Disc Golf w Trójmieście. To zabawa dla każdego

28 listopada 2020, 9:00
Joanna Skutkiewicz

Kondycja fizyczna ma tu drugorzędne znaczenie - liczą się przede wszystkim wytrwałość i szczypta cierpliwości. W disc golfa, czyli dyscyplinę będącą swego rodzaju połączeniem golfa i frisbee, można grać samemu lub z drużyną, niezależnie od wieku i poziomu zaawansowania. Odwiedziliśmy z kamerą grupę pasjonatów trenującą w gdańskim parku Reagana. Dołączyć do niej może każdy chętny.


Choć dyscyplina zdaje się niszowa, gwałtownie zyskuje na popularności. Światowa organizacja zrzeszająca pasjonatów tego sportu - PDGA (Professional Disc Golf Association) - ma w swoich szeregach sporo ponad 50 tys. członków. Disc golf jest bardzo lubianą rozrywką m.in. w Stanach Zjednoczonych, Finlandii i Czechach. Co ciekawe, pole do gry znajduje się nawet... na Antarktydzie. Wciąż nie ma go jednak w Trójmieście. To może się zmienić już niebawem.

Zasady gry są podobne do tych, które panują w golfie. Zadaniem gracza jest przejście pola z jak najmniejszą liczbą rzutów i trafienie do celu, jakim jest metalowy kosz. Po drodze mogą znajdować się rozmaite przeszkody terenowe, choćby - jak ma to miejsce w parku Reagana - drzewa. Pole składa się zwykle z 6, 9 lub 18 dołków - ich liczba zawsze jest wielokrotnością trójki.

Aktywność dla każdegoW tej dyscyplinie rozgrywane są zawody wysokiej rangi, łącznie z mistrzostwami świata. W wydaniu rekreacyjnym to świetna zabawa dla osób w każdym wieku, bez względu na kondycję fizyczną. Nie trzeba być sportowcem, żeby czerpać przyjemność z gry. Młodsi i starsi mogą brać udział w tej samej rozgrywce, wykorzystując swoje mocne strony.

- To bardzo popularna forma aktywności w krajach skandynawskich - mówi Bartek Łobodziński z grupy Disc Golf Trójmiasto. - Pola znajdują się zresztą na każdym kontynencie. Można je wyszukać za pomocą specjalnej aplikacji.

Frisbee coraz popularniejsze w Trójmieście. Zobacz gdzie zagrać i którą odmianę wybraćSport i rekreacjaZagrać można nawet za pomocą zwykłego dysku frisbee. Znacznie lepiej sprawdzają się jednak dyski wyprodukowane specjalnie do disc golfa - mniejsze i cięższe niż te, którymi rzucamy do siebie w parku. Poznawanie właściwości tego sprzętu samo w sobie może być dobrą zabawą. Każdy dysk charakteryzuje się czterema właściwymi sobie parametrami: prędkością, szybownością, skrętnością i opadaniem. Wraz z nabieraniem doświadczenia, gracze wybierają swoje ulubione dyski, które najlepiej spełniają ich potrzeby.

Grupa Disc Golf Trójmiasto spotyka się regularnie od kilku miesięcy. Niektórzy gracze wywodzą się z innych dyscyplin sportu z udziałem rzucania plastikowymi dyskami, takich jak ultimate czy dogfrisbee. Inni z kolei pojawili się na treningach niejako przypadkiem, gdy spodobało im się obserwowanie trenujących.

- Najfajniejsze w disc golfie jest to, że może grać każdy - mówi Kamil Kiljan. - To gra dla młodszych i starszych, bardziej i mniej sprawnych. To raczej forma lekkiej rekreacji, wypoczynku na świeżym powietrzu w formie spaceru połączonego z rzucaniem dyskami.

Na czas pandemiiDisc golf jest sportem bezkontaktowym, co czyni z niego dobrą alternatywę do innych aktywności na czas pandemii koronawirusa. Choć gramy wraz ze znajomymi, cały czas znajdujemy się w bezpiecznej odległości od siebie. Jak podkreślają uczestnicy, grupa przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa, także jeśli chodzi o spacerowiczów. Dysk lecący z dużą prędkością wypuszczany jest wtedy, gdy na trasie nie ma nikogo poza jednym z graczy, ustawionym tam po to, aby w razie potrzeby ostrzegać przechodniów.

Latające Psy. Zobacz widowiskowe zawody dogfrisbeeDisc golf w parku ReaganaChoć w Polsce zbudowano już 11 pól do gry w disc golfa, w Trójmieście i okolicach na razie nie ma ani jednego. Pasjonaci dyscypliny przekonują, że gdy pole powstanie, będzie możliwość aktywizacji wielu mieszkańców, którzy nawet z czystej ciekawości będą mogli porzucać dyskami podczas spaceru po parku. Projekt budowy pola do gry w disc golfa w parku Reagana jest obecnie poddany głosowaniu w Budżecie Obywatelskim jako dzielnicowy projekt z Zielonego Budżetu Obywatelskiego - projekt nr 1 dla dzielnicy Przymorze Wielkie. Głos na tę inicjatywę można oddawać do poniedziałku, 30 listopada.
Wolisz gry zespołowe czy indywidualne?
21%

zespołowe

27%

indywidualne

40%

jedne i drugie

12%

w ogóle nie lubię aktywności fizycznej

zakończona

łącznie głosów: 239