Członek nowego zarządu: "Spółdzielnia Ujeścisko nie upadnie"

28 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Budnik

W Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko, której członkowie walczą o przywrócenie praworządności i dokończenie rozpoczętych budów, trwa ostry spór między "starym zarządem" a "nowym zarządem" wybranym w piątek. O przyszłość spółdzielni zapytaliśmy Michała Zająca, członka "nowego zarządu".Aktualizacja 30 kwietnia, godz. 16.30. Krajowy Rejestr Sądowy wpisał nowych członków zarządu SM Ujeścisko - panów Cezarego Pawłowicza i Michała Zająca. Oznacza to, że są uprawnieni do reprezentowania spółdzielni. Wniosek do sądu dotarł w środę 29 kwietnia, a wpis został uwidoczniony 30 kwietnia.W miniony piątek w Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko odbyło się zebranie rady nadzorczej w trybie online. Wybrany został nowy zarząd.

Przez cały dzień w spółdzielni trwały przepychanki - nowo wybrany zarząd, w asyście zatrudnionej ochrony, próbował wejść do budynku. Zamknął się w nim stary zarząd, który przeprowadzonego zebrania i wyboru nie uznał. Interweniowała policja.

W piątek wieczorem członkowie spółdzielni w końcu sforsowali jej drzwi i dostali się do środka. Stary zarząd uznał to za włamanie.

- 24 kwietnia 2020 roku podczas spotkania towarzyskiego w nieustalonym miejscu, grupa ludzi podająca się za członków Rady Nadzorczej SM Ujeścisko podjęła i podpisała szereg uchwał zmieniających między innymi skład zarządu SM Ujeścisko. W przygotowaniu obecnie znajdują się doniesienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa i poświadczenia nieprawdy. Stworzenie fałszywych dokumentów oraz posługiwanie się nimi, w celu nieuprawnionego przejęcia SM Ujeścisko oraz dostępu do kont bankowych przez osoby nieuprawnione - napisał w przesłanym do redakcji oświadczeniu dzień później, w sobotę Rafał Nowak, członek "starego" zarządu oddelegowany do niego z rady nadzorczej.
O zaistniałej sytuacji przedstawiciele dotychczasowego zarządu postanowili powiadomić również prokuraturę, KRS, Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych, media oraz polityków zaangażowanych w sprawy SM Ujeścisko.

W niedzielę członkowie spółdzielni znaleźli w budynku urządzenia podsłuchowe ukryte np. za kratkami wentylacyjnymi. Została o tym powiadomiona policja.

W poniedziałek pod budynkiem dyżurowała straż obywatelska w obawie o to, że członkowie starego zarządu będą próbowali wejść do budynku.

***Nowy, jeszcze niewpisany do KRS, zarząd SM Ujeścisko: Cezary Pawłowicz (po lewej) oraz Michał Zając (rozmowa poniżej). Więcej zdjęć (4)

Nowy, jeszcze niewpisany do KRS, zarząd SM Ujeścisko: Cezary Pawłowicz (po lewej) oraz Michał Zając (rozmowa poniżej).

fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Nowy, jeszcze niewpisany do KRS, zarząd SM Ujeścisko: Cezary Pawłowicz (po lewej) oraz Michał Zając (rozmowa poniżej).

fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Rozmowa z Michałem Zającem, członkiem nowego zarządu SM Ujeścisko, czasowo oddelegowanym do tej funkcji z rady nadzorczej.Poprzedni zarząd kwestionuje poprawność zebrania rady nadzorczej, na której wybrano nowy zarząd. Co musi się wydarzyć, żeby nie było wątpliwości?

Został przygotowany wniosek o wpisanie naszych nazwisk do Krajowego Rejestru Sądowego. W porozumieniu z kancelarią prawną wszystkie dokumenty zostały tak przygotowane, by nasze nazwiska mogły zostać ujawnione. Wniosek został wysłany pocztą, bo ze względu na epidemię nie można tego zrobić osobiście. Bardzo liczmy, że ze względu na powszechnie znaną sytuację spółdzielni, w miarę możliwości szybko dowiemy się czy wniosek został zarejestrowany.

Jeśli tak się stanie, spółdzielnia nadal nie będzie miała prezesa i wiceprezesa, bo panowie jesteście formalnie członkami zarządu. W jaki sposób zostanie wybrany nowy zarząd?

Tak, ja jestem oddelegowany do zarządu z rady nadzorczej do 30 czerwca, Cezary Pawłowicz został na członka zarządu powołany bezterminowo. Pracujemy nad umową z kancelarią, która będzie nas wspomagała w doprowadzeniu sytuacji do normalności. Prawnicy dzisiaj nam wyjaśniali, że nie musimy zwoływać Zebrania Przedstawicieli Członków poprzedzonego zebraniem Grup Członkowskich, bo ustawodawca w 2018 roku zniósł taki obowiązek. Wystarczy zatem, że Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni wyłoni członków nowej rady nadzorczej, a dalej rada nadzorcza wybierze docelowy zarząd. To upraszcza procedurę i przybliża spółdzielnię do wyprostowania sytuacji prawnej.

Na dzień dzisiejszy jednak mierzymy się z tym, że stary zarząd na najbliższy czwartek zwołał "swoją" radę nadzorczą. Jeśli dojdzie do tego, że to sąd w postępowaniu będzie musiał ocenić, która rada nadzorcza jest właściwa i co za tym idzie, który zarząd jest prawowity, to kolejne etapy powrotu do normalności odsuną się w czasie.

Czy będzie kontynuowane wnioskowanie o wszczęcie postępowania sanacyjnego, które zapoczątkował poprzedni zarząd?

Dzisiaj wniosek w tej sprawie, który poprzedni zarząd złożył do sądu, został przekazany do analizy kancelarii prawnej. Prawnicy odniosą się do tego czy jest to zasadne. Obawiamy się, że takie postępowanie może być krzywdzące dla członków spółdzielni i wierzycieli, którzy będą musieli wziąć w nim udział. Czekamy w tej sprawie na opinię prawną.

Czy nabywcy mieszkań, którzy wciąż czekają na dokończenie budowy w końcu doczekają się odbioru kluczy?

Ludzie, którzy wpłacili pieniądze po prostu muszą zamieszkać w swoich lokalach. Będziemy musieli prowadzić rozmowy z wierzycielami i wykonawcami, przecież na części budów nawet teraz trwają prace. To, skąd spółdzielnia pozyska środki na dokończenie tych inwestycji będzie bardziej pewne po rozpoczęciu rozmów z wierzycielami i wykonawcami.

Czyli znajdziecie sposób na spłatę wierzytelności?

Mamy pomysł jak zaspokoić wierzycieli, ale najpierw musimy zacząć rozmawiać o tym z komornikiem i wierzycielami. Nie chcę na ten temat wypowiadać się publicznie, zanim nie zasiądziemy do rozmów z sami zainteresowanymi.

Czy to oznacza, że Spółdzielnia Mieszkaniowa Ujeścisko nie upadnie?

Uważam, że uda się uchronić spółdzielnię przed upadłością.
Czy w SM Ujeścisko powinien teraz rządzić nowy zarząd?
53%

tak, to ludzie ich wybrali

34%

tak, ale pod warunkiem, że to zgodne z prawem

7%

nie wiem, trudno mi to ocenić

6%

nie, bo są zastrzeżenia do poprawności wyboru

zakończona

łącznie głosów: 1101

Opinie (245) ponad 20 zablokowanych

 • Każdy obiecuje (1)

  A czy później się co z tego wywiązuje to już inna "para kaloszy".

  • 40 8

  • rząd PiS tak samo się zabarykaduje - jak przegra wybory ;)))))

   nowych się nie wpuści

   • 6 3

 • Stary Zarzad doporwadzili to tragedii finansowej (8)

  Ale odejść ani myślą. Zero odpowiedzialności

  • 132 6

  • to jak puścić bąka i wyjść z klasy, kto się w tym smorodzie udusi - ci co zostaną (4)

   • 9 3

   • Doceniam poetykę porównania... (2)

    • 29 1

    • (1)

     Janusz nie mieszkasz u nas to się nie mieszaj, pilnuj obwodnicy.

     • 1 2

     • Nie mieszkam w okolicy obwodnicy

      • 0 0

   • Z klasy...

    Ty moze zacznij się dalej uczyć... Skończ szkole a potem się zajmuj wielka polityka w makroregionie.

    • 1 8

  • (1)

   a nowy zarzad i rada naszorcza, utopieni w inwestycjach. teraz beda grali pod siebie, kosztem całej spoldzielni, byle y nie mieli d9plat i zeby na odszkodowania coś skapnelo.

   czuje ze sm bedzie oskubana do konca;)

   • 7 5

   • Hary teraz atakuje na trojmiasto.pl.
    Twój czas się skończył.

    • 10 0

  • Do pudla i tyle.

   • 8 0

 • Czy ktoś oprócz walki o stołki moi drodzy I kochani (2)

  zajmie się fatalnym stanem , budynków, klatek schodowych itp. To dramat bo nikt oto nie dba a jak się zgłosi to bez odzewu albo może kiedyś naprawimy .. zacznijcie działać.. Uśmiechu Wam życzę.

  • 34 9

  • (1)

   nie wiem jak mozna nie zrozumieć jakie długi ma ta spółdzielnia

   • 4 1

   • Myślę że niedługo się dowiemy ile długów

    Podejrzewam, że więcej niż sobie wyobrażamy. Ale spółdzielnia ma też majątek.
    Oby się udało zarejestrować w KRS, dokończyć te budowy, nawet z jakąś w miarę dopłatą.. Bo lepiej trochę dopłacić niż stracić

    Podejrzewam, że więcej niż sobie wyobrażamy. Ale spółdzielnia ma też majątek.
    Oby się udało zarejestrować w KRS, dokończyć te budowy, nawet z jakąś w miarę dopłatą.. Bo lepiej trochę dopłacić niż stracić wszystko. Boję się co oni znajdą jeszcze.. Ale lepiej wiedzieć niż polegać na notorycznym kłamcy.
    Stójmy Murem za nowym zarządem, już jest zbiórka na prawników..

    • 5 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.