Ciężarówki wciąż rozjeżdżają wąską drogę. Nagrywają to mieszkańcy

9 września 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat Gdańsk i Gdynia tworzą nowe mapy hałasu
Kamery monitoringu zarejestrowały m.in. ciężarówkę przeciskającą się przez ciasną drogę oraz lawetę.

Wciąż nie udało się rozwiązać problemu mieszkańców ul. CedrowejMapka, którzy skarżą się na samochody ciężarowe, rozjeżdżające - mimo zakazu - wąską drogę tuż przy wejściach na ich posesje. W ostatnim czasie kamery monitoringu zarejestrowały w okolicy m.in. ciężarówkę przeciskającą się między osobówkami i wyładowaną samochodami osobowymi lawetę. Kilka miesięcy temu policjanci obiecywali, że w okolicę częściej będą wysyłać patrole.O problemie mieszkańców ul. Cedrowej, długiej i wąskiej drogi na południu Gdańska, pisaliśmy w czerwcu. Mieszkańcy okolicy skarżyli się, że trasa, łącząca ul. WarszawskąMapka, przecinająca aleję Armii KrajowejMapka i prowadząca do KartuskiejMapka, wybierana jest przez wielu kierowców, chcących ominąć popołudniowe korki.

Prawdziwym problemem są jednak samochody ciężarowe, które przeciskają się wąskim przejazdem między budynkami. Wielu z kierowców łamie tym samym przepisy - wjazd na drogę ograniczony jest bowiem znakiem B-18, który zakazuje wjazdu pojazdów cięższych niż 3,5 tony (znak ten nie dotyczy służb komunalnych i pojazdów posiadających identyfikatory Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni).

Mieszkańcy - by udokumentować sytuację w okolicy - zainstalowali nawet monitoring, który regularnie uwieczniał ciężkie pojazdy. Policjanci po naszej ostatniej publikacji obiecywali, że będą tam kierować patrole, które obejmą rejon swoim doraźnym nadzorem i będą dyscyplinować kierowców niestosujących się do przepisów ruchu drogowego, ze zwróceniem szczególnej uwagi na niestosowanie się do znaku B-18.

Nierozwiązany problem z ciężarówkami pod oknamiWszystko jednak wskazuje na to, że problemu wciąż nie udało się rozwiązać. Na facebookowym profilu Gdańsk Niebezpieczna Cedrowa pojawiły się kolejne nagrania z ciężarówkami przejeżdżającymi przez wąską trasę. Na ostatnim, z datą 8 września, widać duży samochód ciężarowy, który utrudnia ruch autom osobowym - by pojazdy mogły się zmieścić, ciężarówka praktycznie podjeżdża pod płot jednej z posesji.

Pod koniec sierpnia kamery zarejestrowały z kolei m.in. piętrową lawetę, wyładowaną osobowymi samochodami.

- Na nic się zdały progi zwalniające, bo ciężarówki nadal hałasują pod oknami. I, o ile rozumiem, że sprzęt budowlany trzeba przetransportować i z tym nie mam problemu, to nie wierzę, że wszystkie ciężarówki pokonujące tę trasę dojeżdżają na pobliskie place budów czy do swoich firm. A nawet gdyby - niektóre przejeżdżają drogą dość szybko - mówi pan Krzysztof, mieszkaniec okolicy.

Przejazd możliwy - ale z identyfikatoremMiejscy urzędnicy tłumaczą, że przejazd dużych pojazdów tą trasą jest możliwy, wymagane jest jednak posiadanie odpowiedniego identyfikatora, wydanego przez GZDiZ. Jak poinformowała Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, w ostatnim czasie takich "przejazdówek" wydano 10. Wszystkie dotyczą pojazdów związanych z pobliskimi budowami.

- Na ochronę drogi przy ul. Cedrowej mamy podpisane dwie umowy. Wydaliśmy 10 identyfikatorów, warunkujących wjazd na ul. Cedrową od ul. Warszawskiej - żaden pojazd budowlany nie ma prawa wjechać w ul. Cedrową od strony ul. Kartuskiej - podkreśla Magdalena Kiljan.
Podkreśla, że TIR czy laweta nie należą do "puli" wspomnianych pojazdów budowlanych: są to na przykład koparki czy wywrotki.

Parkingi w Trójmieście- Identyfikatory wydajemy maksymalnie na sześć miesięcy, z możliwością przedłużenia, ale jeśli inwestor będzie łamał ustalone zasady, to wspomnianego identyfikatora nie dostanie - podsumowuje urzędniczka.

Policja sprawą się zajmuje, ale jedno postępowanie umorzyłaO komentarz w sprawie poprosiliśmy gdańskich policjantów. Magdalena Ciska z Wydziału Ruchu Drogowego zapewnia, że mundurowi regularnie kontrolują rejon ulicy Cedrowej, sprawdzają, czy kierowcy stosują się do znaku zakazującego wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej powyżej 3,5 tony (znak B-18).

- Policjanci objęli ten rejon swoim nadzorem i przeprowadzają kontrole na tej ulicy - podkreśla policjantka. - W czerwcu 2020 roku na podstawie zabezpieczonych materiałów filmowych zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające w związku z popełnionymi wykroczeniami w ruchu drogowym. Z zabezpieczonych materiałów filmowych nie można było jednoznacznie m.in. odczytać numerów rejestracyjnych pojazdów. Policjanci dotarli do właściciela tych nagrań, który oświadczył, że oryginalne zapisy z jego kamery zostały skasowane. Postępowanie z powodu niewykrycia sprawców zostało umorzone - tłumaczy Magdalena Ciska.
Dodaje, że film z 8.09.2020 r. z ul. Cedrowej, na którym widać, jak kierowca samochodu nie stosuje się do znaku B-18, zostanie zabezpieczony i na jego podstawie zostanie wszczęte postępowanie wyjaśniające.

Potrzebna jest Nowa OlchowaTymczasem mieszkańcy wskazują, że rozwiązaniem ich kłopotu mogłaby być budowa zapowiadanej ul. Nowej Olchowej, która połączyłaby ulicę Kartuską zobacz na mapie Gdańska z ulicą Cedrową zobacz na mapie Gdańska, zastępując tym samym popularny skrót przez Cedrową. Nic na razie nie wskazuje jednak na to, by w najbliższym czasie inwestycja miała się rozpocząć.
Czy w twojej okolicy jest problem z nadmiernym ruchem samochodowym?
33%

tak, bo mieszkam przy ruchliwej ulicy

26%

tak, bo droga przy moim domu wykorzystywana jest jako objazd

2%

to był problem, ale dzięki interwencji policji i urzędników udało się go rozwiązać

39%

nie, nie ma takiego problemu

zakończona

łącznie głosów: 1321