Ciężarówki w lesie na Kolibkach

27 września 2021, 15:30
Ewa Budnik
Obciążone ciężarówki na leśnej drodze gruntowej zauważone przez naszego czytelnika. Więcej zdjęć (6)

Obciążone ciężarówki na leśnej drodze gruntowej zauważone przez naszego czytelnika.

fot. czytelnik Trojmiasto.pl

Obciążone ciężarówki na leśnej drodze gruntowej zauważone przez naszego czytelnika.

fot. czytelnik Trojmiasto.pl

Nasz czytelnik zauważył, że leśną drogą gruntową na KolibkachMapka, czyli ulicą Bernadowską, poruszają się ciężarówki budowlane. Okazuje się, że pojazdy krążą tamtędy od lat, a teraz dodatkowo dojeżdżają do budowy ul. Bernadowskiej i nowej ul. SpółdzielczejMapka, która wzdłuż al. Zwycięstwa połączy Bernadowską z okolicami Klifu.Ciężarówki, których obecność na leśnej, utwardzonej drodze zaniepokoiła naszego czytelnika, krążą pomiędzy ulicą Spokojną na Małym KackuMapka a ulicą Bernadowską, do której dojechać można, przejeżdżając pod wiaduktem kolejowym od strony al. ZwycięstwaMapka. Mijają zatem po drodze między innymi wieżę widokową na KolibkachMapka, która jest częstym celem spacerów wielu mieszkańców Trójmiasta, czy otoczoną lasem plantację malinMapka.

Czytaj także: Sklep z owocami, w którym nie ma sprzedawcy

Czytelnik, który zawiadomił redakcję o wzmożonym ruchu pojazdów w lesie, obawia się konsekwencji, jakie spowoduje obciążenie tej drogi.

- Widzę, że średnio jedna ciężarówka przejeżdża tu co 10 minut. Słyszałem, że jeżdżą do jakiejś budowy osiedla w okolicach Sopotu. Niestety ciężarówki nie mogą przejeżdżać mostem [chodzi o wiadukt kolejowy od strony al. Zwycięstwa - dop. red.], więc cała inwestycja jest realizowana drogą leśną!!! - oburza się w liście do redakcji pan Robert. - Ścieżki są rozjechane, już nie mówiąc, ile pyłu i kurzu było latem. Mieszkam tutaj od niedawna i widziałem wcześniej przejeżdżające ciężarówki, ale nie w takim natężeniu jak dziś. Droga jest rozjechana, coraz więcej samochodów osobowych pojawia się w okolicy. A ja się pytam - jak mają tutaj spacerować mieszkańcy? Rodziny z wózkami, z dziećmi? Pewne odcinki są bardzo wąskie i ciężkie auto potrafi zająć całą szerokość. Z mojego punktu widzenia jest to niestety wyniszczanie lasu!

Droga utwardzona przez deweloperaGdyby pan Robert mieszkał w okolicy nieco dłużej, wiedziałby zapewne, że droga leśna utwardzona została dopiero kilka lat temu. Wcześniej przejazd nią niejednokrotnie kończył się wezwaniem pomocy drogowej.

Osoby, które z niej na co dzień korzystają, potwierdzają, że nie jest w złym stanie, a ewentualne naprawy są prowadzone na bieżąco.

Droga rzeczywiście została utwardzona na potrzeby budowy. Na mocy porozumienia z Gdynią wykonał to deweloper Invest Komfort przed rozpoczęciem budowy osiedla Nowe Kolibki. Powstaje ono od 2017 roku.

- Droga leśna do ul. Bernadowskiej od strony ul. Spokojnej została utwardzona przez inwestora. Oznacza to, że jej jakość poprawiono jeszcze przed realizacją będącego w budowie osiedla Nowe Kolibki. Droga ta jest obecnie w utrzymaniu inwestora, jest także doraźnie naprawiana i tak będzie do czasu zakończenia realizacji. Oczywiście po zakończeniu inwestycji będziemy tę drogę odbierać, a wcześniej sprawdzimy, czy nie uległa ona degradacji - informuje Andrzej Ryński, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
Użytkownicy drogi, z którymi rozmawialiśmy, są zadowoleni z tego, że droga w ogóle została utwardzona.

- Dzięki temu łatwiej mogę dojechać do pracy, a poza tym w czasie, kiedy padają deszcze, nie przychodzą do mnie już po pomoc kierowcy samochodów, które w tym lesie utknęły w błocie - podsumowuje pan Daniel. Do jego gospodarstwa ogrodniczego dojeżdża się właśnie tą utwardzoną drogą.

Budowa nowej drogi wzdłuż al. ZwycięstwaAle to niejedyna przyczyna ruchu pojazdów budowlanych na leśnej drodze. Od kwietnia trwa przebudowa fragmentu ulicy Bernadowskiej w okolicach nowych osiedli oraz budowa równoległej do al. Zwycięstwa ulicy Spółdzielczej (w tym dwóch zbiorników retencyjnych).

Czytaj także: Szczegółowy zakres prac przy modernizacji i budowie dróg na Kolibkach

Prace przy przebudowie ul. Bernadowskiej oraz budowie fragmentu Spółdzielczej zakończą się w I kwartale 2022 roku. Więcej zdjęć (6)

Prace przy przebudowie ul. Bernadowskiej oraz budowie fragmentu Spółdzielczej zakończą się w I kwartale 2022 roku.

grafika: Trojmiasto.pl

Prace przy przebudowie ul. Bernadowskiej oraz budowie fragmentu Spółdzielczej zakończą się w I kwartale 2022 roku.

grafika: Trojmiasto.pl

Po rozstrzygnięciu przetargu na wykonawstwo tych prac umowa podpisana została 22 kwietnia tego roku. Zakończenie prac planowane jest na I kwartał 2022 roku.

Całość prac drogowych kosztować ma 15 587 262,56 zł. Koszty te podzielone zostały pomiędzy Gdynię (5 713 690,16 zł), gdyński PEWIK (4 072 979,77 zł) oraz dewelopera Invest Komfort (5 800 592,63 zł).

Realizacja tych zadań możliwa jest tylko dzięki dojazdowi pojazdów budowlanych drogą leśną od strony Małego Kacka. Nie mogłyby one wjechać pod niskim wiaduktem na ul. Bernadowskiej. Ewentualne uszkodzenia drogi powstałe po realizacji tego zadania również naprawi deweloper po  zakończeniu swojej inwestycji.
Jak reagujesz na informację o nowej budowie, która będzie się toczyć w twojej okolicy?
47%

denerwuję się zamieszaniem i szkodami, które w związku z tym powstaną

28%

to zależy od tego, co to za budowa

6%

to zależy od tego, jak długo trwają te prace

19%

zwykle cieszę się, że moja okolica się zmieni na lepsze

zakończona

łącznie głosów: 1208

Opinie wybrane


wszystkie opinie (206)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.