Coraz mniej utrudniających życie hulajnóg w Gdyni

13 listopada 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

Hulajnogi pojadą po drogach dla rowerów. Przyjęto projekt ustawy

Ok. 30 źle parkujących hulajnóg trafia tygodniowo do miejskiego depozytu w Gdyni. W rekordowym okresie było ich nawet 120, czyli czterokrotnie więcej.Hulajnogi, które każdy może wypożyczyć, szybko zdobyły spore zainteresowanie wśród mieszkańców Trójmiasta. Wygodny transport na krótkich odcinkach okazał się jednak problematyczny ze względu na to, gdzie pozostawiane były pojazdy. Zasada ich działania pozwalała bowiem na zakończenie podróży w dowolnym miejscu w obszarze wskazanym przez operatora. Wprawdzie w regulaminach jest zapis o tym, że hulajnoga powinna pozostać w miejscu, w którym nikomu nie przeszkadza, ale początkowo niewiele osób się do tego stosowało.

Rekord: 120 hulajnóg usuwanych tygodniowoNa początku działalności firm udostępniających hulajnogi rekordowo nawet 120 z nich trafiało w tygodniu do miejskiego depozytu. Ich usuwaniem zajmuje się Zarząd Dróg i Zieleni. Z chodników znikają wszystkie hulajnogi, które postawione są w poprzek przejścia, na przystankach, na drogach rowerowych, a nawet w zatokach autobusowych, bo i takie przypadki się zdarzały.

Elektryczne hulajnogi wjeżdżają do TrójmiastaZbieranie hulajnóg przez Zarząd Dróg i Zieleni nie opłaca się operatorom i to mimo że urzędnicy nie obciążają ich karami finansowymi za usuwanie hulajnóg. Problematyczny jest za to ich zwrot. Najpierw trzeba napisać podanie do ZDiZ z prośbą o udostępnienie pojazdów i dopiero po pozytywnym jego rozpatrzeniu hulajnogi wracają do właścicieli. Odebrać je można jednak tylko raz w tygodniu, co bezspornie odbija się na wyniku finansowym firmy. Wszystkim zależy więc na tym, by niedbale zaparkowanych hulajnóg było jak najmniej. Widać więc znaczną poprawę.

Widać ogromny postęp- Obecnie liczba usuwanych hulajnóg spada do 50, a nawet 30 sztuk tygodniowo. Jest widoczny postęp, także dzięki wypracowanym z operatorami rozwiązaniem, które nagradza użytkowników kończących wypożyczenie zaparkowaniem hulajnogi w rozsądny sposób. Dostają za to od operatorów darmowe minuty, więc wszyscy zyskują: przestrzeń nie jest zagracona, jest bezpieczna, operator nie ma przerwy w dostępie do pojazdu, a użytkownik dodatkowy bonus - opowiada Agata Grzegorczyk, rzecznik gdyńskiego magistratu. - Mamy nadzieję, że nowy sezon będzie dzięki temu jeszcze lepszy i problem - jeśli w ogóle będzie występował - będzie marginalny - dodaje.

Z hulajnogami walczy też GdańskW związku z problemem, jakim są hulajnogi zaparkowane na środku chodnika, Gdańsk zdecydował się nagrać spot reklamowy promujący prawidłowe parkowanie tych pojazdów. Do współpracy zaproszono lokalnych kabareciarzy: Wiolę Walaszczyk oraz Filipa Puzyra.

- Obserwowaliśmy problem od kilku miesięcy. Zastanawialiśmy się, jak przekazać mieszkańcom i mieszkankom Gdańska, że niewłaściwie zaparkowana hulajnoga stanowi zagrożenie dla każdego uczestnika ruchu drogowego - mówił we wrześniu Marek Bonisławski, dyrektor Biura Prezydenta Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
- Doszliśmy do wniosku, że stworzenie zabawnego spotu umożliwi nam dotarcie z przekazem do jak największego grona odbiorców. Spot spotkał się z pozytywnym odbiorem, planujemy więc kontynuowanie współpracy z Wiolą i Filipem - zapowiadał wówczas Marek Bonisławski.
Lepiej... na boku - spot promujący prawidłowe parkowanie hulajnóg
Przeszkadzają ci hulajnogi pozostawione na chodnikach?
64%

tak, często tarasują przejście

15%

tak, ale jest z tym coraz lepiej

4%

kiedyś tak, teraz już nie

17%

nie, to nie jest duży problem

zakończona

łącznie głosów: 2291