Witomino: miasto chce budować zbiornik, działkowicze proszą o czas

12 marca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba
Najnowszy artukuł na ten temat

Zamiast wlepiać działkowiczom mandaty, stworzą miejsca parkingowe

Gdynia w miejscu działek na Witominie zobacz na mapie Gdyni planuje budowę zbiornika retencyjnego. Wciąż nie wiadomo, kiedy prace się rozpoczną, więc ok. 100 działkowców próbuje przekonać urzędników do odłożenia decyzji o ich usunięciu z zajmowanych terenów.Przypomnijmy:

  1. Na obszarze miejskim o powierzchni 2,5 ha przy ul. II Morskiego Pułku Strzelców od 40 lat gospodarują mieszkańcy uprawiający ogródki działkowe.
  2. Każdy miał podpisaną indywidualną umowę, a teren nigdy nie funkcjonował jako sformalizowane Rodzinne Ogródki Działkowe.
  3. W 2009 roku miasto, do którego należy teren, sondowało możliwość jego sprzedaży jednemu z deweloperów, planującemu wybudować tam osiedle.
  4. Członkowie Rady Dzielnicy byli przeciwni zabudowie, przygotowany został projekt koncepcyjny, pozwalający ochronić jego walory i zapobiec inwestycji na terenie, gdzie nadal nie ma planu zagospodarowania terenu.
  5. Miejscy urzędnicy odstąpili od decyzji o sprzedaży.
  6. W 2015 władze miasta poinformowały, że podczas przebudowy Chwarznieńskiej w trzecim etapie konieczna jest budowa zbiornika retencyjnego w miejscu działek.
  7. W planach po zakończeniu budowy zbiornika jest zagospodarowanie terenu na strefę rekreacyjną.
  8. W lutym 2017 roku działkowcy otrzymali informację, że do kwietnia 2017 roku mają opuścić teren.
  9. Wielu się wyprowadziło, ale część została, bo budowa nie ruszyła.

Zarzewiem konfliktu pomiędzy urzędnikami i działkowcami jest termin realizacji inwestycji oraz jej skala. Chociaż padało wiele zapowiedzi ze strony urzędników, wciąż całość jest na etapie planów, a przetarg na przebudowę ul. Chwarznieńskiej, w ramach której miał powstać zbiornik, został unieważniony tuż po wyborach.

Przebudowa ul. Chwarznieńskiej


Co więcej, planowany zbiornik ma zająć tylko część terenu, więc podkreślają, że część z nich mogłaby zachować swoje ogródki działkowe. Pisali nawet prośby do urzędników o przedłużenie terminu dzierżawy, ale ci pozostają nieugięci.

W ostatnich dniach działkowcy otrzymali ponowne wezwanie do opuszczenia terenu. Graniczną datą miał być koniec lutego.

Działkowcy: liczymy na odroczenie terminu- Wciąż liczymy, że na pozostałym terenie miasto pozwoli nam pozostać do czasu rozpoczęcia prac. Nikomu, oprócz urzędników, nie wadzimy. Nie rozumiemy tego pośpiechu. Póki co, nie wiadomo nawet, w jakiej formie ani kiedy zostanie zrealizowana planowana inwestycja, bo pierwszy przetarg na przebudowę Chwarznieńskiej został unieważniony - podkreślają.
Przedstawiciele miasta tłumaczą, że o opuszczeniu działek mieszkańcy zostali poinformowani w 2017 roku, więc nie była to decyzja nagła, a poprzedzona z jednej strony informacjami, co jest jej przyczyną, a także zapewniająca odpowiedni czas na podjęcie działań.

Konkretów co do terminu rozpoczęcia prac budowlanych oraz tego, czy budowa zbiornika i planowany remont ul. Hodowlanej będzie prowadzony w tym samym czasie wciąż jednak brakuje. Jest za to determinacja urzędników, by działki zostały jak najszybciej opuszczone.

Urzędnicy: rozważamy różne scenariusze- Nie ma możliwości na odłożenie terminu opuszczenia działek, ponieważ rozważane są różne scenariusze rozpoczęcia budowy zbiornika retencyjnego wraz z układem drogowym obejmującym m.in. ul. Hodowlaną i Chwarznieńską i w każdej z propozycji teren obecnych ogródków jest kluczowy do realizacji prac. Sytuacja na rynku budowlanym jest bardzo dynamiczna i musimy być przygotowani na działanie w obszarze inwestycyjnym - mówi Jakub Ubych, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. dzielnic i przewodniczący klubu Samorządność.
Warto dodać, że w poniedziałek na działkach wybuchły cztery pożary pustostanów. Nie wiadomo, w jaki sposób doszło do pojawienia się ognia ani czy były to celowe podpalenia.

Ewentualnych sprawców nie szukają policjanci, bo nikt z urzędników nie zgłosił zawiadomienia o podpaleniu na terenie miejskim.
Pożar działek na Witominie

Nocne pożary na działkach na Witominie
Masz działkę rekreacyjną?
35%

tak

65%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1060