Chcieli okraść biletomat, w którym nie było gotówki

20 stycznia 2021, 16:00
Maciej Korolczuk
Zniszczony biletomat w tunelu przy przystanku Bajana na Zaspie. Więcej zdjęć (2)

Zniszczony biletomat w tunelu przy przystanku Bajana na Zaspie.

fot. czytelnik Trojmiasto.pl

Zniszczony biletomat w tunelu przy przystanku Bajana na Zaspie.

fot. czytelnik Trojmiasto.pl

W środę w nocy nieznani sprawcy próbowali okraść biletomat stojący w podziemnym tunelu przy przystanku BajanaMapka na Zaspie. Złodzieje mieli jednak pecha, bo zniszczyli urządzenie, które nie miało w środku kasetki z pieniędzmi, bowiem po zeszłorocznej fali kradzieży operator biletomatów wyłączył w części z nich możliwość płatności gotówkowych.Choć mamy dopiero początek roku, sprawcy nocnej próby kradzieży już teraz mają dużą szansę znaleźć się w naszym corocznym zestawieniu Najgłupszych wpadek trójmiejskich przestępców.

Dokonali bowiem napadu rabunkowego na stojący w tunelu przy przystanku Bajana biletomat, o czym poinformował jeden z naszych czytelników w Raporcie z Trójmiasta.

Jakie musiało być ich zdziwienie, gdy po sforsowaniu zabezpieczeń i siłowym otwarciu maszyny okazało się, że wewnątrz nie ma kasetki z pieniędzmi.

To kolejne tego typu zdarzenie w tym miejscu. Więcej zdjęć (2)

To kolejne tego typu zdarzenie w tym miejscu.

fot. czytelnik Trojmiasto.pl

To kolejne tego typu zdarzenie w tym miejscu.

fot. czytelnik Trojmiasto.pl

Biletomat ten - podobnie jak część innych urządzeń Mennicy Polskiej - w ubiegłym roku został bowiem wyłączony z systemu transakcji gotówkowych. Za bilety w nim kupowane można od tamtej pory płacić tylko kartą.

- Od połowy 2020 r., kiedy montowane były dodatkowe zabezpieczenia w biletomatach Mennicy Polskiej w Gdańsku, nie odnotowaliśmy ani jednej skutecznej próby włamania. W przypadku urządzenia zlokalizowanego przy ul. Bajana, które było wyłączone z obsługi transakcji gotówkowych, nie doszło też do żadnej kradzieży. Aktualnie trwa szacowanie szkód związanych ze zniszczeniami biletomatu - wyjaśnia Jacek Sieński, dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych w Mennicy Polskiej.

Koszt napraw wyższy niż skradzione kwotyBiletomat w tunelu przy Bajana ma wyjątkowego pecha, bo to kolejna próba kradzieży w tym miejscu. Podobnie było w grudniu 2019 r., gdy urządzenie padło ofiarą wandali, którzy zbili w nim ekran i uszkodzili obudowę. Kilka dni później urządzenie zostało zdemontowane.

Przypomnijmy, że po fali kradzieży i wielu aktach wandalizmu, do których doszło w pierwszej połowie 2020 r., operator biletomatów wprowadził szereg dodatkowych zabezpieczeń, co w znaczący sposób ograniczyło tego typu incydenty. Sam koszt naprawy uszkodzonych urządzeń wyniósł kilkaset tysięcy złotych i był wielokrotnie wyższy niż kwota, która padała łupem złodziei.

- W trakcie montażu dodatkowych zabezpieczeń informowaliśmy o czasowym wyłączeniu płatności gotówkowych w części biletomatów. Obecnie możliwość realizacji tego typu transakcji została przywrócona prawie we wszystkich automatach, z wyłączeniem kilku w newralgicznych lokalizacjach - tam, gdzie pokusa dewastacji bywa większa - dodaje Sieński. - Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na fakt, że większość transakcji w automatach stacjonarnych odbywa się bezgotówkowo. W związku z tym potencjalni włamywacze raczej nie mogą liczyć na zysk. Znaczna część regularnie opróżnianych zasobników to bowiem monety o niskiej łącznej wartości, służące przede wszystkim do wydawania reszty.
Za bilety najczęściej płacę:
14%

gotówką

28%

kartą

27%

przez aplikację mobilną

10%

w ogóle, jeżdżę "na gapę"

21%

nie korzystam z komunikacji

zakończona

łącznie głosów: 1355