Czy mieszkańcy Ujeściska stracą dostęp do wody i ciepła?

27 września 2013 (artykuł sprzed 8 lat)
Marzena Klimowicz-Sikorska
Na razie nie wiadomo na ile groźba odcięcia mieszkańcom Ujeściska wody i ogrzewania jest realna. Więcej zdjęć (1)

Na razie nie wiadomo na ile groźba odcięcia mieszkańcom Ujeściska wody i ogrzewania jest realna.

fot. Mateusz Ochocki/KFP

Na razie nie wiadomo na ile groźba odcięcia mieszkańcom Ujeściska wody i ogrzewania jest realna.

fot. Mateusz Ochocki/KFP

Od blisko 8 lat w Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko zobacz na mapie Gdańska trwa spór o władzę. Teraz może on poskutkować pozbawieniem mieszkańców ciepła i bieżącej wody.- Od kilku miesięcy jestem mieszkańcem osiedla Ujeścisko. Członkiem spółdzielni nie jestem, więc myślałem, że spór w jej władzach mnie nie dotyczy. Jednak myliłem się - mówi pan Grzegorz, nasz czytelnik. - Właśnie się dowiedziałem, że być może zostanie nam odcięta ciepła woda i ogrzewanie. To nigdy nie jest dobra wiadomość, a już na pewno nie, gdy zaczyna się jesień.

Przeczytaj całą treść dokumentu, jaki otrzymali mieszkańcy(pdf)

Dlaczego pan Grzegorz i ok. 3,5 tysięcy mieszkańców osiedla mogą stracić dostęp do wody i ciepła? By to wyjaśnić, trzeba cofnąć się o kilka lat, do roku 2007.

Sytuację w Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko, która administruje 1455 mieszkaniami i ma 1730 członków, można porównać do telewizyjnego tasiemca, z wciąż nienastępującym odcinkiem końcowym. Odkąd w 2007 r. pojawiły się w niej nowe władze (zdaniem sądu wyłonione niezgodnie z prawem, przez co wciąż nie wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego) z prezesem Grzegorzem Harasymiukiem, w spółdzielni trwa permanentny spór. Przerywany jest kolejnymi i zdarzało się - sprzecznymi - wyrokami sądów.

W lutym tego roku sąd rejestrowy ustanowił kuratora - mecenasa Pawła Konopkę - którego zadaniem było wyłonienie w ciągu pół roku legalnych władz spółdzielni, albo rozwiązanie spółdzielni.

Od wiosny kurator próbuje doprowadzić do zebrania grup członkowskich, które miałyby poskutkować wyborem nowych władz. To jednak się nie powiodło, ponieważ w pewnym momencie okazało się, że nie ma pewności, czy blisko 200 członków spółdzielni zostało przyjętych w jej poczet legalnie.

- Przez wiele lat osoby zarządzające spółdzielnią dodawały członków, choć mogły do tego nie mieć uprawnień. Dlatego teraz trzeba ustalić status tych osób - zarówno przyjętych, jak i wykluczonych. Złożyłem już pozew do Sądu Rejonowego Gdańsk Południe o ustalenia prawa członkostwa tych osób - tłumaczy Paweł Konopko. - Dopóki ta sprawa się nie wyjaśni, nie mogę powołać nowych organów spółdzielni. W przeciwnym wypadku uchwały zebrań grup członkowskim, a potem zebrań przedstawicieli członków, mogłyby być obarczone wadą prawną, a w konsekwencji zaskarżone i uchylone.

A zatem mimo ustanowienia kuratora, jak dotąd sytuacja spółdzielni nie stała się bardziej przejrzysta. To prawdopodobnie sprawiło, że cierpliwość stracił bank Pekao SA obsługujący konta spółdzielni, który zablokował część z nich.

- Nie mogę udzielać żadnych informacji, bowiem obowiązuje nas tajemnica bankowa - odpowiada Katarzyna Karpiuk, rzecznik prasowy banku Pekao SA, na pytanie: z jakiego powodu konta SM Ujeścisko zostały zablokowane.

- Bank działa bezprawnie - denerwuje się Grzegorz Harasymiuk, prezes SM Ujeścisko. - Mimo że te same osoby przez trzy lata podpisywały przelewy i dyspozycje w imieniu spółdzielni, dopiero w sierpniu, a więc blisko pół roku od powołania kuratora, bank zablokował nam konta. Znajduje się na nich ponad 1 mln zł przelanych przez naszych członków. To są pieniądze na uregulowanie zaległości i bieżących wydatków. Choć cały czas pobieramy należności od mieszkańców, to nie możemy zapłacić dostawcom mediów za usługi.

Prezes Harasymiuk uspokaja jednak, że sytuacja spółdzielni i jej mieszkańców nie jest tragiczna. Zarząd spółdzielni jest w stałym kontakcie z firmami dostarczającymi wodę, gaz, energię oraz ciepło. Od września działa już nowy rachunek w Żuławskim Banku Spółdzielczym, gdzie każdy członek spółdzielni ma indywidualne konto, przypisane do mieszkania lub garażu.

- Pozwoli nam to na regulowanie terminowo przyszłych zobowiązań - zapewnia prezes.

Skoro jednak winę za zablokowanie kont ponosi bank, to dlaczego w liście do mieszkańców znalazła się inna informacja? W dokumencie, do którego dotarliśmy całą winę zrzuca się na kuratora.

"(...)Przewlekłe działania kuratora doprowadziły do zablokowania środków finansowych na rachunku bankowym i przekazania ich w depozyt do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ V Wydział Gospodarczy, co w konsekwencji skutkuje brakiem możliwości regulowania zobowiązań finansowych Spółdzielni wobec Skarbu Państwa oraz dostawców mediów.(...)"

Przeczytaj całą treść dokumentu.(pdf)

Kurator zdecydowanie sprzeciwia się takiej argumentacji. - Moim zadaniem jest wyłonienie organów spółdzielni, a nie zarządzania jej majątkiem. To nie ja zdecydowałem o zablokowaniu jej kont bankowych - zastrzega Paweł Konopko.

Tymczasem historia spółdzielni Ujeścisko od lat jest opisywana na blogu prawda-spoldzielnia-ujescisko.blog.pl. Wkrótce na stronie spółdzielni www.ujescisko.pl ma pojawić się konkurencyjny blog, prowadzony przez zarząd spółdzielni.
Czy zarządca twojego bloku/osiedla wywiązuje się w pełni ze swoich obowiązków?
51%

tak, nie mogę narzekać

30%

raczej tak, ale nie interesuję się tym zbytnio

11%

nie, i niedługo pewnie będziemy mieli podobną sprawę jak SM Ujeścisko

8%

nie, ale nie znam szczegółów

zakończona

łącznie głosów: 277

Opinie (1288) ponad 10 zablokowanych

 • Od rana cudowne wieści ! (11)

  Gdańsk - morze mozliwości .... :/

  • 72 7

  • Spółdzielnie powinno się rozwiązać (2)

   • 46 2

   • Zawsze mówiłam, że spółdzielnie to s.f.

    Wspólnota mieszkaniowa jest bardziej elastyczna, a zarzadcę w razie kłopotów można zmienić. Spróbujcie zmienić władze spółdzielni. Powodzenia.

    • 33 2

   • Niech mieszkańcy założą wspólnotę i tyle w temacie...

    • 36 1

  • od Gdańska się odpajacuj

   jeszcze napisz że to wina budynia i tuska

   • 6 30

  • Gdyby członkom spółdzielni ujeścisko zalezało na ich dobru dązyć powinni do rozliczenia bezprawnych nielegalnych zarządów i rad nadzorczych z marnotrawienia naszego majątku.
   harasymiuk z marcinowskim maja kilka

   Gdyby członkom spółdzielni ujeścisko zalezało na ich dobru dązyć powinni do rozliczenia bezprawnych nielegalnych zarządów i rad nadzorczych z marnotrawienia naszego majątku.
   harasymiuk z marcinowskim maja kilka pieczątek raz przystawiaja jedna raz druga jak im pasuje.W jakim celu:zeby wprowadzic instytucje w błąd.
   ja moze naiwnie licze jedynie na postepowania prokuratorskie i na mądrść prokuratorów......

   • 24 0

  • Jak można tolerować G.H. który wobec kobiet używa epitetów w stylu K...Y i zeby spadały na drzewo.....

   • 25 1

  • (2)

   "trochę matematyki do pobudzenia umysłu".Tytuł prześmiewczy na blogu s-ni.Chyba te obliczenia robi z nudów pani z windykacji!Członkom s-ni matematyka jest potrzebna w innym celu!Do obliczenia strat poniesionych w okresie ostatnich lat/2008-2013/ i pieniędzy utraconych bezpowrotnie!!!!

   • 14 0

   • Strat??? Zobacz w sprawozdania finansowe ... (1)

    spóldzielnia radzi sobie świetnie, tylko jak widzę, ty nie chcesz z tej świetności skorzystać, tylko szczujesz! Nie rozumiem tego zupełnie ... Może ty masz układ z kuratorem i chcesz skorzystać na likwidacji rentownej spółdzielni???

    • 1 20

    • Sprawozdania finansowe,których nie chce przyjąć sąd KRS?Sprawozdania finansowe,a rzeczywistość to same sprzeczności!Uwazam,że Prokuratura powinna powołać NIEZALEŻNYCH BIEGŁYCH REWIDENTÓW do zbadania dokumentacji

     Sprawozdania finansowe,których nie chce przyjąć sąd KRS?Sprawozdania finansowe,a rzeczywistość to same sprzeczności!Uwazam,że Prokuratura powinna powołać NIEZALEŻNYCH BIEGŁYCH REWIDENTÓW do zbadania dokumentacji finansowej i działalności s-ni.Bo to co przez lata robili LUSTRATORZY ze ZRew.to jest????????Pani prokurator powiedziała,że bardzo dużą winę za BEZPRAWIE W S-NI PONOSI ZWIĄZEK REWIZYJNY S.M.

     • 16 0

  • Chyba trzeba wszystkie dokumenty przesłać do nowej pani MINISTER BIEŃKOWSKIEJ.ZACZYNAMY OD POCZĄTKU......

   • 14 0

  • No gdzie jest ten słoik,no gdzie???

   • 15 0

 • jak niewiadomo o co chodzi... (3)

  to chodzi o pieniądze

  • 73 0

  • ... (2)

   o pieniadze do prywatnej kieszeni, bo jeżeli chodziloby jedynie o dobry stan finansowy SM, to nie byłoby o to tyle szumu

   • 28 0

   • Zobacz ile kurator chce za działania, które przedłuża !! (1)

    • 9 22

    • To są przepychanki, w których centrum jest raczej prezes spółdzielni, który jak wynika

     z treści artykułu i wyroku sądu - nie powinien być prezesem, a na dodatek nawet nie jest wpisany do KRS, więc jakim cudem w ogóle reprezentuje SM od kilku lat i pewnie zaciąga w jej imieniu zobowiązania?
     To jakaś

     z treści artykułu i wyroku sądu - nie powinien być prezesem, a na dodatek nawet nie jest wpisany do KRS, więc jakim cudem w ogóle reprezentuje SM od kilku lat i pewnie zaciąga w jej imieniu zobowiązania?
     To jakaś prawna hydrozagadka, bo żaden kontrahent z prawnego punktu widzenia nie powinien z nim w ogóle nawet rozmawiać.
     Ustalanie statusu członków przez osobę nieupoważnioną, to przy powyższych kwestiach, pikuś.
     To pismo wygląda głównie na próbę szybkiej legitymizacji nielegalnych w tej chwili władz przez zastraszonych odcięciem mediów członków spółdzielni.

     • 30 1

 • tylko nie do sądu (1)

  byłem. kilkanaście razy. obiema rękami się podpiszę po tym cyrku co tam widziałem: na ulicy chodzą mordercy, a siedzą niewinni.

  mieszkańcy muszą wziąć sprawę w swoje ręce - referendum, wybranie nowych władz, statutu spółdzielni. olewać kuratora.

  • 66 5

  • Pytanie o konkurencyjny blog?Nie sądzę aby legalny zarząd wpisany do krs 0000092051 pan waldemar pękalski i pani grażyna siemborska będą chcieli prowadzić blog.
   zadziwia fakt,że przez 6 lat bez wpisu do krs

   Pytanie o konkurencyjny blog?Nie sądzę aby legalny zarząd wpisany do krs 0000092051 pan waldemar pękalski i pani grażyna siemborska będą chcieli prowadzić blog.
   zadziwia fakt,że przez 6 lat bez wpisu do krs nielegalne zarządy funkcjonowały w przestrzeni publicznej;zakładali nielegalne konta bankowe,bezprawnie otrzymywały pozwolenia na budowę,prowadziły inwestycje,prowadziły sprawy spóldzielni. Mega hit notariusze/szczególnie aktywni z wrzeszcza i centrum gdańska/ stworzyli akty notarialne bezwzględnie nieważne z powodu niewłaściwej reprezentacji s-ni.Pani od przyjmowania usterek otrzymała '"pełnomocnictwo" do reprezentacji s-ni????????????????????????????????Normalnie ukraina lub meksyk.

   • 27 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.