stat

Protesty w obronie Sądu Najwyższego w Gdańsku i Gdyni

20 lipca 2017, 23:00
Patsz
Tłumy protestujących w Gdańsku

Kilka godzin po przyjęciu przez sejm ustawy o Sądzie Najwyższym w jego obronie protestowało przed sądami w Gdańsku i Gdyni kilka tysięcy osób. Demonstracje miały charakter pokojowy i trwały około dwóch godzin.
Przypomnijmy, że demonstracje w obronie sądownictwa w polskich miastach zaczęły się w niedzielę. Codziennie w największych polskich miastach osoby zaniepokojone kierunkiem zmian protestują pod sądami.

Jak się okazało, kulminacją sprzeciwu były czwartkowe wiece w obronie Sądu Najwyższego po tym, jak sejm przyjął uchwałę zmieniającą zasady jego funkcjonowania.
Protestujący byli także przed Sądem Rejonowym w Gdyni


Także w Trójmieście część mieszkańców wyszła na ulice. Pod sądami w Gdyni zgromadziło się w czwartkowy wieczór kilka tysięcy osób.
Przemówienia prawników w Gdańsku


Na wiecu w Gdańsku obecni byli sędziowie, prawnicy, ale także samorządowcy Paweł Adamowicz i Sopotu Jacek Karnowski oraz m.in. Danuta Wałęsa czy Krzysztof Skiba.

Ulica Nowe Ogrody była przez kilkadziesiąt minut całkowicie zablokowana. Słuchający przemówień protestujący wyrażali swoje niezadowolenie z działań parlamentarzystów okrzykami: "Wolne sądy", "Konstytucja" i "Chcemy veta" a dezaprobatę gwizdami.

Protestujący przed Sądem Okręgowym w Gdańsku tuż po 21.
W rękach trzymali flagi Polski, Unii Europejskiej. Część osób przyniosła ze sobą, będące stałym atrybutem wieców, lampiony, które rozbłysły po zmroku na znak solidarności z sędziami.
Okrzyki Chcemy weta

Czy popierasz reformę dotyczącą Sądu Najwyższego?
23%

tak, to zmiany na lepsze

15%

reforma była potrzebna, ale nie w takiej formie

59%

nie, reforma ma charakter jedynie polityczny

3%

nie interesuję się polityką

łącznie głosów: 4954

Patsz