stat

Dąbrowa: za lub przeciw jednokierunkowym ulicom

16 maja 2018, 15:00
Patryk Szczerba

Obiecane przez władze miasta na początku stycznia zmiany w ruchu na Grabówku polegające na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na części ul. Kapitańskiej zobacz na mapie Gdyni zostaną zastosowane prawdopodobnie przed wakacjami. Tymczasem są już kolejne propozycje wprowadzenia jednokierunkowych ulic dotyczące Dąbrowy, które będą omawiane z mieszkańcami.Propozycje zmian w ruchu są efektem prowadzonych w listopadzie i grudniu szeroko zakrojonych konsultacji społecznych w dzielnicy. O zmiany wnioskowali mieszkańcy, którzy mają dość zastawionych przez auta ulic Beniowskiego i Kapitańskiej. Mediować próbowali radni dzielnicy, ale ostatecznie władze miasta zaproponowały zorganizowaną dyskusję, angażując do jej organizacji Laboratorium Innowacji Społecznych.

Zmiany w ruchu na Grabówku zaakceptowane w styczniuPod ocenę poddano pięć wariantów organizacji ruchu. Jeden z nich zakładał pozostawienie stanu dotychczasowego - ruchu dwukierunkowego, pozostałe wprowadzenie ruchu jednokierunkowego (na różnych odcinkach i w różnych kierunkach). W spotkaniach uczestniczyło 80 osób. Do urzędników trafiło 345 formularzy z uwagami.

W styczniu na konferencji prasowej wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała i dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni Roman Witkowski poinformowali, że wybrano wariant ruchu jednokierunkowego na ul. Kapitańskiej zobacz na mapie Gdyni - od pl. Neptuna zobacz na mapie Gdyni do ul. Grabowo zobacz na mapie Gdyni w stronę Chyloni. Obecni na spotkaniu zapewniali, że stanie się to "najszybciej jak to możliwe".

W planach było ustawienie znaków pionowych, poziomych, a cała ulica miała zostać objęta strefą Tempo 30. Minęły cztery miesiące, a o spełnienie obietnic coraz głośniej zaczynają dopytywać mieszkańcy.

- Są w fazie przygotowania. W ciągu miesiąca pojawią się znaki i zmiany w organizacji ruchu. Z czasem zostaną także zamontowane elementy spowalniające ruch, jak progi i wyniesione przejścia - odpowiada Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy UM w Gdyni.

Dąbrowa: mieszkańcy wskażą propozycje jednokierunkowych ulicKolejne konsultacje i analizy mają pomóc na Dąbrowie. Chodzi o ulice Paprykową, Szafranową, Kameliową i Sojową. Zdań i rozbieżności w opiniach dotyczących ruchu jednokierunkowego jest dużo.

- Z ruchu dwukierunkowego nie muszą być przecież wyłączane całe ulice, a jedynie ich fragmenty. Dzięki temu każdy mógłby nie tylko swobodnie dojechać pod swój blok, ale też swobodnie przy nim zaparkować - opowiada Lechosław Dzierżak, przewodniczący Rady Dzielnicy Dąbrowa.
O zorganizowanie konsultacji społecznych dotyczących właśnie tej części Dąbrowy radni dzielnicy na czele z zatrudnionym w Referacie Relacji z Mediami Urzędu Miasta w Gdyni przewodniczącym zwrócili się do prezydenta Wojciecha Szczurka, który zarządził ich przeprowadzenie.

Procedura będzie podobna do tej na Grabówku. Konsultacje prowadzone przez Laboratorium Innowacji Społecznych rozpoczną się 25 maja i potrwają do 11 czerwca 2018 roku. W ich trakcie będą zbierane opinie na temat problemów związanych z poruszaniem się oraz możliwych zmian w organizacji ruchu - w szczególności dotyczących wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na ulicach Paprykowej, Szafranowej, Kameliowej i Sojowej zobacz na mapie Gdyni.

Konsultacje społeczne na Dąbrowie: jak i gdzie?Do wypełnienia będzie formularz konsultacyjny zamieszczony na stronie internetowej www.badanialis.pl/dabrowa, który później będzie można wysłać pocztą elektroniczną na adres konsultacje@lis.gdynia.pl. Będzie dostępny od 25 maja.

W ramach konsultacji w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Nagietkowej odbędą się dwa otwarte spotkania z mieszkańcami: 26 maja 2018 roku o godz. 14 i 28 maja 2018 r. o godz. 17:30.

- O tym, że taka forma rozmowy i decydowania o zmianach w najbliższym sąsiedztwie jest potrzebna i skuteczna, niech świadczy przykład Grabówka. Do udziału w konsultacjach zachęcam jak największą liczbę mieszkańców. Im więcej uwag i sugestii zbierzemy, tym bardziej zmiany będą odpowiadały oczekiwaniom - zapewnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Jak oceniasz pomysły ograniczania ruchu aut?
38%

jestemi za wszystkimi takimi inicjatywami

11%

sprawdza się w dzielnicach, w śródmieściu niekoniecznie

15%

powinno przybywać miejsc parkingowych na obrzeżach, z centrum samochody powinny znikać

36%

jestem całkowicie przeciwny(a)

łącznie głosów: 435