Baltic Sail - wielkie spotkanie z żaglowcami

4 lipca 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Katarzyna Moritz

W czwartek rusza 22. edycja Baltic Sail - to jedna z największych imprez żeglarskich w Gdańsku, na której zobaczymy dziesiątki żaglowców. Przez cztery dni będzie można je nie tylko zwiedzać, ale skorzystać też z ponad 100 rejsów oraz pośpiewać wspólnie szanty.Wielkie święto żeglarstwa w Gdańsku potrwa od 5 do 8 lipca. W tym roku przypada już 22. edycja Baltic Sail, która z roku na rok przyciąga coraz większe rzesze mieszkańców Trójmiasta i turystów.

- Tegoroczna edycja Baltic Sail jest największa z dotychczasowych. Zakładamy, że w paradzie na Motławie może wziąć udział nawet 120 jednostek. Spodziewamy się 30 żaglowców, w tym kilku historycznych, z najstarszą, 100-letnią Lietuvą, zbudowaną w Gdańsku. To żaglowiec holenderski, który z okazji stulecia Litwy płynie w rejs z Gdańska do Rygi. Dziesięć tych żaglowców będzie pływać w rejsy - zapowiada Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej organizującej zlot.
Czytaj też: Atrakcje weekendowego Zjazdu Gdańszczan

Zaplanowano ponad 100 3-godzinnych rejsów po Zatoce Gdańskiej, przygotowano na nie 4 tys. biletów. Podstawowy koszt biletu to 59 zł, z kartą mieszkańca - 41 zł, z gdańską kartą seniora 25 zł, a w ramach tzw. kultowego czwartku można nabyć pięć biletów za 150 zł.

Największym żaglowcem w tym roku na zlocie będzie holenderski Mercedes, mający 900 m kw. powierzchni żagli. Więcej zdjęć (8)

Największym żaglowcem w tym roku na zlocie będzie holenderski Mercedes, mający 900 m kw. powierzchni żagli.

mat. prasowe

Największym żaglowcem w tym roku na zlocie będzie holenderski Mercedes, mający 900 m kw. powierzchni żagli.

mat. prasowe


Sprawdź szczegółowy program Baltic Sali oraz informacje o rejsach

Pozostałe 20 żaglowców zacumuje wzdłuż nabrzeży Targu Rybnego i Ołowianki zobacz na mapie Gdańska i będzie można je zwiedzać. Będą to głównie najstarsze jednostki.

W tym roku przypłynie największy żaglowiec w historii Baltic Sail, holenderski Mercedes. Jest on jednocześnie jednym z najnowszych na tegorocznym zlocie. Pomieści 140 osób, liczy sobie 50 m długości, ma 18 żagli o łącznej powierzchni 900 m kw. Nim także będzie można pływać w rejsach po Zatoce Gdańskiej.

Będzie też jeden z ulubionych żaglowców pojawiających się na Baltic Sail - pływająca pod banderą łotewską Libava. To zrekonstruowanym XVII-wieczny żaglowiec. Prace nad Libavą rozpoczęły się w maju 2007 roku w rosyjskiej stoczni "Varyag". Podczas budowy wykorzystywano tradycyjne metody, powszechne w budowie statków cztery wieki temu. Projekt żaglowca powstał w oparciu o materiały muzealne, przede wszystkim rysunki duńskich jachtów z Muzeum Morskiego w Petersburgu oraz niemieckich książek historycznych.

Jeden z ulubionych żaglowców pojawiających się na Baltic Sail - pływająca pod banderą łotewską Libava. Więcej zdjęć (8)

Jeden z ulubionych żaglowców pojawiających się na Baltic Sail - pływająca pod banderą łotewską Libava.

mat. prasowe

Jeden z ulubionych żaglowców pojawiających się na Baltic Sail - pływająca pod banderą łotewską Libava.

mat. prasowe


Regaty, szanty, parady, spotkania po latachInauguracja zlotu Baltic Sail z przekazaniem kluczy i koncertem plenerowym męskiego chóru szantowego Zawisza Czarny, nastąpi w piątek o godz. 16 na przedprożu Dworu Artusa. Zaraz po tym wyruszy muzyczna parada żeglarzy i rekonstruktorów na Ołowiankę.

W ramach festiwalu Szanty pod Żurawiem, na scenie na Ołowiance wystąpi 20 zespołów szantowych. 30 godzin muzyki na żywo przez cztery dni zapewnią nam takie grupy jak Ryczące Dwudziestki, Mechanicy Szanty, Carrantuohill, Kuzyni Neptuna. W sobotę wieczorem uczestnicy festiwalu będą bić rekord Polski w zbiorowym, plenerowym wykonaniu utworu "Morskie opowieści".

W ramach zlotu w sobotę odbędzie się bitwa morska pod Twierdzą Wisłoujście z udziałem 200 rekonstruktorów, którzy odtworzą potyczkę morską z 1628 roku, ukazującą starcie wojsk szwedzkich z załogą twierdzy oraz okrętami polskiej floty oraz 30-minutowe widowisko na Szańcu Wschodnim.

W sumie blisko 400 jachtów różnych klas, przez cztery dni zlotu, będzie się ścigać na Zatoce Gdańskiej w ramach regat Nord Cup.

W czwartek o godz. 19 odbędzie się wyścig smoczych łodzi na Motławie. W sobotę o godz. 12 rozpocznie się wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna (Stogi - Brzeźno).

Przeczytaj więcej o Pantaenius Nord Cup Gdańsk 2018

Tegoroczny Baltic Sail zbiegł się z odbywającym się co cztery lata światowym zjazdem gdańszczan oraz z festiwalem Dźwięki Północy w Centrum św. Jana.

Zlot żaglowców symbolicznie zakończy w niedzielę o godz. 15 parada żaglowców na Motławie.

Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez miasta regionu Morza Bałtyckiego zainicjowane przez niemiecki port Rostok w 1996 roku. Celem jego pomysłodawców było i jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu.

Obecnie do Baltic Sail należą: Gdańsk, Kłajpeda, Rostock, Karlskrona, Nysted, Ryga, Szczecin. W tym roku po raz kolejny w portach zrzeszonych w Baltic Sail odbędą się żeglarskie święta, przybliżające ich mieszkańcom i turystom tradycje marynistyczne regionu Morza Bałtyckiego.

Zlot jest otwarty dla wszystkich jednostek pływających, a więc także dla jachtów turystycznych, kutrów i motorówek. Celem imprezy jest integracja środowisk żeglarskich i propagowanie marynistycznego dziedzictwa Gdańska. Zlot jest dla żeglarzy okazją do poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach, zdobycia kolejnych doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów.

Czy pływałeś kiedyś na żaglowcu?
44%

tak

56%

nie

zakończona

łącznie głosów: 500