Czy autobus linii R pojedzie do Aquaparku?

25 lutego 2021, 7:00
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat Elektrobusy za rok na ulicach Gdyni
Autobus linii R na pętli na Karwinach. Więcej zdjęć (1)

Autobus linii R na pętli na Karwinach.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Autobus linii R na pętli na Karwinach.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Przyspieszona linia autobusowa R kursuje z Gdyni do Rumi, ale oczekiwania są większe. - Mogłaby kończyć kurs w okolicach Aquaparku w Redzie. Byłaby to wygodna alternatywa dla SKM - mówi pan Marcin, czytelnik Trojmiasto.pl.Obecnie linia R kursuje z Gdyni do Rumi. Kończy trasę przy dworcu SKM, wcześniej jadąc przez Janowo - największą dotąd dzielnicę mieszkalną Rumi. Nie tylko w godzinach szczytu widać, że niemal każdy kurs cieszy się sporym zainteresowaniem. Korzystają z nich głównie ci, którzy mieszkają w Rumi, a pracują w Gdyni. Na granicy Rumi i Redy, w okolicach Aquaparku, dynamicznie powstają jednak nowe osiedla - oddalone od SKM. Ich mieszkańcy najczęściej wybierają więc dojazd do Gdyni samochodem.

- Wystarczyłoby jednak niewielkie przedłużenie linii R, zaledwie o trzy przystanki, by zwiększyć wygodę i komfort codziennie podróżujących na trasie Gdynia - Reda - Gdynia. Można by dzięki temu dojechać komunikacją do Gdyni szybciej i bez przesiadek - zauważa pan Marcin, czytelnik Trojmiasto.pl.

Nie tylko pieniądze, także infrastrukturaProblem w tym, że za funkcjonowanie linii R odpowiada ZKM Gdynia. Za każdy kilometr przejechany po Rumi czy innych miastach zapłacić musi więc samorząd tego miasta. A to niejedyna bariera.

- Gdyby miało dojść do wydłużenia trasy linii R do Redy, to samorząd Rumi musiałby pokryć koszty kursów autobusów na odcinku od dworca w Rumi do granicy z Redą, a samorząd Redy - od granicy z Rumią do pętli przystosowanej do odbywania postojów wyrównawczych przez autobusy przegubowe i zlokalizowanej w Redzie. W tym mieście na razie takiej pętli nie ma - informuje Hubert Kołodziejski, dyrektor ZKM.
Na linii R rocznie po Rumi wykonywanych jest 241 137 wozokilometrów. Wydłużenie trasy - wg obecnego rozkładu jazdy - podwoiłoby mniej więcej tę wartość. Średni koszt wozokilometra to 8,37 zł.

- Obecnie przychody od pasażerów w Rumi pokrywają 25 proc. kosztów. Na wydłużonym odcinku trasy moglibyśmy osiągnąć przychody na poziomie co najwyżej 15 proc. kosztów, czyli 1,25 zł na wozokilometr. Oznacza to, że należałoby uzyskać wsparcie w formie dotacji na poziomie 1,717 mln zł rocznie. Dla porównania dodam, że obecnie Rumia do całej swojej komunikacji miejskiej (wszystkie linie) dopłaca rocznie około 2,5 mln zł. Porównanie tych dwóch kwot ilustruje chyba najlepiej barierę w wydłużaniu trasy - wylicza Hubert Kołodziejski, dyrektor ZKM.

Rumia i Reda płacić nie chcąDlatego nie może dziwić, że do sprawy z rezerwą podchodzą też władze Rumi.

- Nasi mieszkańcy do tej pory nie zgłaszali nam uwag związanych z przedłużeniem tej linii w kierunku Redy, więc nie były prowadzone żadne analizy. Jeżeli mieszkańcy Redy zgłaszają taką konieczność, to na pewno musiałyby się odbyć rozmowy pomiędzy przedstawicielami Urzędu Miasta w Redzie i ZKM Gdynia. Oczywiście nie wykluczamy w nich naszego udziału - mówi Anna Borys, naczelnik Wydziału Promocji i Zieleni Miejskiej z Urzędu Miasta Rumi.
Spore koszty komunikacji organizowanej przez Gdynię (a także Wejherowo) ponosi też Reda. To m.in. kursy linii J pomiędzy szpitalem w Wejherowie a Rumią, trasy pomiędzy Rumią i Redą, a także linie dowozowe do centrów handlowych.

- W naszej ocenie zapewnione jest połączenie komunikacyjne pomiędzy gminami i miastem Gdynia. W chwili obecnej nie dysponujemy środkami finansowymi w celu rozbudowania połączeń transportu publicznego - uważa Marek Kopicki, kierownik Referatu Inwestycji i Inżynierii Miejskiej.
Bezpośrednie połączenie autobusowe pomiędzy miastami to dobre rozwiązanie?
55%

tak, najwygodniejsze

19%

tak, ale pod warunkiem, że będzie jechać buspasem

26%

nie, lepiej szybka trasa dowozowa do SKM, która nie utknie w korkach

zakończona

łącznie głosów: 1119

Opinie wybrane


wszystkie opinie (213)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.