Coraz więcej pacjentów dostaje porady przez telefon

15 marca 2020, 8:00
piw
Najnowszy artukuł na ten temat

Koronawirus na promie. Sanepid szuka pasażerów

Coraz więcej trójmiejskich przychodni przechodzi na pracę w trybie porad telefonicznych. Pacjenci wciąż są przyjmowani, jednak sami lekarze apelują, żeby nie pojawiać się w placówkach bez konieczności, a sprawy konsultacji, recept czy zwolnień załatwiać przez telefon.Już dwa dni temu Narodowy Fundusz Zdrowia wydał komunikat zachęcający do korzystania z teleporad pacjentów lekarzy specjalistów oraz osób korzystających z pomocy lekarzy rodzinnych.

- Dzięki zdalnemu kontaktowi pacjenta ze swoim lekarzem, znacznie ograniczamy możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa. Teleporada zwiększa bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego i jednocześnie jest traktowana na równi z wizytą w gabinecie lekarskim - stwierdził Adam Niedzielski, prezes NFZ.
Lista przychodni oferujących teleporady

O apelach wywieszonych na drzwiach przychodni czy też zamieszczonych na internetowych stronach poszczególnych placówek informują nas czytelnicy. Opowiadają też, jak dzięki teleporadom wygląda załatwianie podstawowych spraw z lekarzem rodzinnym.

Lekarz oddzwania do pacjenta- W mojej przychodni już od kilku dni nie można się zarejestrować przez internet. Zamiast tego należy zadzwonić - pracownicy ocenią, czy konieczna jest wizyta, czy wystarczy konsultacja telefoniczna. Wczoraj wieczorem zadzwoniłam i opisałam pani w rejestracji stan dziecka, po kilkunastu minutach oddzwonił do mnie lekarz, szczegółowo wypytał o objawy i wystawił e-receptę. Mamy obserwować córkę i w razie pogorszenia jej stanu, zgłosić się ponownie - mówi pani Marta.
Część pacjentów o możliwości skorzystania z teleporad informowana jest w rejestracjach przychodni.

Kod do recepty przez telefon- W rejestracji przychodni powiedziano mi, żebym nie pojawiał się osobiście na kontrolę. Telefonicznie poinformowałem lekarza o wynikach badań. Po kilku godzinach otrzymałem telefon z kodem do recepty, którą zrealizowałem w aptece. Przy czym już wcześniej dostarczyłem lekarzowi rodzinnemu zaświadczenie od specjalisty, że stale przyjmuję lek na chorobę przewlekłą, doktor wiedział więc na co się leczę i znał moją kartę - mówi pan Tomek.
Jego słowa potwierdza też dyrektorka jednej z trójmiejskich przychodni.

- Podczas rejestracji każdy pacjent jest informowany o tym, że najlepiej, gdyby skorzystał z telefonicznej konsultacji. Pacjenci wciąż są oczywiście przyjmowani, jednak chodzi o ograniczenie ich liczby i zminimalizowanie ryzyka zarówno dla nich samych, jak i dla personelu. Być może w najbliższym czasie wywiesimy też stosowne ogłoszenie na drzwiach w tej sprawie - mówi.


E-recepty od 8 styczniaNa stronach NFZ można znaleźć aktualną listę przychodni i innych placówek medycznych udzielających na Pomorzu teleporad.

Szczęście w nieszczęściu jest takie, że na początku tego roku wdrożono system e-recept i zastąpiono nimi tradycyjne, papierowe recepty. Już wówczas zakładano, że wprowadzenie systemu pozwoli ograniczyć liczbę wizyt w przychodniach i u lekarzy specjalistów. Okazuje się, że możliwość ta bardzo szybko stała się nie tyle przydatna, co kluczowa.
Czy korzystałe(a)ś już z teleporady?
16%

tak i otrzymałe(a)m niezbędną pomoc

5%

tak, ale nie jestem do końca zadowolony(a)

69%

nie, na razie nie było takiej potrzeby

10%

nie, wybrałe(a)m kontakt bezpośredni

zakończona

łącznie głosów: 957

piw