Dodatkowe zabezpieczenia biletomatów przed plagą kradzieży

10 lipca 2020, 7:00
Maciej Korolczuk
Najnowszy artukuł na ten temat

Za mało biletomatów. ZTM zachęca do zakupu biletów przez aplikacje

Pół miliona złotych wyniosły koszty napraw do biletomatów Mennicy Polskiej w Gdańsku. Tylko w czerwcu odnotowano próbę włamań do 9 z 85 urządzeń. W związku z tym Mennica postanowiła wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia przed włamaniami i kradzieżą gotówki. Dla pasażerów może to oznaczać czasowe wyłączenia obsługi gotówkowej i konieczność płatności tylko kartą.O próbach kradzieży gotówki z biletomatów pisaliśmy w ostatnich miesiącach kilkukrotnie. W maju czytelnicy informowali nas o kradzieży gotówki z urządzenia przy ul. Szczęśliwej, miesiąc później na otwarty biletomat natknął się mieszkaniec Sobieszewa.

Złodziejom ta sztuka udaje się z różnym powodzeniem. Zazwyczaj giną niewielkie sumy, najczęściej znacznie je przekraczające są koszty naprawy urządzenia. Cierpi na tym nie tylko właściciel i operator urządzeń (Mennica Polska), ale przede wszystkim pasażerowie, którzy przez kilka tygodni nie mogą skorzystać ze zdemontowanych urządzeń. Jest szansa, że wkrótce plaga kradzieży i wandalizmu będzie mniejsza.

- W związku z licznymi próbami włamań do automatów biletowych na terenie Gdańska, skutkujących trwałymi uszkodzeniami, Mennica Polska instaluje we wszystkich urządzeniach dodatkowe zabezpieczenia. Ponadto w celu zapobiegnięcia kolejnym aktom wandalizmu tymczasowo wyłącza obsługę gotówki w wybranych biletomatach. To oznacza, że zapłacimy tam wyłącznie kartą bankomatową - wyjaśnia Kamila Bidzińska z agencji Martis Consulting, współpracującej z Mennicą Polską.
Tylko w czerwcu Mennica odnotowała próbę włamań do 9 z 85 biletomatów. W przypadku ostatnich incydentów w Gdańsku straty, związane wyłącznie z potrzebą naprawy zdewastowanych automatów, zostały oszacowane na blisko pół miliona złotych. Z uwagi na liczne próby włamań w ostatnich kilku miesiącach operator montuje w urządzeniach dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe oraz przy jednoczesnym opróżnieniu zasobników wyłącza w części automatów obsługę gotówki. W konsekwencji realizacja transakcji w wybranych lokalizacjach będzie tymczasowo możliwa wyłącznie z użyciem karty bankomatowej.

- Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby jak najsprawniej przeprowadzić konieczne działania. Sytuacja, z jaką mamy do czynienia w ostatnich miesiącach w Gdańsku, jest nietypowa w skali całej naszej działalności. Zwróciliśmy się do właściwych służb z prośbą o wsparcie. Liczymy m.in. na wzmożone patrole w lokalizacjach najbardziej narażonych na potencjalne akty wandalizmu - dodaje Piotr Waśniewski, dyrektor Działu Utrzymania Systemów Płatności Elektronicznych w Mennicy Polskiej.
Niestety na aktach wandalizmu najbardziej cierpią podróżni i mieszkańcy. Ponowne uruchomienie urządzenia w lokalizacji, gdzie mieliśmy do czynienia z trwałymi uszkodzeniami, może nastąpić nawet po kilku miesiącach.

- W pierwszej kolejności niezbędne jest zakończenie czynności prowadzonych przez ubezpieczyciela i policję. W kolejnym kroku automat trafia do producenta. Zanim dojdzie do naprawy, zamawiane są specjalistyczne komponenty. Mennica Polska dokłada wszelkich starań, aby naprawione automaty biletowe jak najszybciej wróciły do swoich lokalizacji - dodaje Kamila Bidzińska.
Korzystając z biletomatu, najczęściej płacisz:
22%

gotówką

42%

kartą płatniczą

4%

to zależy, jaki bilet kupuję

32%

nie korzystam z biletomatów

zakończona

łącznie głosów: 750