Chcą dymisji wiceprezydenta za aferę parkingową

30 grudnia 2016 (artykuł sprzed 3 lat)
Maciej Korolczuk
Najnowszy artukuł na ten temat

Mieszkańcy przeciw opłatom za parkowanie w Brzeźnie

Protestujący przeciwko polityce parkingowej w Gdańsku nie odpuszczają. Winą za aferę parkingową w pasie nadmorskim obarczają wiceprezydenta Piotra Grzelaka i żądają jego natychmiastowej dymisji. W piątek złożyli w Biurze Prezydenta zarządzenie o odwołaniu zastępcy Pawła Adamowicza. Magistrat nie komentuje sprawy.W piątek Andrzej Skiba i Mateusz Błażewicz po raz kolejny domagali się dymisji odpowiedzialnego za aferę parkingową Piotra Grzelaka. To pokłosie czwartkowego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd przyznał rację protestującym oraz wojewodzie pomorskiemu i uznał, że miasto złamało prawo, oddając w dzierżawę pod płatne parkingi miejskie grunty.

- Wyrok WSA pokazuje, że obraliśmy słuszną drogę i potwierdził nasze przypuszczenia, że prawo w Gdańsku jest łamane. Wobec tego domagamy się rozliczenia tzw. afery parkingowej i wyciągnięcia konsekwencji wobec osób, które odpowiadają za to, co się stało. Tą osobą jest wiceprezydent Piotr Grzelak. Żądamy jego natychmiastowego odwołania - mówi Andrzej Skiba, organizator protestów i mieszkaniec Brzeźna, gdzie opór wobec decyzji władz miasta był największy.
Skiba wraz z Błażewiczem zarzucają Grzelakowi, że ten zignorował opinię mieszkańców i Rady Dzielnicy, którzy jednoznacznie sprzeciwiali się opłatom za parkowanie pod swoimi domami. Według nich zabrakło też z jego strony woli dialogu w trakcie wakacji, a także przyznania się do błędu już po zakończeniu "pilotażowego programu płatnych parkingów w pasie nadmorskim".

Mieszkańcy przygotowali więc treść zarządzenia, w którym prezydent Adamowicz odwołuje Grzelaka ze stanowiska wiceprezydenta Gdańska. Rozwiązanie umowy o pracę nastąpiłoby z uwzględnieniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Pracownicy magistratu nie chcieli komentować sprawy, ale pismo przyjęli i obiecali przekazać prezydentowi.


Jaka ma być polityka parkingowa Gdańska?

Tymczasem urzędnicy wraz z radami dzielnic przygotowują się do spotkania z mieszkańcami, na którym omówią założenia polityki parkingowej w mieście. Warsztaty są częścią prac nad Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP), projektu zakładającego równy dostęp dla wszystkich mieszkańców miasta do określonego obszaru, niezależnie od miejsca zamieszkania, sprawności fizycznej, wieku czy posiadanego środka transportu oraz zapewnienie mieszkańcom wysokiej jakości zrównoważonego systemu transportu miejskiego.

- Opinia mieszkańców jest dla nas bardzo ważna - mówi Piotr Grzelak. - Chcemy poznać zdanie gdańszczan na temat problemów i wyzwań dotyczących parkowania w pięciu obszarach: parkowanie w kontekście ogólnomiejskim, w Centralnym Paśmie Usługowym (CPU), w Śródmieściu, w pasie nadmorskim, a także w pobliżu generatorów ruchu np. uczelni czy szpitali.
Aby wziąć udział w warsztatach, należy wysłać zgłoszenie na adres: Karolina.Orcholska@zdiz.gda.pl. Termin upływa o północy 4 stycznia.
Czy prezydent Piotr Grzelak powinien podać się do dymisji po aferze parkingowej?
11%

nie, błędy zostały popełnione na niższych szczeblach

19%

powinien ponieść konsekwencje, ale nie powinna to być aż utrata stanowiska

70%

tak, to on odpowiada za politykę parkingową w mieście

zakończona

łącznie głosów: 1798