Co dalej z budową zajezdni na Ujeścisku?

29 lipca 2021, 11:00
Rafał Borowski
Wstępna koncepcja nowej zajezdni na Ujeścisku. Jej ostateczny kształt poznamy, gdy gotowy będzie projekt.
Więcej zdjęć (1)

Wstępna koncepcja nowej zajezdni na Ujeścisku. Jej ostateczny kształt poznamy, gdy gotowy będzie projekt.

mat. pras. GAiT

Wstępna koncepcja nowej zajezdni na Ujeścisku. Jej ostateczny kształt poznamy, gdy gotowy będzie projekt.

mat. pras. GAiT

Druga połowa 2025 r. - to najwcześniejszy termin zakończenia budowy nowej zajezdni dla gdańskich autobusów i tramwajów przy ul. WarszawskiejMapka na Ujeścisku. Do rozpoczęcia przygotowań do inwestycji, której realizacja powinna potrwać ok. 3,5 roku, niezbędne jest jednak uchwalenie najpierw planu miejscowego.Przypomnijmy: w styczniu ubiegłego roku pisaliśmy o planach budowy nowej zajezdni autobusowo-tramwajowej przy ul. Warszawskiej na Ujeścisku. Po jej otwarciu zostanie zlikwidowana zajezdnia autobusowa przy al. Hallera we Wrzeszczu.

Czytaj więcej: Tak może wyglądać nowa zajezdnia na południu Gdańska

Nowa zajezdnia powstanie na działce, która została zakupiona przez spółkę GAiT pod koniec 2017 r. za kwotę 18 mln zł. Warto wspomnieć, że jej powstanie zostało uwzględnione podczas budowy linii tramwajowej w ciągu al. Adamowicza.

Z nowej pętli Ujeścisko zostały wyprowadzone przecinające ul. Warszawską tory, po których w przyszłości tramwaje będą wjeżdżać do zajezdni. Realizacja inwestycji ma potrwać co najmniej 3,5 roku. Jak informowali wówczas urzędnicy, szacowany czas przygotowania zamówienia to ok. pół roku, opracowania projektu ok. 1,5 roku i wreszcie budowy - ok. 1,5 roku.

Jeśli ktoś na tej podstawie zakładał, że nowa zajezdnia powinna być gotowa już w 2023 r., to był w błędzie. Zanim w ogóle rozpoczną się przygotowania do realizacji inwestycji, niezbędne jest uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu przyszłej zajezdni. A nastąpi to dopiero w przyszłym roku. Tym samym nowa zajezdnia - o ile oczywiście nie wystąpią żadne opóźnienia - może być gotowa najwcześniej pod koniec 2025 r.

- Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "Ujeścisko - zajezdnia autobusowa i tramwajowa w rejonie ulicy Warszawskiej w mieście Gdańsku" jest na etapie koncepcji. Uchwalenie planu przewiduje się w pierwszej połowie 2022 r. Określenie kosztów realizacji inwestycji będzie przedmiotem projektu wykonawczego, który opracowany zostanie po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego - informuje Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Czy śledzisz inwestycje realizowane w twojej dzielnicy?
70%

tak, bardzo mnie to interesuje

22%

to zależy, śledzę tylko niektóre

8%

nie, w ogóle mnie to nie interesuje

zakończona

łącznie głosów: 1372

Opinie wybrane


wszystkie opinie (188)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.