Czas na studia

10 czerwca 2003 (artykuł sprzed 18 lat)
EBro
Uczelnie publiczne i prywatne prowadzą rekrutację kandydatów na studentów. Na stronach internetowych uczelni zainteresowani znajdą wszystkie niezbędne informacje. Przyszli studenci przygotowują się do egzaminów wstępnych. Sezon przyjęć studentów na rok akademicki 2003/2004 - w pełni.

Trójmiejskie uczelnie przeżyją przez dwa najbliższe miesiące prawdziwe oblężenie. W czerwcu młodzież składa dokumenty, w czerwcu i lipcu zdaje egzaminy. Od wielu lat niesłabnącym powodzeniem wśród kandydatów do podjęcia studiów cieszy się Uniwersytet Gdański, który w rankingu "Rzeczpospolitej" najlepszych polskich uczelni zajął drugie miejsce. W tym roku uczelnia przyjmie na studia dzienne 3,2 tys. osób, na zaoczne, wieczorowe i eksternistyczne łącznie 5,4 tys. osób.

- W ubiegłym roku relacje te wyglądały podobnie, ale wyrównywały się po pierwszym, drugim roku studiów - powiedział Tadeusz Zalewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.

W ubiegłym roku najwięcej chętnych walczyło o indeks Wydziału Psychologii (19 osób na jedno miejsce), politologii, pedagogiki (16), informatyki (13,5). Uczelnia przyjmuje w tym roku bez egzaminów na oceanografię, chemię, ochronę środowiska i fizykę. Na Wydział Biologii limit świadectw wynosi 80 proc., 20 proc. kandydatów będzie pisało egzamin. Na filozofii obowiązuje konkurs świadectw i rozmowa kwalifikacyjna, na psychologii i pedagogice - egzamin.
Na pierwszy egzamin na Politechnice Gdańskiej zgłoszą się w dniach 11-13 czerwca kandydaci na Wydział Architektury. Większość zainteresowanych studiowaniem na uczelni dostanie się z konkursu świadectw (50 proc. limitu miejsc). Egzaminowani będą również przyszli studenci Wydziału Elektoniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Wydziału Fizyki Technicznej i Stosowanej. W nadchodzącym roku akademickim uczelnia wprowadzi trzynaście nowych specjalizacji.

- Na świecie panuje tendencja odchodzenia od kształcenia fachowców wąskich specjalności, którzy zasilaliby później szeregi bezrobotnych - wyjaśniła Beata Orzażewska, rzecznik prasowy politechniki. - Interdyscyplinarność pozwoli im znaleźć zatrudnienie zarówno w przemyśle chemicznym, mechanicznym, czy elektronicznym.

W gronie prywatnych, renomowanych szkół wyższych znalazła się gdyńska Wyższa Szkoła Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych. Rekrutacji na uczelnię dokonuje się na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej oraz oceny ze świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów wyższych. Uczelnia proponuje 5-letnie studia magisterskie na Wydziale Stosunków Międzynarodowych i 2,5-letnie magisterskie studia zaoczne uzupełniające. Opłata za jeden semestr wynosi 3,4 tys. zł.

EBro

Opinie (38)

  • Chrzanię strony internetowye uczelni z ich wszystkimi niezbędnymi informacjami. Ja potrzebuję jakiegoś internetowego opracowania, gdzie będę miał wszystkie te szkoły w kupie, wraz z tym co oferują. Czy to niewykonalne dla tego chorego, żyjącego z datków społeczeństwa MEN?!

    • 0 0

  • I tak po tych studiach ci mlodzi ludzie beda bez pracy , albo ewentualnie beda sprzedawac buraki :))

    • 0 0

  • Studenci to głąby !

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.