Czy Ukraińcy zrezygnują ze Stoczni Gdańsk?

30 stycznia 2008 (artykuł sprzed 14 lat)
Mikołaj Chrzan
Najnowszy artukuł na ten temat Stocznia Gdańska ocalała, Gdynia nie sprzedana?
Stoczniowcy z Gdańska nie mogą być pewni swojej przyszłości. Więcej zdjęć (1)

Stoczniowcy z Gdańska nie mogą być pewni swojej przyszłości.

fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Stoczniowcy z Gdańska nie mogą być pewni swojej przyszłości.

fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Ukraińcy grożą zerwaniem umowy zakupu kolebki Solidarności. W Brukseli okazało się, że zanim będą mogli rozwinąć w Stoczni Gdańsk produkcję statków, muszą oddać państwu 700 mln zł - siedem razy więcej, niż wcześniej szacowano.17 stycznia w sądzie zarejestrowano podwyższenie kapitału Stoczni Gdańsk. Dzięki temu firma ISD - ukraiński koncern metalurgiczny - przejęła od państwa zakład. Za stocznię ma zapłacić w ratach ok. 400 mln zł. - Na statkach można zarabiać. Wiemy, jak to robić i będziemy to robić w Gdańsku - ogłosił w styczniu Konstanty Litwinow, prezes ISD Polska.

Aby interes się powiódł, trzeba rozwiązać jeden problem: od 2005 r. Stocznia Gdańsk znajduje się pod lupą Komisji Europejskiej, która bada pomoc publiczną udzieloną polskim stoczniom - np. na restrukturyzację, czy poręczenia za kredyty na budowę statków. Inwestor ma dwie możliwości: albo zwrócić pomoc publiczną do budżetu, albo zgodzić się na proponowane przez Komisję Europejską redukcje mocy produkcyjnych.

- Będziemy chcieli zwrócić pomoc publiczną. To się bardziej opłaca stoczni - twierdził Andrzej Jaworski, prezes Stoczni Gdańsk.

W tym celu kilka dni temu na rozmowy z Komisją Europejską do Brukseli udali się Ukraińcy z ISD i urzędnicy Ministerstwa Skarbu Państwa. Dowiedzieliśmy się, jak przebiegały rozmowy: - Od początku było nieprzyjemnie - mówi nasz informator. - W końcu jeden z urzędników KE powiedział: albo zamkniecie dwie z trzech pochylni, albo będziecie musieli oddać 700 mln zł. Te słowa tak poraziły polsko-ukraińską delegację, że Litwinow wstał i bez słowa wyszedł z sali konferencyjnej.

Zdziwienie było tak duże, bo do tej pory szacowano, że w grę wchodzi kwota od 30 do 106 mln zł (w 2007 r. kwotę 106 mln zł jako najczarniejszy scenariusz przedstawiał posłom Marek Niechciał, szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta). Oficjalnie pytany o wyjazd do Brukseli Litwinow ucina: - To było spotkanie zapoznawcze. Zaplanowaliśmy kolejne spotkania, na których omawiać będziemy szczegóły związane z udzieloną Stoczni Gdańsk pomocą publiczną.

Więcej mówi jego rzecznik. - Czujemy się oszukani. Z dokumentów, do których mieliśmy dostęp przed zakupem Stoczni Gdańsk, w żadnym wypadku nie wynikało, że może chodzić o tak gigantyczną kwotę - mówi Jacek Łęski, rzecznik ISD Polska. - Musimy teraz przygotować się na różne warianty rozwoju sytuacji: rezygnację z działalności stoczniowej albo starania o unieważnienie transakcji zakupu Stoczni Gdańsk i wycofanie się z tej inwestycji.

Wycofanie się z transakcji nie jest proste: podwyższenie kapitału Stoczni Gdańsk jest już zarejestrowane w sądzie, ale - jak ustaliliśmy - prawnicy firmy ISD Polska już zbierają dokumenty, by móc wykazać, że kupili "kota w worku".

- Oczywiście, najprostszym rozwiązaniem jest zgoda na zamknięcie dwóch pochylni. Ale od początku jasno mówiliśmy: chcemy budować statki i byliśmy gotowi na rozmowy o zwrocie pomocy publicznej, ale oczywiście nie w tak gigantycznych rozmiarach - mówi Łęski.

Skąd wzięła się tak duża różnica w szacunkach pomocy publicznej? - Stocznia Gdańsk była do 2006 r. częścią Grupy Stoczni Gdynia. Prawdopodobnie urzędnicy z Brukseli uznali teraz, że część kredytów i poręczeń zaciąganych przez Stocznię Gdynia dotyczyły statków budowanych w Gdańsku - uważa Arkadiusz Aszyk, członek zarządu Stoczni Gdynia.

Co teraz zrobią Ukraińcy? - Ich sytuacja jest bardzo trudna - mówi menedżer jednej z trójmiejskich prywatnych stoczni. - Rozwijanie działalności w oparciu o jedną pochylnię nie ma większego sensu, a nawet jeśli - trzeba liczyć się z dużymi redukcjami w załodze. Ale płacenie 700 mln zł za to, by móc pracować na trzech przestarzałych pochylniach, byłoby głupotą. Za takie pieniądze można postawić od zera całą nowiutką stocznię. Muszą szukać porozumienia z Brukselą albo rozwijać inne sektory produkcji, o których wspominali np. konstrukcje stalowe, czy wieże wiatrowe.

Problemem Ukraińców zajmuje się już rząd. - Wiemy, że w Brukseli padły informacje o gigantycznej kwocie pomocy publicznej dla Stoczni Gdańsk. Rozwiązanie tej sprawy to w tym momencie nasz priorytet, na pewno inwestor nie będzie pozostawiony sam sobie. Będziemy dążyć do tego, by kwota pomocy została zmniejszona - deklaruje Tadeusz Aziewicz, poseł PO, ekspert od przemysłu stoczniowego.

Ministerstwo Skarbu Państwa nie odpowiedziało do tej pory na nasze pytania w tej sprawie.

Mikołaj Chrzan

Opinie (55) 6 zablokowanych

 • Aziewicz - ekspert od przemysłu stoczniowego Bu ha ha ha ha !!!

  • 0 0

 • Zaorać stocznie - to jedyne słuszne wyjście

  kombinatorzy

  • 0 0

 • Chcieliście

  Chcieliście UE to ją macie sprzedawczyki.........

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.