Copernicus przebada 3 tys. ozdrowieńców. Szukają dawców osocza

18 listopada 2020, 7:00
Wioleta Stolarska, Ewa Palińska
Najnowszy artukuł na ten temat

W Pomorskiem najwięcej testów na koronawirusa

Od kilku miesięcy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku apeluje do osób, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2, o oddawanie osocza. Wykorzystuje się je do leczenia pacjentów chorych na COVID-19. Jednak aby osocze było skuteczne, powinno mieć odpowiednią ilość przeciwciał. Dlatego, by ułatwić i przyspieszyć procedury, spółka Copernicus przeprowadzi kwalifikacje dawców. Przebadanych zostanie 3 tys. osób.Osocze może oddać każda osoba, która miała COVID-19 i została uznana za ozdrowieńca. Ważne jest, aby minęło co najmniej 28 dni od ustania objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR).

Czytaj też: Testy na przeciwciała koronawirusa SARS-CoV-2. Dla kogo i czy warto?

Dawcą może być również człowiek, u którego stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG i u którego minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez konieczności wykonywania badań wymazu z nosogardzieli metodą PCR).

Test na koronawirusa - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Copernicus pomoże RCKiK w badaniu osoczaZanim osocze zostanie podane osobom zakażonym, przechodzi szereg testów m.in. określa się grupę krwi, bada na obecność: HBV, HCV, HIV i kiły. Co bardzo ważne, bada się miana przeciwciał anty-SARS-CoV-2, których odpowiednia ilość odpowiada za skuteczność terapii.

RCKiK apeluje do ozdrowieńców, aby zgłaszało się ich jak najwięcej. Wtedy zwiększa się szansa na uzyskanie osocza o właściwych parametrach.

- Aby usprawnić proces pobierania osocza, spółka Copernicus stworzyła specjalną ankietę. Chodzi o to, aby osocze oddawały osoby, które nie mają chorób współistniejących i u których poziom przeciwciał jest odpowiednio wysoki. Ważne jest też, aby osocze pobrać w odpowiednim momencie - tłumaczy Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjeGdzie trzeba się zgłosić?Ozdrowieńcy, którzy chcą oddać osocze, powinni zgłaszać się do Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku. Chętni proszeni są o kontakt telefoniczny z przedstawicielem Copernicusa lub Urzędu Marszałkowskiego:
  • Małgorzata Kulpan (spółka Copernicus), nr tel. +48 572 333 124, adres e-mail: mkulpan@copernicus.gda.pl
  • Joanna Dissarz (Departament Zdrowia UMWP), nr. tel. +48 519 542 253, adres e-mail: j.dissarz@pomorskie.eu

Po wstępnych badaniach na obecność przeciwciał pacjent zostanie przekierowany do RCKiK w Gdańsku, gdzie pobierane jest osocze.

Osocze pobierane jest od osób w wieku od 18 do 60 lat, które czują się dobrze i ważą minimum 50 kg. Preferowanymi dawcami są mężczyźni, którzy nigdy nie byli leczeni krwią i jej składnikami, nie cierpią z powodu przewlekłych chorób, jak np. cukrzyca, a także kobiety, które nigdy nie były w ciąży i nie miały przetaczanej krwi. W przypadku pań, które były w ciąży, wykonywane jest dodatkowe badanie na obecność przeciwciał anty-HLA. Badanie to przeprowadza Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Tu zrobisz test na koronawirusa bez skierowaniaDlaczego osocze jest tak ważne?Cały proces oddawana osocza trwa ok. 30-40 minut. Najkorzystniejsze jest trzykrotne pobranie osocza po 600 ml. Zabieg wykonuje się w tygodniowych odstępach. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza, wówczas pobiera się 450 ml krwi pełnej, z której otrzymuje się ok. 220-230 ml osocza.

Z osocza przygotowywany jest specjalny preparat, który podawany jest chorym. Ma neutralizować wirusa i wspierać układ odpornościowy w walce z SARS-CoV-2. Terapia osoczem stosowana była wcześniej m.in. podczas leczenia chorych na SARS, MERS czy ebolę.

Koronawirus: jak się zachować, jeśli podejrzewamy zakażenie?  • z podejrzeniem koronawirusa powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego - telefonicznie skontaktować się z przychodnią. W pewnych przypadkach możliwe będzie skierowanie na test po teleporadzie, a nie fizycznej obecności pacjenta w gabinecie
  • w przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590.
Byłeś(-aś) zakażony(-a) koronawirusem lub znasz kogoś, kto został zakażony?
38%

tak byłem(-am)

41%

tak, znam kogoś kto był zakażony

11%

myślę, że byłem(-am) zakażony(-a) ale nie mam pewności

10%

nie byłe(-am) i nie znam nikogo

zakończona

łącznie głosów: 1153