Czerwonych Gitar na placu przed Cristalem nie widać. Czy to się zmieni?

15 czerwca 2021, 7:00
Ewelina Oleksy

Pamiątkowa ławeczka, tablica, a może jeszcze coś innego? Miejski radny proponuje władzom Gdańska, by na placu przed Cristalem Mapka we Wrzeszczu zaakcentować obecność jego patronów, czyli zespołu Czerwone Gitary. Miasto podejmie decyzję, gdy przeanalizuje ten wniosek. Jeszcze w czerwcu pojawić mają się tam natomiast tabliczki z nową nazwą.Plac przed Cristalem we Wrzeszczu nosi nazwę Czerwonych Gitar od lutego 2021 r., gdy na sesji przegłosowano uchwałę w tej sprawie. Uzasadniano, że 3 stycznia 1965 r. to właśnie w kawiarni "Cristal" założono zespół Czerwone Gitary.

Jednomyślności ws. nowej nazwy placu nie było - od głosu wstrzymali się radni PiS. Nową nazwę nadano też wbrew woli Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny, która zarzucała miastu brak konsultacji tego pomysłu i proponowała inną nazwę - Plac Przyjaciół Wrzeszcza.

Być może m.in. dlatego po nowym patronie, czyli zespole Czerwone Gitary, do dziś na placu nie ma żadnego śladu. Nie ma nawet tabliczki informującej o nowej nazwie.

Spór o patronów placu we WrzeszczuŁaweczka lub inne elementy upamiętniające zespółWojciech Błaszkowski, miejski radny z Klubu Wszystko dla Gdańska, prosi miasto, by to zmienić. Złożył w tej sprawie interpelację do prezydent miasta. Dotyczy ona ustawienia na placu przed Cristalem "ławeczki, plakatów lub innych elementów upamiętniających ten zespół i umożliwiających łatwiejszą identyfikację tego placu z jego nazwą".

- Realizacja powyższego wniosku stanowiłaby atrakcję dla turystów oraz byłaby odpowiedzią na licznie zgłaszane oczekiwania mieszkańców - podkreśla Błaszkowski.
Koncert Czerwonych Gitar w Filharmonii Bałtyckiej. Film archiwalny

W czerwcu tablice z nową nazwąZapytaliśmy urzędników, czy zamierzają jakoś zaznaczyć obecność zespołu Czerwone Gitary na wspomnianym placu.

- Gdański Zarząd Dróg i Zieleni jest na etapie wyznaczenia miejsc i produkcji tablic z nową nazwą. Jak tylko wykonawca zrealizuje zlecenie, zostaną zamontowane, najpewniej jeszcze w czerwcu - informuje Joanna Bieganowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Jeszcze w czerwcu mają się tu pojawić tabliczki z nazwą. Czy coś poza tym? Czas pokaże. Więcej zdjęć (3)

Jeszcze w czerwcu mają się tu pojawić tabliczki z nazwą. Czy coś poza tym? Czas pokaże.

fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Jeszcze w czerwcu mają się tu pojawić tabliczki z nazwą. Czy coś poza tym? Czas pokaże.

fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Jeśli chodzi o pozostałe propozycje radnego, jego wniosek nie wpłynął jeszcze do Biura Prezydenta ds. Kultury, które jest decyzyjne ws. ustawiania pomników czy tablic pamiątkowych.

- Interpelacja znajduje się w dekretacji u wiceprezydenta miasta. Gdy pismo trafi do Biura Prezydenta ds. Kultury, rozpocznie się procedura w tej sprawie - mówi Marta Formella z magistratu.
Czytaj też:

Przy Parku Oliwskim powstanie nowy miejski placWznoszenie pomników (za taki można by uznać pomysł pamiątkowej ławeczki) na terenach miejskich wymaga m.in. zgody Rady Miasta Gdańska, czyli przyjęcia odpowiedniej uchwały.

Realizację pamiątkowych tablic określa z kolei oddzielny regulamin. Wnioskodawcami w tej sprawie może być np. grupa co najmniej pięciu radnych Rady Miasta Gdańska.

Zamieszkaj we Wrzeszczu - oferty mieszkań

W jaki sposób powinno się upamiętnić Czerwone Gitary na placu przed Cristalem?
18%

tabliczki z nową nazwą wystarczą

48%

pomnikiem/pamiątkową ławeczką

12%

gablotami ze zdjęciami/plakatami zespołu

22%

w żaden, nazwa jest nadana, inne akcenty są niepotrzebne

zakończona

łącznie głosów: 969

Opinie wybrane


wszystkie opinie (104)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.