stat

Ciasno na wyspie

21 lipca 2005 (artykuł sprzed 14 lat)
Maciej Goniszewski
Wyspa Sobieszewska - idealne miejsce na wakacje, weekend czy nawet imprezę firmową. Kąpać się w Zatoce można, plaże są szerokie, jest sporo ścieżek dla rowerzystów. Problem w tym, że wraz ze wzrostem zainteresowaniem wyspą zwiększyła się liczba samochodów. Parkingów na wyspie jak na lekarstwo, wjeżdżać do lasu nie wolno. Kierowcy nie mając jednak wyjścia parkują gdzie tylko można postawić auto. Korzysta na tym Straż Miejska.

- Chciałam ostrzec wszystkich, którzy wybierają się na plażę w Sobieszewie, tę przy wejściu zlokalizowanym przy hotelu Orle. W zeszłym roku można było tam bez problemu parkować. Obecnie co najmniej raz dziennie przyjeżdża Straż Miejska i za wycieraczką zostawia wszystkim parkującym wezwanie do odebrania mandatu. Uwaga! Nawet placyk tuż przed plażą, który wygląda jak parking, przez strażników traktowany jest, jak "miejsce w lesie, nie wyznaczone do parkowania"!! - pisze na forum dzielnicy Plażowiczka.

Przed hotelem Orle jest mały parking płatny i parę miejsc postojowych przed jego płotem. Jednak, żeby zająć tam miejsce w weekend trzeba by chyba być o świcie. Koło południa - zwłaszcza kiedy - jak w ostatnich tygodniach pogoda dopisuje - między zaparkowanymi samochodami ciężko się przecisnąć.

Od kilku lat, co roku Straż Miejska przyjeżdża w te okolice i wystawia mandaty wszystkim, którym nie udało się zmieścić na "oficjalnych" parkingach.

- Ludzie gdyby mogli wjechaliby nawet na plażę samochodem - w końcu tak najwygodniej. A z drugiej strony - jeśli chcemy, żeby turyści tu przyjeżdżali i zostawiali pieniądze to powinniśmy zorganizować im miejsca parkingowe - mówi Marzena Urbańska, często odwiedzająca wyspę.

O tym, że na placu parkingowym można latem zarobić zrozumiał prywatny właściciel działki w Górkach Zachodnich, gdzie tuż przy drodze do wież obserwacyjnych ogrodził plac i zrobił z niego strzeżony parking. Takich "prywatnych" działek na wyspie jest więcej. Problem jednak też w tym, że Wyspa Sobieszewska ma status wysypy ekologicznej i jak to wyspa - ograniczony teren.

Tymczasem Świbno zaprasza w sobotę na piknik - należy mieć nadzieję, że goście będą mieli gdzie zostawić samochody.

Maciej Goniszewski