Dawny sierociniec ma w końcu wypięknieć i zmienić się w galerię sztuki

3 października 2021, 9:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat Kosztowna adaptacja zabytku. Brakuje 7-10 mln zł
To miejsce w ciągu roku od podpisania umowy z wykonawcą ma się zmienić nie do poznania. Więcej zdjęć (7)

To miejsce w ciągu roku od podpisania umowy z wykonawcą ma się zmienić nie do poznania.

mat.prasowe

To miejsce w ciągu roku od podpisania umowy z wykonawcą ma się zmienić nie do poznania.

mat.prasowe

Opóźniona inwestycja związana z metamorfozą zaniedbanego, zabytkowego kompleksu przy ul. Sierocej 6 i 8Mapka ma szansę w końcu ruszyć. Urzędnicy na dniach ogłoszą przetarg na renowację budynków, w których w rok od podpisania umowy ma powstać oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej.Po pięciu latach od pierwszych zapowiedzi, że w dawnym sierocińcu powstanie nowe centrum kultury, miasto postanowiło przejść do czynów.

- W najbliższych dniach ogłoszony zostanie przetarg dotyczący renowacji kompleksu budynków dawnego Zespołu Sierocińca przy ul. Sierocej 6 i 8. Prace mają potrwać rok od podpisania umowy - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Prace przy Domu Chodowieckiego i Grassa opóźnioneTo miejsce docelowo ma się zmienić w nowe centrum kultury pod patronatem Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa.

Początkowo plan był taki, by prace, których koszt szacowany jest na ok. 20 mln zł, zakończyły się w 2020 r. Gdy to się nie udało, informowano, że w 2020 r. przynajmniej się rozpoczną, ale to też się nie udało.

Powodem była m.in. konieczność przeprowadzenia badań architektonicznych, konserwatorskich i archeologicznych, a także potrzeba zapewnienia mieszkań wszystkim dotychczasowym lokatorom budynków oraz przedłużające się formalności i uzgodnienia związane z projektem.

Teraz, w związku z planowanym ogłoszeniem przetargu, pojawia się światełko w tunelu - wszystko wskazuje na to, że inwestycja w końcu się rozpocznie.

Wizualizacja Domu Chodowieckiego i Grassa. Więcej zdjęć (7)

Wizualizacja Domu Chodowieckiego i Grassa.

mat.prasowe

Wizualizacja Domu Chodowieckiego i Grassa.

mat.prasowe

Inwestycja podzielona na dwa etapyJak informuje DRMG, inwestycja, zapisana w Wieloletnim Funduszu Inwestycyjnym, będzie podzielona na dwa etapy.

- Przetarg, który zostanie ogłoszony dotyczy pierwszego etapu prac. Koncentrować się one będą na wzmocnieniu konstrukcji i posadowienia budynku głównego oraz budynku bocznego wraz z pracami archeologicznymi i konserwatorskimi - mówi Aneta Niezgoda. - Ponadto przewidziano remont połaci dachu, montaż okien i drzwi, wyburzenia tkanki architektonicznej niemającej charakteru zabytkowego wewnątrz budynków oraz wykonanie nowych tynków i izolacji, a także niezbędne przyłącza instalacji podziemnych. Otwarcie ofert przewidziano w połowie października - zaznacza.

Metamorfoza Zespołu SierocińcaW przyszłości w budynku głównym znajdą się m.in. sale ekspozycyjne prezentujące wystawy stałe i czasowe, związane z działalnością literacką i plastyczną sławnych gdańszczan.

- W rozwiązaniu funkcjonalnym budynku głównego, zgodnie z historyczną funkcją kuchni przy sierocińcu i w tym samym miejscu - wstępnie zaprojektowano kawiarnię wraz z ogródkiem kawiarnianym z widokiem na wewnętrzny dziedziniec oraz budynek Poczty Polskiej. Zrekonstruowana przestrzeń dawnej kaplicy, oprócz funkcji wystawienniczych, będzie mogła działać jako sala wykładowa lub sceniczna - opisuje Niezgoda.
W drugim etapie znajdzie się również realizacja budynku bocznego, gdzie przewidziano sale warsztatowe do prowadzenia zajęć związanych m.in. z projektowaniem graficznym oraz pomieszczenia dla rezydentów literackich i artystycznych, przyjeżdżających do Gdańska, by tworzyć.

Historia domu przy ul. Sierocej

Pracownicy i wychowankowie Domu Dobroczynności i Sierot, 1906 r.

Więcej zdjęć (7)

Pracownicy i wychowankowie Domu Dobroczynności i Sierot, 1906 r.

mat.archiwalne

Pracownicy i wychowankowie Domu Dobroczynności i Sierot, 1906 r.

mat.archiwalne

7 grudnia 1699 roku na Osieku otwarto Dom Dobroczynności, czyli przytułek dla bezdomnych i biednych, który potem funkcjonował jako dom i szkoła dla gdańskich sierot. Budynek ten jest jednym z niewielu ocalałych z wojennej pożogi oryginalnych zabytków w tym rejonie miasta, a jednocześnie stanowi ciekawe świadectwo mentalności naszych poprzedników.

Czytaj więcej:

321 lat temu powstał Dom Dobroczynności w GdańskuQuiz Trójmiasto kiedyś i dziś. Zobacz, co się zmieniło Średni wynik 57%

Trójmiasto kiedyś i dziś. Zobacz, co się zmieniło

Rozpocznij quiz
Czy galeria sztuki w miejscu dawnego sierocińca to dobry pomysł?
45%

tak, to szansa na ożywienie tego miejsca

31%

mam wątpliwości, na pewno można było wymyślić tam coś fajniejszego

24%

nie, nowa rola tego budynku powinna upamiętniać jego starą funkcję

zakończona

łącznie głosów: 1004

Opinie wybrane


wszystkie opinie (99)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.