Co się dzieje z wodą w Gdańsku? Odwiedź oczyszczalnię ścieków

19 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Borowski

W jaki sposób i przy pomocy jakich urządzeń oczyszcza się wodę, która każdego dnia spływa rurami z naszych kuchni i łazienek? Już niebawem każdy chętny będzie mógł przekonać się o tym na własne oczy i wysłuchać wyjaśnień specjalistów. Pracownicy oczyszczalni ścieków Gdańsk-Wschód przy ul. Benzynowej 26 na Rudnikach zapraszają na dni otwarte, które odbędą się w dwie soboty - 24 sierpnia i 14 września. Wstęp jest bezpłatny, ale należy wcześniej zapisać się przez internet.Już wiele lat temu pojawił się w Trójmieście interesujący trend, polegający na udostępnianiu do zwiedzania - z reguły raz do roku - niedostępnych na co dzień obiektów: od siedziby rady miasta poprzez elektrociepłownię na stoczni kończąc.

Wśród obiektów, które w wybranym terminie w roku decydują się otworzyć swoje podwoje dla wszystkich żądnych wiedzy osób, znajduje się również oczyszczalnia ścieków Gdańsk-Wschód, która jest zlokalizowana przy południowo-wschodnich rogatkach miasta. To wspólna inicjatywa spółek Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna oraz Saur Neptun Gdańsk.

Zobacz nasz film z ubiegłorocznych dni otwartych oczyszczalni ścieków Gdańsk-Wschód

Zwiedzanie tylko w grupach i po zapisach- Dni otwarte oczyszczalni Gdańsk-Wschód są organizowane od kilku lat i niezmiennie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem zwiedzających. Nasza inicjatywa ma przede wszystkim formułę edukacyjną. Podczas zwiedzania można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat tego, co się dzieje z produkowanym przez nas każdego dnia ściekami. To o tyle ciekawa propozycja, że oczyszczalnia przez wiele lat była niedostępna dla osób postronnych. Warto z niej skorzystać, bo następna taka okazja przytrafi się dopiero za rok - zachęca Agnieszka Klugmann, rzecznik prasowy spółki GIWK.
Zainteresowani dniami otwartymi oczyszczalni ścieków Gdańsk-Wschód mają do wyboru dwa terminy zwiedzania - pierwszy przypada w sobotę 24 sierpnia, drugi w sobotę 14 września. Wstęp bezpłatny, ale należy wcześniej zarejestrować swoją obecność. W tym celu należy wejść na stronę internetową www.otwartaoczyszczalnia.pl i wypełnić krótki formularz. Zwiedzanie będzie odbywać się w grupach, które mogą liczyć minimum 10, a maksymalnie 30 osób. Godziny wejść poszczególnych grup - zarówno w terminie sierpniowym, jak i wrześniowym - przedstawiają się następująco: 10:00, 11:30, 13:00 i 14:30.

Zwiedzanie pod okiem fachowcówGrupy będą oprowadzane pod okiem specjalistów, czyli pracowników oczyszczalni, którzy z chęcią odpowiedzą na wszystkie frapujące gości pytania. Zapewne niemałym zaskoczeniem dla wielu odwiedzających obiekt po raz pierwszy będzie fakt, że w zakładzie na Rudnikach powstają również "produkty", które można wykorzystać do celów niezwiązanych z likwidacją nieczystości.

- Goście przejdą trasą pokrywającą się mniej więcej z drogą, jaką przebywają ścieki w procesie oczyszczania. Na koniec uczestnicy wizyty będą mieli możliwość zapoznać się z instalacjami, dzięki którym możliwe jest zagospodarowanie biogazu oraz osadów ściekowych, czyli produktów ubocznych procesu oczyszczania - tłumaczy nasza rozmówczyni.
Zobacz nasz film o pracy osób zatrudnionych w oczyszczalni ścieków Gdańsk-Wschód

Odwiedź także zbiorniki na wodęUwaga, na koniec ważna informacja dla rodziców: zwiedzanie oczyszczalni jest możliwe wyłącznie dla dzieci, które ukończyły 12 rok życia. Ponadto osoby, które nie osiągnęły pełnoletności, będą mogły wejść na teren zakładu na Rudnikach wyłącznie w towarzystwie osoby dorosłej.

Na koniec warto wspomnieć, że dni otwarte oczyszczalni ścieków Gdańsk-Wschód to niejedyna atrakcja organizowana przez spółkę GIWK, z której mogą skorzystać mieszkańcy Trójmiasta. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.giwk.pl, a także w naszym artykule z czerwca tego roku. Przypominamy, że w ramach atrakcji można zwiedzić trzy zbiorniki na wodę: dwa historyczne i wyłączone z eksploatacji - czyli Stara Orunia i Stary Sobieski - oraz jeden oddany do użytku zaledwie cztery lata temu - Kazimierz.

Przekonaj się, dlaczego warto wejść do zbiornika Stary Sobieski we Wrzeszczu
Czy zamierzasz skorzystać z opisanej atrakcji?
24%

tak, na pewno wybiorę się do oczyszczalni

40%

wszystko zależy od tego, czy moje obowiązki mi na to pozwolą

36%

nie, zupełnie mnie to nie interesuje

zakończona

łącznie głosów: 507