Dodatkowe pociągi nad morze i zmiany rozkładów w wakacje

11 czerwca 2021, 13:30
Szymon Zięba
Od czerwca szykują się zmiany dla pasażerów pociągów kursujących po Pomorzu. Więcej zdjęć (3)

Od czerwca szykują się zmiany dla pasażerów pociągów kursujących po Pomorzu.

Fot. Maciej Kosycarz/KFP

Od czerwca szykują się zmiany dla pasażerów pociągów kursujących po Pomorzu.

Fot. Maciej Kosycarz/KFP

Dalsze weekendowe zamknięcia torowisk ze względu na prace na przystanku Gdynia-Orłowo, niewielkie zmiany w kursowaniu składów SKM, dodatkowe pociągi z Gdyni do Kościerzyny i wakacyjne kursy między Trójmiastem, Warszawą i południem Polski. Sprawdziliśmy, jakie zmiany szykują kolejarze wraz z letnim sezonem.Pierwszych roszad w rozkładach kursowania pociągów należy spodziewać się już w niedzielę, 13 czerwca. Kolejarze zamierzają bowiem rozpocząć prace związane z elektryfikacją PKM na linii 248 na odcinku Gdańsk-Brętowo - Gdańsk-Kiełpinek.

- W większości przypadków nastąpią kilku- lub kilkunastominutowe przesunięcia, zaburzony będzie też takt - tłumaczy Sławomir Szlendak z SKM Trójmiasto.
Co istotne, prace nie spowodują wyłączenia z rozkładu konkretnych kursów, zmienią się jednak ich godziny. Najważniejsze zmiany dotyczą:

  • Pociągu relacji Gdynia Gł. - Kościerzyna przez Gdańsk-Wrzeszcz, który pojedzie przez stację Gdańsk-Osowa. Pociąg będzie odjeżdżał z Gdyni Głównej o godzinie 7:51 (obecnie o godzinie 7:20).
  • Pociągu relacji Gdynia Główna - Gdańsk-Wrzeszcz przez przystanek Gdańsk-Osowa, który będzie odjeżdżał ze stacji Gdynia Główna o godzinie 11:40 (obecnie odjeżdża o godzinie 12:11).

Prace na tym odcinku linii PKM potrwają do 28 sierpnia.

Od 26 czerwca należy spodziewać się także drobnych zmian w rozkładach na linii SKM. Nie będą one jednak duże - w granicach kilku minut.

Zmiany związane z pociągami sezonowymiNiezależnie od tego, ze względu na wprowadzenie dodatkowych pociągów sezonowych innych przewoźników, zmianom ulegają rozkłady jazdy pociągów:

  • Relacji Gdańsk-Śródmieście - Lębork, który w dni robocze będzie odjeżdżał 20 minut wcześniej, tj. o 9:40. W jego trasie o 10 pojedzie pociąg rel. Gdańsk-Śródmieście - Wejherowo (dotychczas o 9:40).
  • Relacji Gdańsk-Śródmieście - Lębork, który codziennie będzie odjeżdżał 20 minut wcześniej, tj. o godz. 18. W jego trasie o 18:20 pojedzie pociąg rel. Gdańsk-Śródmieście - Wejherowo (dotychczas o 18).
  • Relacji Lębork - Gdańsk-Śródmieście (dotychczas odjazd z Lęborka 5:58, przyjazd do Gdańska o 7:50) - będzie odjeżdżał o 6:11, w Gdańsku o 8:07. W trasie z Wejherowa pojedzie pociąg rel. Wejherowo - Gdańsk-Śródmieście (dotychczas przyjeżdżał do Gdańska o 8:06).

Utrudnienia związane z pracami w OrłowieW weekendy 13.06, 19.06-20.06, 26.06-27.06, 3.07-4.07, 10.07-11.07 kontynuowane będą zamknięcia linii SKM ze względu na prace torowe na przystanku Gdynia-Orłowo. W tym czasie obowiązywać będą zastępcze rozkłady jazdy z taktem w ciągu dnia co 30 minut na odcinku Gdańsk-Śródmieście - Wejherowo.

Rozkłady SKMPoważniejsze zmiany nie są przewidywane w dni robocze (14.06-25.06). Mogą jednak nastąpić niewielkie, jedno- lub kilkuminutowe zmiany w rozkładach jazdy niektórych pociągów.

Dodatkowe pociągi dalekobieżneKolejarze planują także uruchomienie dodatkowych, wakacyjnych kursów nad morze. Trasa pomiędzy stolicą a Trójmiastem należy do najpopularniejszych, w wakacyjne weekendy dodatkowo będzie ją obsługiwać pociąg IC Lazur relacji Łódź Fabryczna - Gdynia - Łódź Fabryczna.

Trasa pomiędzy stolicą a Trójmiastem należy do najpopularniejszych, w wakacyjne weekendy dodatkowo będzie ją obsługiwać pociąg IC Lazur relacji Łódź Fabryczna - Gdynia - Łódź Fabryczna. Więcej zdjęć (3)

Trasa pomiędzy stolicą a Trójmiastem należy do najpopularniejszych, w wakacyjne weekendy dodatkowo będzie ją obsługiwać pociąg IC Lazur relacji Łódź Fabryczna - Gdynia - Łódź Fabryczna.

mat. prasowe

Trasa pomiędzy stolicą a Trójmiastem należy do najpopularniejszych, w wakacyjne weekendy dodatkowo będzie ją obsługiwać pociąg IC Lazur relacji Łódź Fabryczna - Gdynia - Łódź Fabryczna.

mat. prasowe

Mieszkańcy Podkarpacia zyskają dodatkową możliwość dojazdu do Trójmiasta dzięki wydłużeniu do Przemyśla relacji składu TLK Artus łączącego na co dzień Gdynię z Krakowem.

Do pociągu TLK Artus relacji Gdynia - Przemyśl - Gdynia będzie dołączana grupa wagonów do Jeleniej Góry. Pociąg TLK Rozewie relacji Gdynia - Bielsko-Biała - Gdynia oprócz grupy wagonów bezpośrednich do Jeleniej Góry umożliwi także bezpośredni dojazd do Zwardonia.

Od 26 czerwca wracają bezpośrednie połączenia kolejowe między Gdynią a Zakopanem.
Jaki środek transportu preferujesz w wakacyjnych podróżach?
34%

prywatny samochód

13%

samolot

48%

pociąg

2%

autobus

1%

wypożyczone auto

2%

podróż "na stopa"

zakończona

łącznie głosów: 528

Opinie wybrane


wszystkie opinie (56)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.