Jak bezpiecznie pływać i pomagać tonącym?

11 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Arnold Szymczewski

Lato w pełni, kąpieliska otwarte, więc wracamy do tematu bezpieczeństwa nad wodą. W lipcu informowaliśmy o naszej redakcyjnej akcji wyposażenia kilkudziesięciu miejsc w koła ratunkowe. Tym razem - wraz z nadmorskimi ratownikami - przygotowaliśmy materiał o tym, jak ratować się, gdy zaczniemy tonąć oraz jak pomagać osobom poszkodowanym, które potrzebują wsparcia w sytuacji zagrożenia życia.Sezon urlopowy trwa, a do Trójmiasta przyjeżdża coraz więcej turystów. Ale kąpiel w morzu to nie to samo, co w spokojnym jeziorze czy na basenie. Nie każdy potrafi dobrze pływać, bywa, że przeceniamy swoje możliwości.

Czytaj także: Bezpieczeństwo w nadmorskich kąpieliskach

Dlatego też na trójmiejskich kąpieliskach, dzień w dzień, nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwa około 120 ratowników. Poprosiliśmy ich o radę, co zrobić, gdy sami poczujemy, że utraciliśmy kontrolę nad sytuacją w wodzie.

Weźmy wdech i połóżmy się na plecach- Kiedy nagle czujemy, że zaczynamy tonąć, powinniśmy - w miarę możliwości - przedostać się w miejsce, w którym mamy grunt. Trzeba też zwrócić na siebie uwagę innych - krzykiem i machając rękoma - lub złapać się przedmiotu pływającego na wodzie - wylicza Michał Skibiński, starszy ratownik kąpieliska molo Brzeźno. - Kluczowe jest jednak zachowanie spokoju, ponieważ szybkie i nerwowe ruchy szybko powodują, że opadamy z sił oraz zmniejszają naszą pływalność. Można spróbować położyć się na plecach, wziąć głęboki wdech, co pomoże utrzymać się na wodzie.

Myślmy przede wszystkim o własnym bezpieczeństwieJeśli widzimy osobę tonącą, to jak najszybciej trzeba dać o tym znać ratownikowi na wieży. Co jednak robić, gdy na plaży nie ma ratowników (są po godzinach pracy), a my sami znajdujemy się najbliżej tonącego?

- Gdy widzimy osobę tonącą, nie powinniśmy rzucać się bez refleksji, żeby jej pomóc. Powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o własnym bezpieczeństwie, czyli ocenić swoje umiejętności pływackie i wziąć ze sobą przedmiot pływający na wodzie w ramach asekuracji - mówi Michał Skibiński.
Co zrobić, jeśli nie mamy pod ręką nic pływającego?

  • możemy stworzyć łańcuszek z plażowiczów łapiąc się za ręce, tak że jedna osoba asekuruje drugą, stopniowo wchodząc do wody
  • po dopłynięciu do poszkodowanego podajemy przedmiot, staramy się uspokoić poszkodowanego i holujemy do brzegu
  • na brzegu sprawdzamy funkcje życiowe, przede wszystkim oddech. Jeśli go nie wyczuwamy, wzywamy zespół ratunkowy i przystępujemy do resuscytacji, zaczynając od pięciu wdechów ratowniczych, a następnie kontynuując w cyklu 30 uciśnięć klatki piersiowej na dwa wdechy
  • reanimację prowadzimy do odzyskania funkcji życiowych lub przyjazdu karetki
  • prosimy osobę postronną o pomoc, żeby zbyt szybko nie opaść z sił i mieć wsparcie w działaniach ratowniczych
Jak rzucać kołem ratunkowym?

- Rzut koła ratunkowego nie jest trudny, ale o kilku rzeczach trzeba pamiętać. Przede wszystkim nie rzucamy w osobę tonącą, lecz obok niej, a najlepiej przed nią. Koło jest twarde, a rzucając je za osobę tonącą ryzykujemy uderzeniem jej w głowę. Jeśli przy kole jest lina, warto złapać jej koniec przed rzutem, by potem przyciągnąć tonącego do brzegu - tłumaczy Michał Skibiński.
Czytaj także: Jak ratować się z prądów morskich na Wyspie Sobieszewskiej?

Koła ratunkowe od Trojmiasto.plW ramach akcji "Bezpiecznie nad wodą" Trojmiasto.pl zaopatrzyło kilkanaście punktów w Trójmieście w atestowane koła ratunkowe.


W Gdyni możecie natrafić na koła z logiem Trojmiasto.pl w marinie, na falochronie przy główce wejścia do mariny, na tzw. "małym molo" przy restauracji Barracuda oraz na molo w Orłowie. W Sopocie znajdziecie je na molo oraz w pobliskiej marinie. W Gdańsku koła pojawiły się na nabrzeżach Ołowianki, na przystankach tramwaju wodnego Twierdza Wisłoujście, Wiosny Ludów i Narodowe Centrum Żeglarstwa oraz w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS. Wszystkie lokalizacje kół ratunkowych znajdziecie na mapkach.Świętujemy nasze urodziny pomagając

W tym roku. z okazji swoich 20. urodzin, portal Trojmiasto.pl, zamiast na oficjalne obchody jubileuszu, przeznaczył środki na społeczne działania. I tak: przydzielone już zostały stypendia dla studentów, rówieśników portalu, latem organizowana jest akcja "Bezpieczni na wodzie", jesienią zaś wystartujemy z kolejną podobną inicjatywą.


Uważasz, że potrafisz dobrze pływać?
20%

tak, pływam bardzo dobrze

36%

wydaje mi się, że pływam dobrze, ale staram się nie przeceniać swoich możliwości

34%

nie, pływam raczej średnio, dlatego uważam zawsze nad wodą

10%

w ogóle nie potrafię pływać

zakończona

łącznie głosów: 381