Centrum kongresowe zamiast hotelu Miramar

23 lutego 2001 (artykuł sprzed 20 lat)
Hotel Miramar już wkrótce przestanie straszyć swą komunistyczną architekturą. Z końcem tego roku zostanie zburzony, a jego miejsce zastąpi olbrzymie centrum kongresowe przypominające kształtem wachlarz, którego oś stanowić będzie szklana rotunda.

Na konkurs rozpisany przez firmę Balt-Tur dotyczący tego obiektu nadeszły trzy projekty. Wygrała praca zespołu pracowni BJK Architekci w Gdyni. Centrum powstanie na około półtorahektarowej działce. Mieścić się będzie w nim hotel na 430 gości, centrum odnowy biologicznej (m.in. siłownię, solarium, kręgielnię), część kongresową (m.in. salę na ponad tysiąc osób), parking podziemny na 50 samochodów osobowych, naziemny na 300 samochodów osobowych i 14 autokarów, trzy restauracje.

Centrum ma sąsiadować z tak oczekiwanym przez mieszkańców Trójmiasta Aqualandem. Inwestorem przedsięwzięcia będzie spółka, powołana specjalnie do jego realizacji. Koszt inwestycji wyniesie ok. 100 mln złotych. Przypuszcza się, że poniesione koszty szybko przyniosą profity inwestorom, a miasto zyska centrum kongresowe i rekreacyne.

Ostatnie inwestycje w sopockim pasie przybrzeżnym z pewnością zwiększąją atrakcyność turystyczną tego kurortu. Szkoda tylko, że od strony południowej miasta nowopowstające budynki nie mają nic wspólnego z turystyką. Pomimo atrakcyjnej, nadmorskiej lokalizacji pełnić będą funkcje biurowe.