Dolne Miasto: Gdańsk ujawnił umowę z deweloperem

8 czerwca 2021, 18:00
bra
Umowa na zagospodarowanie terenów Dolnego Miasta została ujawniona. Więcej zdjęć (2)

Umowa na zagospodarowanie terenów Dolnego Miasta została ujawniona.

fot. Małgorzata Zimnoch/trojmiasto.pl

Umowa na zagospodarowanie terenów Dolnego Miasta została ujawniona.

fot. Małgorzata Zimnoch/trojmiasto.pl

Po sporze, jaki zrodził się między niektórymi mieszkańcami Dolnego Miasta a inwestorem, który ma zagospodarować ok. 11-hektarowy obszar tej dzielnicy, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zawartego z Gdańskiem, miasto i deweloper zdecydowali się opublikować zapisy tej umowy.Dokumentacja jest obszerna, dlatego na ten moment zdecydowaliśmy się jedynie na upublicznienie wszystkich udostępnionych elementów (na wniosek partnera prywatnego, pozostałe załączniki, ze względu na tajemnicę przedsiębiorstwa, nie podlegały udostępnieniu). W ciągu kilku dni przeprowadzimy analizę tych dokumentów.

Umowa PPP na zagospodarowanie Dolnego Miasta


Początkiem sporu na linii inwestor - mieszkańcy był sprzeciw wobec budowy budynku mieszkaniowo-usługowego pomiędzy ulicami Toruńską, Kamienna Grobla i JałmużnicząMapka na Dolnym Mieście. Część mieszkańców dzielnicy chce, by został tam zachowany istniejący zieleniec.

Miasto i deweloper tłumaczyli wówczas, że ten teren nigdy nie był parkiem.

Umowa PPP z 2019 rokuPrzypomnijmy, że miasto podpisało umowę partnerstwa publiczno-prywatnego na rewitalizację Dolnego Miasta ze spółką GGI Dolne Miasto stworzoną przez dewelopera Euro Styl i Inopę w listopadzie 2019 roku.

Wartość całego projektu szacowana była wówczas na około 277 mln zł, a miejskich nieruchomości na 40,3 mln zł.

Zakres działań obejmuje zarówno inwestycje publiczne, jak i komercyjne. Dodatkowo inwestor będzie partycypował w kosztach tworzenia infrastruktury publicznej na poziomie 18,6 mln zł i zapłaci premię 3,2 mln zł.

- W planach są kolejne spotkania dotyczące tematu rozwoju i zmian na ternie Dolnego Miasta, również z udziałem mieszkańców - zapowiadają władze Gdańska.

bra

Opinie wybrane


wszystkie opinie (261)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.