• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dawni mieszkańcy Brzeźna spoczywają obok toalety i śmietnika

Rafał Borowski
15 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Na prawo od przenośnej toalety i śmietnika, spoczywają szczątki dawnych mieszkańców Brzeźna, ekshumowanych z cmentarza, który znajdował się przy al. Hallera. Jak dotąd mogiła nie została w żaden sposób oznakowana. Na prawo od przenośnej toalety i śmietnika, spoczywają szczątki dawnych mieszkańców Brzeźna, ekshumowanych z cmentarza, który znajdował się przy al. Hallera. Jak dotąd mogiła nie została w żaden sposób oznakowana.

W grudniu ubiegłego roku przeprowadzono ekshumację ludzkich szczątków, pochodzących z dawnego cmentarza w Brzeźnie. Wydobyte kości pogrzebano powtórnie na Cmentarzu Łostowickim. Mogiła, w której je złożono, nie jest jednak w żaden sposób oznakowana, a tuż obok niej stoją... śmietnik i przenośna toaleta.



Czy zbiorowa mogiła dawnych mieszkańców Brzeźna powinna być oznakowana?

Cmentarz katolicki pw. św. Antoniego Padewskiego, przeznaczony na miejsce pochówku członków pobliskiej parafii, funkcjonował niezwykle krótko. Założony w 1923 roku, oficjalnie został zamknięty już w 1946 roku (choć ostatni pogrzeb miał miejsce jeszcze w 1948 roku).

Wkrótce po zamknięciu, brzeźnieński cmentarz, podobnie zresztą jak inne, poniemieckie nekropolie w Gdańsku, szybko popadł w ruinę. W połowie lat 60. nieczynny cmentarz został zlikwidowany.

Szczątki ekshumowano niemal rok temu

W grudniu ubiegłego roku, na terenie dawnego cmentarza została przeprowadzona ekshumacja. Szczątki ok. 900 osób, które spoczywały w Brzeźnie, zostały wydobyte i przeniesione do zbiorowej mogiły na Cmentarzu Łostowickim. Ekshumację sfinansował przedsiębiorca z Kwidzyna Roman Subocz, ówczesny użytkownik wieczysty gruntu. Dwa miesiące później, trójmiejski deweloper Invest Komfort, który w okolicy dawnego cmentarza zbudował osiedle mieszkaniowe, odkupił działkę od Subocza.

Chyba nikt nie domyśliłby się, że trawnik pomiędzy cmentarnym płotem, śmietnikiem a przenośną toaletą to miejsce spoczynku ok. 900 osób. Chyba nikt nie domyśliłby się, że trawnik pomiędzy cmentarnym płotem, śmietnikiem a przenośną toaletą to miejsce spoczynku ok. 900 osób.

Nie wiadomo nawet, gdzie zapalić znicz

Wydawałoby się, że problem związany z dawnym cmentarzem został rozwiązany raz na zawsze. Okazało się jednak, że zbiorowa mogiła, w której złożono szczątki dawnych parafian z Brzeźna, pozostawia wiele do życzenia. Zaalarmował nas o tym jeden z mieszkańców Brzeźna.

- Te szczątki od blisko roku pozostają nieupamiętnione. Leżą pod płotem, bez żadnej tabliczki. Nie ma nawet informacji, że ktoś tu w ogóle spoczywa. Nie wiadomo, gdzie postawić kwiaty, w którym miejscu zapalić znicz. Metry pustej, niezagospodarowanej ziemi, a obok toaleta i pojemnik na odpady. Bardzo proszę o wsparcie dążeń o przywrócenie godności dawnym gdańszczanom - napisał do nas Roman Gąsienica.
Miasto: to nie nasza sprawa

Umiejscowienie przenośnej toalety i śmietnika tuż obok zbiorowego grobu wydaje się być raczej efektem niefortunnego zbiegu okoliczności, niż wyrazem złej woli. Problemu zapewne nie byłoby, gdyby w miejscu pochówku znajdował się jakikolwiek znak informacyjny, np. tablica czy obelisk. Dlaczego grób kilkuset osób nie został dotychczas oznakowany?

- Miasto nie było stroną w tej sprawie. Ekshumację przeprowadziła prywatna firma pogrzebowa na zlecenie właściciela nieruchomości, na której znajdował się cmentarz. To podmiot, który zlecił ekshumację, powinien upamiętnić mogiłę na Cmentarzu Łostowickim - uważa Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy ZDiZ w Gdańsku, który administruje cmentarzami komunalnymi.
Na miejscu spoczynku ofiar epidemii tyfusu w gdańskim areszcie śledczym, która miała miejsce w 1946 roku, ustawiono w 2003 roku dwujęzyczny pomnik. Dzięki temu każdy wie, że temu niepozornemu miejscu w parku przy ul. Powstańców Warszawskich należy się minimum szacunku. Na miejscu spoczynku ofiar epidemii tyfusu w gdańskim areszcie śledczym, która miała miejsce w 1946 roku, ustawiono w 2003 roku dwujęzyczny pomnik. Dzięki temu każdy wie, że temu niepozornemu miejscu w parku przy ul. Powstańców Warszawskich należy się minimum szacunku.

Invest Komfort upamiętni mogiłę do końca roku

Okazuje się, że sprawa, która bulwersuje naszych czytelników, do końca roku może zostać załatwiona. Do końca roku, deweloper zamierza bowiem umieścić na zbiorowej mogile na Cmentarzu Łostowickim stosowną tablicę.

- Obowiązek dokonania ekshumacji ciążył na poprzednim właścicielu terenu i był wynikiem nałożonych na niego decyzji administracyjnych, a zatem Invest Komfort nie miał wpływu na procesy ekshumacyjne, jak i docelowe miejsce pochówku szczątków, przenoszonych z byłego cmentarza, a także sposobów ich upamiętnienia przez odpowiedzialne za to podmioty. Invest Komfort podjął jednak już kroki, aby w obecnym miejscu pochówku, tj. na Cmentarzu Łostowickim, na własny koszt przygotować tablicę upamiętniającą osoby, których szczątki zostały tam złożone. Jeżeli wszystkie terminy zostaną dotrzymane, to jeszcze w tym roku tablica będzie mogła znaleźć się w swoim docelowym miejscu - zapewnia Krzysztof Król z biura prasowego obsługującego Invest Komfort.
Jeśli ktoś z was zastanawiał się kiedykolwiek, gdzie w Gdańsku spoczywają żołnierze Wehrmachtu, Waffen-SS czy Volkssturmu, oto odpowiedź. Ich kwatera znajduje się na Cmentarzu Garnizonowym. Zbiorowa mogiła dawnych mieszkańców Brzeźna zostanie niedługo oznakowana w podobny sposób. Jeśli ktoś z was zastanawiał się kiedykolwiek, gdzie w Gdańsku spoczywają żołnierze Wehrmachtu, Waffen-SS czy Volkssturmu, oto odpowiedź. Ich kwatera znajduje się na Cmentarzu Garnizonowym. Zbiorowa mogiła dawnych mieszkańców Brzeźna zostanie niedługo oznakowana w podobny sposób.

Każdy zbiorowy grób powinien być oznakowany

Choć lada moment zbiorowy grób dawnych mieszkańców Brzeźna zostanie upamiętniony, szkoda, że nastąpi to tak późno. Każdy grób powinien być w jakikolwiek sposób oznakowany. I nie chodzi wyłącznie o wskazanie, gdzie ewentualni zainteresowani mogliby zapalić znicz czy pomodlić się.

Czasem zdarza się, a w burzliwej historii Gdańska wielokrotnie zdarzało się, że zbiorowe mogiły znajdowały się w miejscach, w których mało kto by się tego spodziewał. Dla przykładu można tu wskazać zbiorową mogiłę ofiar tyfusu z 1946 roku, umiejscowioną w parku przy ul. Powstańców Warszawskich czy mogiłę przy ul. Smoluchowskiego, w której odnaleziono szczątki pomordowanych pacjentów pobliskiego szpitala. Takie miejsca raczej nie nadają się do wyprowadzania tam psa czy picia piwa pod chmurką. Ale najpierw trzeba wiedzieć, gdzie one są.

Miejsca

Opinie (91) 7 zablokowanych

  • po jabolu

    jest mi obojętnie gdzie sr*m i leżę lub śpię

    • 2 7

  • SMUTNE, ŻAŁOSNE I KARYGODNE ... !!! (1)

    Kazdy zmarly ma prawo do szacunku.
    Za jego uczynki te dobre i te zle beda rozliczali CI na Gorze nie nam sadzic ...
    Ale kazdy zasluguje by jego szcz*tki uszanowano, tak jak i my bysmy tego chcieli by nasze kosci sie nie walaly po smietnikach ...
    Nie rozumiem tego, co to za problem dla miasta postawic taki obelisk, zwyczajny glaz narzutowy z mala tablica opisujaca miejsce, mega wielki koszt !!!
    Sprzedac dzialke za kupe kasy to sa pierwsi, ale zeby choc tyle szacunku okazac zmarlym to juz szkoda paru groszy wydac !!!
    Kpina, chamstwo i obluda i nie zycze im by ich kosci zostaly tak potraktowane ...
    Bo ich bliscy tez wiecznie zyc nie beda i kiedys i o nich historia zapomni i wyladuja na smietniku nowej cywilizacji jaka wtedy bedzie ...

    • 7 3

    • jakoś przez 60 lat nikt tam nic nie robił i krzyku nie było

      • 3 1

  • zenada

    Kaczmarek czy byś chciała ,żeby na twoim grobie stał TOI-TOI zamiast nagrobka?

    • 3 3

  • każdy z nas wczesniej

    • 1 0

  • każdy z nas wczesniej

    • 1 0

  • Cała..

    dzielnica to jeden śmietnik i ubikacja w każdym kącie, zwłaszcza od wiosny do jesieni. Miasto jeśli nawet chce coś uporządkować to od razu wielki krzyk. Nie dbają sami o swoją dzielnicę a wielki krzyk o historię!

    • 4 5

  • po co te krzyki

    przez 60 lat nikt się nie burzył, nie występował o postawienie obelisku, a teraz jak deweloper kupił działkę to krzyk wielki podnieśli

    • 6 4

  • to hanba

    Kto sprzedal cmentarz pod budowe chyba parafia brzeznie to Hanba

    • 6 6

  • jak by ktoś nie wiedział co to za kraj POLSKA

    to najszybciej można odpowiedzieć - Polska to taki kraj gdzie zmarłym oddaje się więcej czci i godności niż żywym, gdzie żywi mają mniej praw niż zmarli

    • 7 5

  • Ostatnio byłem na cmentarzu Łostowickim i tuż obok grobów stoją toalety i śmietniki - SKANDAL!

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane