Chylonia: będą mieszkania przy nowym węźle

29 października 2020, 15:25
Patryk Szczerba

Obok zachodniej części przebudowanego pl. DworcowegoMapka w Chyloni będą mogły powstać mieszkania. Zgodzili się na to radni Gdyni na ostatniej sesji, rozpoczynając procedurę zmiany planu miejscowego po tym, jak z wnioskiem w tej sprawie zgłosił się deweloper.Przypomnijmy, że przebudowa pl. Dworcowego, która ma skutkować powstaniem węzła Chylonia, przekroczyła półmetek.

W stanie surowym gotowy jest już podziemny parking. Przypomnijmy, że hala parkingowa o powierzchni 3586,78 m kw. i wysokości 2,6 m pomieści 140 samochodów i blisko 50 rowerów.

Do lipca 2021 r. mają zostać ukończone również roboty drogowe, w tym budowa nowej pętli trolejbusowo-autobusowej oraz zespołu toalet publicznych.

Prace przy budowie węzła Chylonia


Deweloper złożył wniosek o zmianę planuW nadchodzącym roku mogą nastąpić kolejne zmiany, tym razem dotyczące przeznaczenia pobliskiego terenu przy zachodniej części placu. Obowiązujący plan miejscowy pozwala na realizację tam zabudowy usługowej, dopuszczając handel w obiektach o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m kw.

Obecnie znajduje się tam dyskont, w ciągu kilku lat mogą powstać mieszkania.

Z wnioskiem o zmianę planu zgłosiła się firma Zatoka, która jest właścicielem terenu. Zatoka proponuje, by do usług dołączyć możliwość budowy mieszkań z podwyższeniem dopuszczalnej wysokości z 22 do 25 metrów.

- Bezpośrednie sąsiedztwo powstającego węzła integracyjnego Gdynia Chylonia, istotnego w obszarze metropolitalnym, uzasadnia weryfikację ustaleń obowiązującego planu poprzez dopuszczenie funkcji usługowo-mieszkaniowej oraz zagospodarowanie wykorzystujące walory oraz potencjał lokalizacji terenu. Nowe zagospodarowanie przyczyni się do uzyskania atrakcyjnego wyglądu zachodniej pierzei placu Dworcowego - uzasadniała Joanna Zielińska, przewodnicząca rady miasta.
Radni decyzję o rozpoczęciu procedury planistycznej pozwalającej na budowę nowego budynku usługowo-mieszkalnego podjęli jednogłośnie.

PKP zdecyduje o terenie po targowiskuWciąż nieznana jest przyszłość blisko hektarowego terenu po drugiej stronie pl. Dworcowego, gdzie do połowy zeszłego roku działało targowisko. Właścicielem terenu są Polskie Koleje Państwowe.

Przedstawiciele PKP wiosną 2019 r. zapowiadali, że będą chcieli, by handel i usługi wróciły w to miejsce, ale obecnie trwa budowa węzła, więc konkretów można się spodziewać po zakończeniu prac.

Warto dodać, że niedawno inny deweloper - firma Semeko - poinformował, jak będzie wyglądał pierwszy wieżowiec kilka ulic dalej w rejonie ul. Morskiej i Trasy Kwiatkowskiego. Będzie to 18-kondygnacyjny budynek ze 157 mieszkaniami i częścią handlowo-usługową na najniższych piętrach.

Zgodnie z planem zagospodarowania na całym terenie osiedla będzie mogło powstać nie więcej niż 1,8 tys. miejsc postojowych, choć deweloper w swojej koncepcji sprzed uchwalenia planu przewidywał ich nawet 2,5 tys. Szacuje się jednocześnie, że na całym terenie może powstać ok. 1,6 tys. mieszkań.

Mieszkania w Chyloni: sprzedaż wynajem

Czy popierasz wprowadzenie zabudowy mieszkaniowej przy pl. Dworcowym?
50%

tak

50%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1073