Czy jest szansa na dłuższe molo w Brzeźnie?

10 czerwca 2021, 7:00
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat Molo w Brzeźnie bez barierek i balustrad
Molo w Brzeźnie z lotu ptaka. Atrakcja jest chętnie odwiedzana nie tylko przez mieszkańców, ale i turystów. Więcej zdjęć (4)

Molo w Brzeźnie z lotu ptaka. Atrakcja jest chętnie odwiedzana nie tylko przez mieszkańców, ale i turystów.

fot. Trojmiasto.pl

Molo w Brzeźnie z lotu ptaka. Atrakcja jest chętnie odwiedzana nie tylko przez mieszkańców, ale i turystów.

fot. Trojmiasto.pl

Miałoby być dłuższe o 209 metrów, dzięki czemu mogłyby przy nim cumować statki pasażerskie i jachty. Za sprawą radnego Andrzeja Kowalczysa wraca pomysł rozbudowy mola w Brzeźnie. Projekt analizowany był już w przeszłości, trafił jednak do szuflady, m.in. ze względu na wysokie koszty.Pomysł na rozbudowę mola w Brzeźnie nie jest nowy. Jak przypomina gdański radny Andrzej Kowalczys, jeszcze w 2007 roku Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku zorganizował przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej przedłużenia pomostu.

Wówczas wygrała koncepcja, która zakładała wydłużenie mola o 209 m oraz rozbudowę skweru Kuracyjnego.

Długość pomostu - według projektu - miała wynosić 358 m, co (przy sprzyjających warunkach pogodowych) pozwoliłoby cumować przy nim statkom pasażerskim i jachtom. Dziś przy końcu mola jest na to zbyt płytko, gdyż głębokość wynosi do 2,2 m.

- Projekt wyróżniał się tym, że w odróżnieniu od konkurencyjnych założeń przewidywał zakończenie głowicy mola w sposób umożliwiający jego dalsze przedłużenie. Projekt nie został jednak dotąd sfinalizowany, czego przyczyn należy upatrywać w innych, bardziej priorytetowych inwestycjach realizowanych w Gdańsku w ostatnich latach - tłumaczy Andrzej Kowalczys.
Radny podkreśla, że dzisiaj nie sposób sobie wyobrazić nadmorskiego spaceru bez wejścia na molo. Tę okolicę Brzeźna odwiedzają nie tylko mieszkańcy Trójmiasta, ale i liczni turyści.

Radni proszą o odbudowę pierwszego mola w BrzeźnieZdaniem samorządowca duża popularność nadmorskiej części Gdańska sprawia, że należałoby poważnie zastanowić się nad powrotem do koncepcji rozbudowy mola i skweru Kuracyjnego, o której mowa była w 2007 roku.

- Przede wszystkim z uwagi na fakt, że w sezonie wiosenno-letnim można tu mówić o braku odpowiedniej przepustowości. Nie bez znaczenia jest także fakt, że rozbudowa obiektu podniesie rangę tego miejsca, a mieszkańcom pozwoli spojrzeć na Zatokę Gdańską z zupełnie innej perspektywy - wskazuje radny.

Pieniądze na rozbudowę mola w Brzeźnie pokryją opłaty za wejście?Powodem, dla którego pomysł wydłużenia mola w Brzeźnie spalił w przeszłości na panewce, są finanse. W 2019 roku Gdańsk otrzymał nawet zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na wydłużenie pomostu do 246 metrów. Miasto nie miało jednak środków na jego rozbudowę.

Wybrana w głosowaniu internetowym w 2006 r. koncepcja rozbudowy molo. Internauci zdecydowali wówczas, że nowa głowica będzie realizowana w najbardziej rozbudowanym wariancie z dwoma bocznymi pomostami, przy których mogłoby cumować ok. pięciu - ośmiu jachtów oraz dwa statki żeglugi pasażerskiej (w tym np. tramwaje wodne). Więcej zdjęć (4)

Wybrana w głosowaniu internetowym w 2006 r. koncepcja rozbudowy molo. Internauci zdecydowali wówczas, że nowa głowica będzie realizowana w najbardziej rozbudowanym wariancie z dwoma bocznymi pomostami, przy których mogłoby cumować ok. pięciu - ośmiu jachtów oraz dwa statki żeglugi pasażerskiej (w tym np. tramwaje wodne).

mat. prasowe

Wybrana w głosowaniu internetowym w 2006 r. koncepcja rozbudowy molo. Internauci zdecydowali wówczas, że nowa głowica będzie realizowana w najbardziej rozbudowanym wariancie z dwoma bocznymi pomostami, przy których mogłoby cumować ok. pięciu - ośmiu jachtów oraz dwa statki żeglugi pasażerskiej (w tym np. tramwaje wodne).

mat. prasowe

Jednym z pomysłów na zwrot poniesionych kosztów mogłoby być biletowanie wejścia na wydłużone molo w Brzeźnie. Andrzej Kowalczys podkreśla jednak, że jego zdaniem wstęp na pomost powinien być bezpłatny.

- Nawet jeżeli wiązałoby się to z przesunięciem inwestycji w czasie. Należy szukać środków i odkładać odpowiednią sumę, potrzebną do przeprowadzenia prac. Sądzę, że powinniśmy uniknąć wprowadzenia opłat za wejście na molo - zaznacza nasz rozmówca.

Dwa tygodnie na odpowiedź urzędnikówNa koniec przypomnijmy: w 2019 roku Olimpia Schneider z Gdańskiego magistratu podkreślała, że ubieganie się o decyzję RDOŚ związaną z rozbudową mola w Brzeźnie spowodowane było chęcią uzyskania przez miasto rozeznania pod względem uwarunkowań środowiskowych i możliwości dla realizacji takiego przedsięwzięcia. Przed laty było ono powiązane z planami pogłębienia dna portu morskiego.

Miasto nie miało jednak wówczas zapisanych środków na rozbudowę pomostu w Brzeźnie.

Czy sytuacja zmieniła się po dwóch latach? Miejscy urzędnicy mają dwa tygodnie na zajęcie stanowiska w sprawie interpelacji radnego Kowalczysa. Odpowiedzi powinniśmy spodziewać się więc pod koniec czerwca.

Zachód słońca z molo w Brzeźnie. Film z 2020 r.

Trójmiejskie atrakcje: molo w Sopocie i w OrłowiePierwsze molo w Orłowie zostało wybudowane w 1934 r. i miało ponad 400 m długości. Ostatnio wyremontowano je w 2007 roku i ma obecnie 180 m długości.

Molo w Sopocie to jeden z najpopularniejszych polskich obiektów rekreacyjno-imprezowych i zarazem wizytówka miasta. Składa się z dwóch części: spacerowej o długości 511,5 m (najdłuższy drewniany pomost w Europie) oraz usytuowanego na lądzie placu o powierzchni 20 tys. m kw.


Quiz Atrakcje turystyczne Trójmiasta. Sprawdź, co o nich wiesz Średni wynik 54%

Atrakcje turystyczne Trójmiasta. Sprawdź, co o nich wiesz

Rozpocznij quiz
Czy był(a)byś w stanie zapłacić za wejście na molo w Brzeźnie?
13%

tak, ale musiałaby być to niewielka suma

10%

tak, ale tylko jeżeli pieniądze miałyby zostać przeznaczone na rozbudowę mola

44%

nie, wejście na molo powinno być darmowe dla wszystkich

33%

nie, dla mieszkańców Trójmiasta wejście powinno być darmowe, ale płatne dla turystów

zakończona

łącznie głosów: 1658

Opinie wybrane


wszystkie opinie (147)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.