stat

Ciężarówki rozsypują węgiel w tunelu pod Martwą Wisłą

15 kwietnia 2019, 7:00
Maciej Korolczuk

Zarządca tunelu pod Martwą Wisłą zobacz na mapie Gdańska ma problem z kierowcami ciężarówek, które - najczęściej pod osłoną nocy - przewożą bez zabezpieczenia miał węglowy z portu do elektrociepłowni. Brudzący pył osiada na jezdni, ścianach i urządzeniach odpowiadających za bezpieczeństwo innych kierowców. Policja nałożyła na kierowców już 11 mandatów, zatrzymała też sześć dowodów rejestracyjnych, ale problem wraca. O sprawie został powiadomiony Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego.Problem z transportem miału węglowego w tunelu pod Martwą Wisłą pojawił się kilka tygodni temu. Sypki ładunek przewożony jest ciężarówkami z odkrytą naczepą, przez co po każdym kursie jezdnia w tunelu pokryta jest czarnym, brudzącym pyłem.

Jak mówi nam Michał Adamkiewicz, kierownik Centrum Zarządzania Tunelem, po początkowych prośbach i interwencji policji ciężarówki przez kilka dni jeździły zgodnie z przepisami - z plandekami.

Ostatnio jednak problem znów się nasilił.

- Ustaliliśmy, że ciężarówki przewożą tunelem węgiel z portu do elektrociepłowni. Głównie odbywa się to w godzinach nocnych między 22 a 5 nad ranem. Ładunek nie jest w żaden sposób zabezpieczony, przez co mamy duży kłopot z utrzymaniem nie tylko czystości w tunelu, ale i bezpieczeństwa innych użytkowników. Pył węglowy powoduje bowiem zabrudzenia ścian, jezdni i urządzeń w tunelu, odpowiadających za bezpieczeństwo obiektu - mówi Adamkiewicz.

Dodatkowo nieczystości zalegające na jezdni zasłaniają poziome oznakowanie, co - zdaniem drogowców - sprawia duże zagrożenie w ruchu drogowym.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni o sprawie powiadomił już Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. O pomoc poproszeni zostali także funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

- W odpowiedzi na zgłoszenia o zanieczyszczenia tunelu i Trasy Sucharskiego funkcjonariusze podjęli czynności kontrolne na tych ulicach, podczas których ujawnili wykroczenia polegające na naruszeniu przepisów o przewozie ładunków sypkich - wyjaśnia nadkom. Magdalena Ciska, rzecznik prasowy Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku. - W ciągu miesiąca policjanci zajmujący się transportem drogowym nałożyli 11 mandatów karnych na kierujących, którzy popełnili te wykroczenia i zatrzymali sześć dowodów rejestracyjnych za stan techniczny tych pojazdów.

Jak dodała, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego nadal będą tam doraźnie sprawdzać, czy ładunki będą przewożone w sposób właściwy.

W ubiegłym tygodniu GZDiZ wysłał do KMP pismo z numerami rejestracyjnymi ciężarówek, które przewoziły węgiel bez zabezpieczenia oraz nagrania z monitoringu, na których zarejestrowano te pojazdy.

W piątek próbowaliśmy skontaktować się z firmą, której ciężarówki zostały zarejestrowane przez kamery w tunelu, by zapytać, dlaczego kierowcy przewożą ładunki w niewłaściwy sposób. Choć dzwoniliśmy na kilka numerów podanych na stronie internetowej, nikt nie odbierał.
Czy odczuwasz uciążliwości związane z działalnością przemysłową i portową w Trójmieście?
46%

tak, zwiększony ruch samochodów ciężarowych jest uciążliwy

31%

od czasu do czasu, ale to normalne w mieście portowym

23%

nie, mieszkam w takim miejscu, że problem ten mnie w ogóle nie dotyczy

zakończona

łącznie głosów: 1700