Chłopcy układali kamienie na torach PKM

28 maja 2020, 14:00
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Pies, który "prowadził" kolejkę

Zachowanie chłopców zarejestrował monitoring.

Materiały Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Kładli kamienie na torach PKM - sprawa trafiła na policję. Kolejarze zdecydowali się nagłośnić przypadek nieodpowiedzialnego zachowania kilku chłopców, których nieopodal przystanku na Jasieniu na początku tygodnia zarejestrowały kamery monitoringu.Do zdarzenia doszło na torach na wysokości Jasienia. Na zdjęciach opublikowanych przez PKM uwieczniono kilka młodych osób, które weszły na torowisko. Z relacji kolejarzy wynika, że na szynach chłopcy ustawiali kamienie.

Jak mówi Tomasz Konopacki, rzecznik PKM, to skrajnie niebezpieczne i nieodpowiedzialne zachowanie. Układanie czegokolwiek na torach może bowiem stworzyć ogromne niebezpieczeństwo, zwłaszcza w przypadku gdy po przedmiocie przejedzie rozpędzony pociąg (składy na linii PKM jeżdżą z prędkością nawet do 120 km/h), albo - co gorsza - kamień utknie przy zwrotnicy.

- Wówczas może dojść nawet do wykolejenia się pociągu - podkreśla Tomasz Konopacki. I dodaje, że w sprawie zabezpieczono monitoring, o incydencie powiadomiona została także policja.

Około 300 kamer obserwuje linię PKMKolejarze przyznają, że na szczęście do podobnych incydentów nie dochodzi często - każdy jednak warto nagłośnić po to, by uświadomić i zniechęcić potencjalnych "dowcipnisiów".

Rozkłady PKM i SKMW tym miejscu warto przypomnieć, że na całej linii PKM zainstalowanych jest około 300 kamer wysokiej rozdzielczości, dzięki którym - przy współpracy z policją - kolejarzom udało się już parę razy zidentyfikować sprawców chuligańskich wybryków, doprowadzając do ich złapania i ukarania.

Incydentem zajmują się policjanciW sprawie skontaktowaliśmy się z gdańskimi policjantami. Jak poinformował asp. sztab. Mariusz Chrzanowski z KMP w Gdańsku, "funkcjonariusze prowadzą czynności sprawdzające w kierunku możliwości sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu".

- Kryminalni sprawdzają monitoring oraz docierają do osób, które mogą mieć informację dotyczące zdarzenia, aby jak najszybciej ustalić i zatrzymać sprawców. Zadania doraźnych kontroli zlecono służbom patrolowym, aby zapobiec podobnym sytuacjom - podkreśla Mariusz Chrzanowski.
I apeluje, by wszystkie osoby, które mają informację o personaliach sprawców, skontaktowały się z Komisariatem Policji VIII w Gdańsku, dzwoniąc pod numer telefonu 58 321 68 22. Informację można przesłać także na adres e-mail: komendant.kp8@gd.policja.gov.pl
Twoje dziecko zachowało się nieodpowiedzialnie i spowodowało szkody. Co robisz?
9%

biorę je w obronę i staram się usprawiedliwić jego czyn

53%

obserwuję sytuację, ale pozwalam na to, by dziecko poniosło konsekwencje swojego zachowania

38%

nie mam dzieci

zakończona

łącznie głosów: 2179