Rynek nieruchomości dla amatorów czy dla fachowców?

9 czerwca 2021
Członkowie Stowarzyszenia Pomorskiego Pośredników Obrotu Nieruchomości - najstarszej w Polsce organizacji skupiającej podmioty rynku nieruchomości. Więcej zdjęć (2)

Członkowie Stowarzyszenia Pomorskiego Pośredników Obrotu Nieruchomości - najstarszej w Polsce organizacji skupiającej podmioty rynku nieruchomości.

materialy prasowe

Członkowie Stowarzyszenia Pomorskiego Pośredników Obrotu Nieruchomości - najstarszej w Polsce organizacji skupiającej podmioty rynku nieruchomości.

materialy prasowe

W wielu przypadkach udaje nam się prowadzić sprawy związane z nieruchomościami samodzielnie. Doświadczenie pokazuje jednak, że taki sposób działania często przyczynia się do powstania poważnych szkód majątkowych. Dla własnego bezpieczeństwa warto zatem skorzystać z pomocy profesjonalisty. W Trójmieście nad szkoleniem, etyką i standardami zawodowymi branży czuwa Stowarzyszenie Pomorskich Pośredników Nieruchomości.Czy tego chcemy, czy nie, nieruchomości są istotnym tematem naszych codziennych rozważań, planów, marzeń i rzeczywistości. Są też przedmiotem najważniejszych, życiowych i biznesowych decyzji. Osobiste potrzeby, życie rodzinne, strategie inwestycyjne, polityka gospodarcza, rozwój gmin i państwa są ściśle związane z nieruchomościami, jak również ze sposobem ich zarządzania, wykorzystywania, zagospodarowania, nabywaniem, zbywaniem i obciążaniem prawami. Wokół rynku nieruchomości powstało zatem wiele profesji.

Czy doradca nieruchomościowy jest potrzebny?Nie zawsze. Sprzedajemy i kupujemy bez pośredników, zarządzamy bez zarządców, badamy stan prawny bez adwokatów, bierzemy kredyty bez doradców. Skutecznie dajemy sobie radę.

W przeciętnym smartfonie można znaleźć setki ofert o sprzedaży nieruchomości. Mamy do pomocy Internet, doświadczenia znajomych, ogólnodostępne poradniki, wujka emerytowanego sędziego i szwagra co zna się na wszystkim. Jesteśmy ostrożni i wystarczająco bystrzy, by poradzić sobie samodzielnie. Na końcu i tak jest notariusz - strażnik prawa i naszych praw. A jak już nie będzie innego wyjścia pójdziemy do sądu, bo w końcu ten sposób rozwiązywania problemów wydaje się zawsze skuteczny.

Cena samodzielności może być wysokaPrzekonanie o własnej skuteczności czy wręcz omnipotencji często ma niestety swoją cenę. W skrajnych przypadkach można utracić dorobek życia, często jest to majątek, na który pracowało kilka pokoleń. Jak taka skala ryzyka ma się do kosztów zatrudniania fachowego doradcy, pozostaje przedmiotem indywidualnej odpowiedzi, ale nie należy go ignorować. Lepiej uruchomić wyobraźnię zawczasu, niż potem sprzątać rozlane mleko.

Pośrednik jest jak Szerpa, który prowadzi na szczytDla wielu osób pytanie o istotę usług nieruchomościowych ma głęboki sens. Tu jednak, wbrew pozorom, realia rynkowe i doświadczenie życiowe potwierdzają zapotrzebowanie na profesjonalistów. Wystarczy wymienić kilka najważniejszych powodów.

Po pierwsze, nieruchomości i rynek nieruchomości wymagają wiedzy i doświadczenia. Połączenie tych dwóch elementów to fundament dalszych decyzji. Dla nieruchomości kluczowe znaczenie ma to, czego nie widać w przestrzeni, a więc źródła informacji i ich interpretacja. A tu jeszcze ciągnie się bałagan z lat słusznie minionych. Informatyzacja i mozolny proces porządkowania zaplecza formalnego trwa, ale jeszcze nie zakończył się. Mieszkanie, działka lub dom przemawiają do nas przede wszystkim obrazem, ale opisane są językiem trudnym, precyzyjnym, który miesza się z językiem potocznym. Przez to gubi się właściwy sens i znaczenie słów zapisanych w dokumentach.

Miejmy także świadomość, że nieruchomości, mimo iż z natury są "martwe", wzbudzają bardzo dużo emocji: silne nadzieje, lęki i pasje. Te emocje zwykle trudno jest opanować. Dlatego potrzebny jest ktoś, kto spojrzy na sytuację z dystansu, chłodnym okiem i stonuje napięcia. Pośrednik w obrocie nieruchomościami jest jak Szerpa: zna najbardziej bezpieczny szlak i skutecznie zaprowadzi swoich klientów na szczyt. Ryzyka nie da się wyeliminować, ale można je skutecznie ograniczyć.

Dlatego potrzebny jest sprawdzony doradca, analityk, sprawny organizator procedur, który swoje umiejętności weryfikuje w codziennej pracy dającej doświadczenie.

Zorganizowana grupa zawodowa to nie jest zamknięta korporacja, która broni swoich interesów i organizuje proces obrotu nieruchomościami. W rzeczywistości jako solidnie umocowana struktura, stoi na straży zasad etyki, procesu stałego kształcenia i standardów zawodowych. Dzięki temu najlepsi specjaliści to członkowie Stowarzyszenia Pomorskiego Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (SPPON).

Stowarzyszenie Pomorskie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami


Stowarzyszenie istnieje od 1993 roku i jest najstarszą organizacją zawodową pośredników w obrocie nieruchomościami w Polsce. Jest jednym z 24 krajowych stowarzyszeń regionalnych zrzeszonych w Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości w Warszawie.

Do głównych celów stowarzyszenia należy wzmacnianie wizerunku pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz pozostałych grup zawodowych profesjonalistów rynku nieruchomości, kontrola przestrzegania standardów i zasad etyki zawodowej, wzmacnianie współpracy między członkami stowarzyszenia, integracja środowiska pośredników, a także stałe podnoszenie ich kwalifikacji.

Obecnie stowarzyszenie liczy ponad 150 członków, będących właścicielami lub pracownikami najdłużej działających i najbardziej renomowanych agencji nieruchomości, działających na terenie całego województwa pomorskiego i nie tylko. Członkiem SPPON może zostać osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, trudniąca się zawodowo działalnością związaną z obsługą rynku nieruchomości zgodnie z obowiązującym prawem oraz spełniająca warunki nałożone przez Statut SPPON.

Planując transakcję na rynku nieruchomości na pewno warto sprawdzić czy pośrednik nieruchomości, któremu powierzamy nasze interesy, jest członkiem SPPON.

Aby to zrobić skontaktuj się z biurem SPPON z siedzibą w Gdyni

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Artykuł sponsorowany - brak możliwości dodawania opinii