Dar papieża odkryty w krypcie św. Mikołaja

31 grudnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Stąporek
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

W Archidiecezji Gdańskiej kolędy nie będzie z powodu pandemii

Ponad 90-letnie umbraculum, czyli rodzaj liturgicznego parasola będącego symbolem władzy papieskiej, odnaleziono w krypcie kościoła św. Mikołaja w Gdańsku. Kilka dni temu obiekt został wciągnięty do rejestru zabytków.Ozdobny parasol odnaleziono jesienią w podziemiach kościoła św. Mikołaja w Gdańsku. Odkrycie miało charakter przypadkowy, żaden z zakonników nie spodziewał się, że w bazylice zachował się taki zabytek. Nic dziwnego: sporych rozmiarów umbraculum (rozpiętość tkaniny to ponad 2 metry, a drzewce mierzy prawie 4 metry) zawinięte było przez lata w... stary dywan.

Wykonany najprawdopodobniej z jedwabiu (tego wymagały przepisy), złoto-czerwony parasol przeleżał w krypcie zapewne od końca II wojny światowej. Choć jego mechanizm się zachował i wciąż działa, to tkanina jest miejscami zniszczona przez grzyby i pleśnie.

Na wniosek klasztoru dominikanów, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał umbraculum do rejestru zabytków województwa pomorskiego. Zakonnicy zapowiedzieli już, że będą chcieli poddać parasol konserwacji.

Papieski dar dla kościoła w przedwojennym GdańskuPosiadanie umbraculum było przywilejem bazylik mniejszych, dlatego też za datę powstania odnalezionego zabytku należy przyjąć rok 1928, kiedy papież Pius XI nadał kościołowi św. Mikołaja taki tytuł.

Parasol wykorzystywano wyłącznie podczas procesji, w których uczestniczył papież. Z tego też powodu obiekt z bazyliki św. Mikołaja nie był nigdy wykorzystany, pełnił jedynie funkcję symboliczną. Zachowała się jednak przedwojenna fotografia, na której widać umbraculum stojące w prezbiterium kościoła.

Co ciekawe, w okresie między śmiercią lub ustąpieniem papieża z urzędu, a wybraniem jego następcy, umbraculum znajduje się w godle Stolicy Apostolskiej.

Pierwszym papieżem używającym umbraculum był Aleksander VI, który piastował swój urząd w latach 1492 - 1503. Od 1989 roku przepisy liturgiczne nie wspominają o takim wyposażeniu bazylik.

To nie pierwsze odkrycie w bazylice św. Mikołaja w GdańskuW 2018 roku w dzwonnicy kościoła odkryto fragmenty barokowego obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem, uważane za zaginione od II wojny światowej. Przez wiele lat zakonnicy wiedzieli o istnieniu jedynie środkowej części malowidła. Gdy przypadkowo odnaleziono jego dwa zaginione boki, obraz wzbudził entuzjazm konserwatorów dzieł sztuki.

- To prawdziwy cud u dominikanów! Byłam wzruszona tą informacją - mówiła wówczas Anna Korzeniowska, konserwator dzieł sztuki. - Obraz przedstawia wybitne wartości artystyczne, jest niesamowitym odkryciem i rzadkością w zbiorach gdańskich. Znam tylko jeden przykład tak przepięknie malowanej Madonny, który też był odkryciem kilka lat temu, po sąsiedzku, u braci oblatów.

Prace ratunkowe w zamkniętym kościele św. MikołajaOd końca października 2018 roku bazylika św. Mikołaja jest zamknięta dla wiernych. Powód: liczne pęknięcia sklepienia, zapadania się filarów i odkształcania posadzki południowej nawy, a także przesuwania się łuków, a w konsekwencji zagrożenia katastrofą budowlaną. Wiosną 2019 roku, z powodu pojawienia się rys i ubytków południowej ściany prezbiterium i przechylania się sterczyn, zamknięto chodnik przy ul. Lawendowej.

Zamknięto kościół św. Mikołaja - film z 2018 roku
W kościele ustawiono jednak rusztowania, które wspierają osłabione sklepienie. Dzięki sprawnie postępującym pracom remontowym świątynia, która była zagrożona katastrofą budowlaną, może być częściowo dostępna dla wiernych w pierwszej połowie 2020 roku.

Trwa zbiórka pieniędzy na ratowanie św. MikołajaDominikanie nadal prowadzą zbiórkę pieniędzy na ratowanie kościoła św. Mikołaja. Darowizny można wpłacać na konto pod numerem: 77 1140 1065 0000 3926 9300 1018 (wpłaty złotówkowe) lub: PL 24 1140 1065 0000 3926 9300 1002 SWIFT: BREXPLPWGDA (przelewy zagraniczne).

Ostatnio 400 tys. zł dotacji na remont kościoła św. Mikołaja w Gdańsku przekazali radni Sejmiku Województwa Pomorskiego. Remont finansowo wspiera także miasto Gdańsk, które przekazało na ten cel ponad 140 tys. zł.
Czy interesujesz się znaleziskami historycznymi?
61%

tak, nawet najmniejszymi

26%

tak, ale tylko tymi spektakularnymi

13%

nie, wcale

zakończona

łącznie głosów: 808