Dokończą remont "Dolarowca" - pierwszego gdańskiego wysokościowca

22 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
bra
Najnowszy artukuł na ten temat

Dolarowiec we Wrzeszczu kończy 50 lat

Jeden z symboli Wrzeszcza przechodzi ostatni etap remontu elewacji. Na pierwszej ze ścian budynku pojawiły się już rusztowania. Prace potrwają przez dwa miesiące."Dolarowiec", zwany także "Olimpem" - od nazwy działającej tam restauracji - mimo że nie grzeszy urodą, jest jednym z charakterystycznych punktów na mapie Wrzeszcza zobacz na mapie Gdańska. Oddany do użytku ostatniego dnia 1969 roku, był pierwszym wieżowcem w Gdańsku, który przez dekady górował nad całą dzielnicą.

Wysoki na 55 metrów i posiadający 17 pięter do 2011 roku dzierżył palmę pierwszeństwa, jako najwyższy budynek we Wrzeszczu. Wtedy zrównały się z nim cztery wieże Quattro Towers, które powstały po sąsiedzku zobacz na mapie Gdańska. Pogodził ich ponad 80-metrowy Neptun - biurowiec, który w 2014 stanął po drugiej stronie al. Grunwaldzkiej zobacz na mapie Gdańska.

W zeszłym roku budynek przeszedł remont dwóch ścian. Teraz nadszedł czas, by dokończyć prace. Będą one polegały na odświeżeniu tynku na pozostałych dwóch ścianach (od strony al. Grunwaldzkiej i Manhattanu) i remoncie balkonów. Część elewacji zostanie pomalowana na biało, a pozostałe elementy zyskają barwę o jeden odcień ciemniejszą, co pozwoli podkreślić wypukłość lica balkonów.

Zgodnie z umową prace potrwają do 25 czerwca.

Ostatni raz "Dolarowiec" był odświeżany w 2004 roku. Blisko 10 lat wcześniej (rok 1995) budynek został ocieplony.
Panorama Wrzeszcza z dachu "Dolarowca". Rok 2011
Jaki los powinien spotkać "Dolarowca"?
50%

budynek powinien zostać wyremontowany i nadal pełnić rolę jednego z symboli Wrzeszcza

26%

należałoby go nie tylko odświeżyć, ale zupełnie przebudować elewację i wnętrza

24%

trzeba go zburzyć i w jego miejsce postawić coś nowocześniejszego

zakończona

łącznie głosów: 1540

bra