Czytelnicy posprzątali zaniedbane części Trójmiasta

28 marca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Arnold Szymczewski
Najnowszy artukuł na ten temat

Wspólne sprzątanie lasów w sobotę

Zaraz po tym, jak redakcja Trojmiasto.pl włączyła się w akcję sprzątania "Trashtag challenge", na naszą skrzynkę mailową sprzatanie@trojmiasto.pl zaczęły wpływać zgłoszenia od czytelników. Dostaliśmy kilka wiadomości ze zdjęciami bardzo zaśmieconych części Trójmiasta. Wybraliśmy trzy miejsca, gdzie efekt pracy naszych czytelników zrobił na nas największe wrażenie.Czytaj także: Dołączyliśmy do akcji sprzątania śmieci

Przypomnijmy, że 20 marca pracownicy z różnych działów Trojmiasto.pl podjęli popularne ostatnio wyzwanie o nazwie "trashtag challenge". Dwie czteroosobowe grupy posprzątały gdyński las zobacz na mapie Gdyni na końcu ul. Modlińskiej oraz działkę zobacz na mapie Gdyni naprzeciwko zbiornika retencyjnego przy ul. Kartuskiej w Gdańsku. Efekt? W ciągu dwóch godzin zapełniliśmy 21 worków na śmieci, które odebrały od nas miejskie służby. Tym samym zakończyliśmy wyzwanie oznaczone w sieci znacznikiem #trashtag.

Akcja sprzątania przez redakcję Trojmiasto.pl


Mieszkańcy Trójmiasta poszli za ciosem

Cieszymy się, że mieszkańcy przyłączyli się do akcji i podjęli wyzwanie. Dziękujemy za wszystkie wiadomości i sygnały, jakie kierowaliście pod adres sprzatanie@trojmiasto.pl. Największe wrażenie zrobiła na nas akcja w Letnicy zobacz na mapie Gdańska.

- Zainspirowana zeszłotygodniowym artykułem o akcji sprzątania śmieci podjęłam się zorganizowania Trash Challenge w gdańskiej dzielnicy Letnica, do której wkrótce się przeprowadzam. Na kilka dni przed akcją sprzątania stworzyłam na Facebooku wydarzenie, na które zapisało się blisko 30 osób. Skontaktowałam się z Gdańskimi Usługami Komunalnymi, które dostarczyły 50 worków i zadeklarowały się odebrać odpady - mówi Paulina Zabrocka, inicjatorka akcji w Letnicy.
W akcji sprzątania udział wzięło 15 osób, w tym głównie obecni i przyszli mieszkańcy nowo powstałego osiedla Nowa Letnica. Zaangażowała się również Radna Dzielnicy Letnica, Edyta Habkowska, która uczestniczyła w sprzątaniu razem z dziećmi oraz dostarczyła worki i rękawiczki otrzymane od SUEZ.

Efekt? W dwie godziny mieszkańcy wypełnili 77 worków na śmieci oraz zebrali dwie sterty odpadów wielkogabarytowych.

- Spotkanie to było świetną okazją, by zrobić coś pożytecznego dla najbliższego otoczenia, a także dobrą okazją, by poznać sąsiadów. Myślę, że ta akcja to początek tego typu spotkań w Letnicy. Jest to piękna, zielona dzielnica, ale niestety jest również bardzo zaniedbana i wymaga zaangażowania nie tylko mieszkańców, ale również miasta - dodaje Paulina Zabrocka.
Wychowankowie posprzątali teren zobacz na mapie Gdańska sąsiadujący z gdańską Bursą

Wychowankowie Bursy Gdańskiej przy ul. Grunwaldzkiej 244 zobacz na mapie Gdyni (budynek Schroniska Młodzieżowego) również podjęli wyzwanie "trash challenge". W ciągu godziny 14 młodych osób pod opieką Ewy Główczewskiej zebrało ponad 18 pełnych worków śmieci. Tym samym młodzież posprzątała zaniedbany teren, na który codziennie patrzy ze swoich okien.

- Jestem dumna z naszej młodzieży i z tego, że przyłączyliśmy się do akcji. W trakcie sprzątania zaczął padać deszcz, ale w ciągu godziny udało nam się uzbierać ponad 18 worków na śmieci, które zabraliśmy do śmietników na terenie bursy - mówi Ewa Główczewska.
Trash challenge w Jarze Wilanowskim zobacz na mapie Gdańska

Do akcji sprzątania przystąpiły też mniejsze grupy. Cztery osoby - dwoje dorosłych i dwoje dzieci - posprzątało część Jaru Wilanowskiego. W godzinę udało im się zebrać 10 worków na śmieci, a dodatkowo znaleźli dwie opony i plastikowe krzesła. Śmieci zostały złożone przy śmietniku obok wybiegu dla psów. O akcji poinformowali Dyżurnego Inżyniera Miasta. Zgłoszenie zostało zarejestrowane i przekazane do służb porządkowych.W wyzwaniu chodzi o znalezienie wyjątkowo zaśmieconego miejsca i uprzątnięcie zalegających w nim śmieci. Ważne, aby zrobić zdjęcie przed i po sprzątaniu, a potem udostępnić je w internecie ze znacznikiem #trashtag. W tej akcji nie chodzi o to, by dostać jak najwięcej polubień, ale swoim przykładem zmobilizować innych do podobnych działań.
Akcja sprzątania przestrzeni miasta:
22%

nie jest obowiązkiem mieszkańców, lecz służb miejskich

39%

jest fajnym działaniem społecznym sprzyjającym środowisku

3%

nie ma większego sensu, bo śmieci wyrastają jak grzyby po deszczu

36%

powinna odbywać się regularnie, bo czysta przestrzeń to dobro wspólne

zakończona

łącznie głosów: 716