Puk, puk. Urzędnik przyniesie do domu decyzję podatkową

8 stycznia 2022, 9:00
Ewelina Oleksy
Od 8 stycznia gdańscy urzędnicy zaczynają dostarczanie decyzji podatkowych do rąk mieszkańców. Więcej zdjęć (1)

Od 8 stycznia gdańscy urzędnicy zaczynają dostarczanie decyzji podatkowych do rąk mieszkańców.

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Od 8 stycznia gdańscy urzędnicy zaczynają dostarczanie decyzji podatkowych do rąk mieszkańców.

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Urzędnicy od soboty, 8 stycznia, ruszają w teren, by dostarczyć do rąk mieszkańców Gdańska decyzje podatkowe. Jak tłumaczą, taki sposób dystrybucji pism jest nie tylko tańszy od tradycyjnej wysyłki pocztą, ale i bardziej efektywny. Sopot wybrał tę samą metodę, Gdynia nie zdecydowała się na nią w tym roku.W Gdańsku roznoszenie decyzji o podatku od nieruchomości rozpoczyna się w sobotę, 8 stycznia, i potrwa miesiąc - do 8 lutego. W tym czasie 130 urzędników zapuka w sumie do blisko 130 tys. drzwi adresatów.

- Zgodnie z przepisami Ordynacji Podatkowej pisma, w tym decyzje, mogą być doręczane podatnikom przez operatora pocztowego lub pracowników organu podatkowego (prezydenta miasta Gdańska). W Gdańsku po ubiegłorocznej przerwie już po raz trzynasty decyzje podatkowe roznoszone będą przez pracowników urzędu - informuje Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej ekonomiczne oraz efektywniejsze. Koszty doręczenia są niemal o połowę niższe, a skuteczność doręczenia decyzji bezpośrednio do mieszkańców wynosi ponad 90 proc.

Nie zdecydowano się ponownie na usługi spółdzielni socjalnejWspomniana "ubiegłoroczna przerwa" to oddanie przez urzędników tego zadania spółdzielni socjalnej Heca, zatrudniającej osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Pojawiły się jednak problemy z dostarczaniem przez nich decyzji. Mieszkańcy skarżyli się m.in., że znajdowali awizo, mimo że byli w domu, lub że ich decyzji w ogóle nie było do odbioru w wyznaczonym punkcie - często sporo oddalonym od domu.

Dobre biura rachunkowe i księgowi - sprawdź listę wszystkichW dodatku pracownicy spółdzielni skarżyli się potem na problemy z wypłatą wynagrodzeń, które wpływały na konta z opóźnieniem. Ale miasto nie wykluczało, że w tym roku także podejmie współpracę z Hecą. Ostatecznie, jak widać, magistrat się jednak na to nie zdecydował.

- Mimo tego, że operator w pełni wywiązał się z powierzonego mu zadania, to jednak koszty związane z doręczeniem przez operatora, jak również fakt, że w niektórych przypadkach podatnicy musieli udać się po odbiór decyzji do placówek pocztowych, spowodowały, że zdecydowaliśmy o powrocie do wcześniej stosowanej metody - tłumaczy Sieliwończyk.
Zasady roznoszenia decyzji podatkowych w Gdańsku:

  • Decyzje mogą być doręczane od poniedziałku do soboty w godz. 9-20.
  • Doręczyciele - pracownicy Urzędu - nie mają prawa pobierać od mieszkańców jakichkolwiek kwot pieniężnych, mają jedynie dostarczyć zamkniętą przesyłkę.
  • Na żądanie podatnika doręczyciele zobowiązani są do przedstawienia legitymacji służbowej.
  • Osoby odbierające przesyłki proszone są o składanie czytelnych podpisów na potwierdzeniu odbioru.
  • Urzędnik może zostawić przesyłkę u naszego sąsiada, jeśli ten zobowiązał się do przekazania jej adresatowi.
  • W dni powszednie doręczanie odbywa się po godzinach pracy urzędnika lub w czasie jego urlopu.

Można też onlineDecyzję podatkową można też otrzymać w formie elektronicznej. Aby skorzystać z tej metody, niezbędne jest wyrażenie zgody poprzez złożenie odpowiedniego wniosku.

Gdynia pocztą i elektronicznie, Sopot przez urzędnikówW Gdyni w tym roku nie zdecydowano się na roznoszenie decyzji podatkowych przez urzędników.

- Z uwagi na panującą pandemię decyzje podatkowe będą doręczane za pośrednictwem operatora pocztowego oraz za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Decyzje nie będą doręczane przez pracowników UM Gdyni - mówi Małgorzata Omachel-Kwidzińska z Urzędu Miasta Gdyni.
By otrzymać decyzję drogą elektroniczną, najprościej jest wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło "Cyfrowy Urząd Miasta Gdyni" i kliknąć w znajdujący się tam baner Platformy Cyfrowego Urzędu, wybrać z listy
usług "Sprawy ogólne", a następnie "Pismo ogólne do urzędu".

w Sopocie urzędnicy będą roznosić decyzje osobiście. Zaczną to robić najprawdopodobniej od 17 stycznia.
Ile płacisz za podatek od nieruchomości?
43%

kwotę w przedziale 100-200 zł

17%

kwotę w przedziale 200-400 zł

20%

powyżej 400 zł

20%

nie płacę tego podatku, bo nie mam nieruchomości

zakończona

łącznie głosów: 2165

Opinie wybrane


wszystkie opinie (375)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.