Ciekawe odkrycie w Ratuszu Głównego Miasta

16 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
bra
artykuł historyczny

Nieznane wcześniej polichromie na czarnej, metalowej kracie, zamykającej wejście na schody w sieni Ratusza Głównego, zostały odkryte podczas prac konserwatorskich. Pochodzą one z 1683 r., a najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIX w. zostały zamalowane, zgodnie z ówczesną modą.Ważąca nieco ponad 30 kilogramów czarna, metalowa krata o wymiarach 2 x 1,2 m długo nie wzbudzała niczyjego zainteresowania. Jednak w trakcie prac konserwatorskich okazało się, że pod warstwą czerni skrywają się polichromie z 1683 r. Odkrycia dokonały dr Anna Kriegseisen oraz dr Katarzyna Darecka.

O istnieniu ozdób wiedzieli jeszcze włodarze Ratusza urzędujący w budynku w pierwszej połowie XIX w. To najpewniej po ich interwencji kutą ręcznie i bogato zdobioną kratę pomalowano na czarno.

- Połowa XIX w. to wyjątkowy czas dla zabytków. Bielono wówczas nie tylko ściany w gotyckich wnętrzach. Żelazne zdobione detale według ówczesnej mody miały imitować żeliwo. Efekty tych zabiegów widać chociażby na zdjęciach z końca XIX w. i pocz. XX w. - wyjaśnia dr Katarzyna Darecka z Muzeum Gdańska. - Dziś przy użyciu nowoczesnych rozwiązań możemy wydobywać piękno naszej wspólnej przeszłości. Krata z sieni Ratusza Głównego Miasta to nie pierwszy i nie ostatni przedmiot, którego tajemnice odkrywamy na nowo po kilkuset latach. Drugi zespół prowadzi prace konserwatorskie w sali dawnego archiwum miejskiego, zwanej Wielkim Krzysztofem.
Nowożytne polichromie z końca XVII w. "wyszły" spod warstwy czerni dzięki poddaniu metalu laserowemu czyszczeniu.

- Krata z Ratusza Głównego Miasta wyróżnia się opracowaniem malarskim, które płaskim sylwetkom chimery i jelenia czy kwiatów i liści nadało iluzję przestrzenności - trzeciego wymiaru. To wielobarwne opracowanie i staranny modelunek stawia ratuszowy zabytek obok najlepszych przykładów zabytków z południowych Niemiec i Austrii. Na kracie zachowała się data - 1683 r., która pozwala uściślić datowanie elementów wystroju sieni Ratusza. Ciekawostką jest też nieczęsto pojawiający się znak kowalski - monogram "IS" lub "SI" - mówi dr Anna Kriegseisen, konserwatorka zabytków i historyk sztuki.
Kratę można zobaczyć podczas zwiedzania wnętrz Muzeum Gdańska, ale z myślą o wszystkich sympatykach historii odbędzie się spotkanie poświęcone odkryciu. W najbliższą sobotę, 19 października, o godz. 14:30 w Wielkiej Sali Ratusza Głównego Miasta Gdańska obie konserwatorki opowiedzą o tajemnicach wystroju wnętrz Ratusza Głównego Miasta. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Wielki piec jak opowieść z XVI-wiecznego Gdańska

Czy masz w domu jakiś zabytkowy przedmiot?
51%

tak

27%

mam stare rupiecie, ale nie wiem, czy są zabytkowe

22%

nie, lubię się otaczać nowymi przedmiotami

zakończona

łącznie głosów: 886

bra