Czytelnik: Perony SKM zatrzymały się w czasie

13 września 2021, 7:00
Maciej
Winda nieczynna - codzienność na większości przystanków w Trójmieście. Więcej zdjęć (5)

Winda nieczynna - codzienność na większości przystanków w Trójmieście.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Winda nieczynna - codzienność na większości przystanków w Trójmieście.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

- Wiek XXI, modernizacje, na każdym kroku widać postęp, ludziom żyje się lepiej, wszyscy czerpiemy korzyści z technologii... Ale czy tak jest naprawdę czy to tylko pozory? Podróż SKM pokazuje, że bliżej nam jednak do stwarzania pozorów postępu - pisze nasz czytelnik, pan Maciej.Wszystkie te innowacyjne rozwiązania, które są wprowadzane, to tylko chwilowa propaganda całego systemu. Historia, którą chciałbym opisać, to pewnie jedna z licznych.

Od kilku miesięcy żona jeździ do Gdyni na Wzgórze św. Maksymiliana na badania, czasami korzystając z usług SKM. Pracuję i nie mogę za każdym razem jej towarzyszyć, więc musi podróżować sama, a raczej sama z synkiem, który jeszcze jeździ w wózeczku.

Otóż od kilku tygodni zmaga się z problemem, jak opuścić peron na Wzgórzu św. Maksymiliana, gdzie nie działa winda.

SKM Wzgórze - też trudno trafić tu na działającą windę. Więcej zdjęć (5)

SKM Wzgórze - też trudno trafić tu na działającą windę.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

SKM Wzgórze - też trudno trafić tu na działającą windę.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Przez pierwszych kilka dni myślała, że "winda się zepsuła, czekają na części, zdarza się". Jednak po ponad miesiącu było już tylko pytanie: czy winda kiedykolwiek zadziała?

Doznania zapachowe nie do zapomnieniaSKM Cisowa - powodzenia z wózkiem, gdy winda nie działa. Więcej zdjęć (5)

SKM Cisowa - powodzenia z wózkiem, gdy winda nie działa.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

SKM Cisowa - powodzenia z wózkiem, gdy winda nie działa.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

We wtorek, 7.09.2021 r., miałem tę nieprzyjemność towarzyszyć wybrance i poczuć, jak to jest korzystać z infrastruktury SKM.

Zaczęło się na przystanku początkowym w Gdyni-CisowejMapka, gdzie już na samym początku okazało się, że cuda inżynierii nie zaświadczymy, więc wózek trzeba było znieść po schodach - ale co to dla faceta, dam radę.

Przystanek SKM Orłowo przejdzie remontNa szczęście druga winda działała - moja radość była ogromna, lecz tylko przez chwilę. Do czasu, kiedy otworzyły się drzwi windy. Nawet poeta nie opisałby zapachu, a raczej odoru, który wydobywał się z jej wnętrza.

Ale cóż, kręgosłupa na śmietniku nie znalazłem, odwracam głowę, biorę wdech powierza i wchodzę z wózkiem, byle jak najszybciej się wydostać. Żona nie była na tyle odważna i postanowiła pójść po schodach.

Uff, jakoś poszło, w głowie się kręci, ale dotarłem, jestem na peronie.

Po co windy, które nigdy nie działają?Jest winda, a na niej z daleka widoczna naklejka informującą o awarii
Wjeżdża najnowszy nabytek SKM "Impuls". Otwierają się drzwi, ale podesty, które niby mają zniwelować przestrzeń między pociągiem a peronem, nie wysuwają się. Jakoś daję radę, to tylko jeden krok.

Jesteśmy w pociągu, po chwili stacja Gdynia-Wzgórze św. MaksymilianaMapka i czas wysiadać.

Jest winda, a na niej z daleka widoczna naklejka informującą o awarii. Żona z uśmiechem na twarzy oświadcza: "przynajmniej dzisiaj nie muszę nikogo prosić".

Starsza pani z rowerem tylko zerknęła w kierunku miejsca, gdzie znajduje się winda, i zrezygnowana udaje się w kierunku schodów.

Tak będzie wyglądał przystanek SKM Leszczynki po remoncieWracając do domu, oznajmiam żonie, że pojedziemy pociągiem z Gdyni Głównej - tam w razie niesprawnej windy zawsze można wjechać podjazdem, który znajduje się przy wejściu na peron. Próbujemy z windą, działa. Drzwi powoli rozsuwają się i po raz kolejny smród aż w oczy szczypie. Detergenty wymieszane z moczem...

Nie ma przejścia, ale jest deskaRezygnujemy, idziemy do pierwszego wejścia i wjeżdżamy podjazdem. Jesteśmy na peronie, podjeżdża pociąg do Gdyni-ChyloniMapka, wsiadamy. Z Chyloni do domu niedaleko. Obieramy kierunek na windę, a tam... nie ma awarii! Myślę, że to już koniec tej męczarni. Niestety nie, ponieważ w Chyloni trwa przebudowa placu dworcowego. Ale ktoś pomyślał i wstawił deskę, po której można wciągnąć wózek po schodach.

Wchodzę, wciągam wózek, a drewniana kładka się rozchodzi... Ktoś zapomniał przymocować prowizoryczne deski.

Sporo było ostatnio informacji, ile pieniędzy SKM dostała na modernizację infrastruktury, ale co z tego, skoro użytek z tego żaden?
Często spotykasz się z awariami infrastruktury: wind, ruchomych schodów etc.?
87%

tak, mam wrażenie, że częściej są nieczynne, niż działają

13%

nie, po prostu częściej się zwraca uwagę, gdy są nieczynne

zakończona

łącznie głosów: 1439

Maciej

Opinie wybrane


wszystkie opinie (293)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.