Dolne Miasto czeka na nowe otwarcie

23 grudnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Małgorzata Zimnoch

Wielu gdańszczan, którzy się tu wychowali, uważa to miejsce za swój azyl. Do niedawna nie cieszyło się dobrą sławą, ale ostatnio coraz częściej mówi się, że to miejsce z przyszłością. Dolne Miasto po latach zapaści rozwija się i powoli stara się doganiać bardziej reprezentacyjne dzielnice Gdańska. Rewitalizacja ma mu dać szansę na nowe otwarcie.Dawno, dawno temu...Dolne Miasto to południowo-wschodnia część historycznego Gdańska, od zachodu ograniczona Nową Motławą, od południa - fortyfikacjami, od północy - Podwalem Przedmiejskim. Powstało na tzw. Świńskich Łąkach, które od XIV w. należały do gdańskich rzeźników. W XVII w. znalazło się w granicach administracyjnych Gdańska. Zbudowano wówczas fortyfikacje miejskie, których duża część przetrwała jako bastiony Wilk, Wyskok, Miś, Królik i Ogrodowy.

"Miasto Fabryk"Wkrótce potem zaczęły tu powstawać kamienice, w XVIII w. - przedsiębiorstwa i zakłady przemysłowe, w XIX w. mówiono o tej dzielnicy "Miasto Fabryk". Funkcjonowały tu fabryka tytoniu, fabryka karabinów, olejarnia, rafineria cukru, odlewnia żeliwa. Zbudowano linię kolejową, kursowały tramwaje, powstała zajezdnia tramwajowa.

Lata zaniedbańZabudowania Dolnego Miasta w dużej części przetrwały II wojnę światową. Fatalna natomiast okazała się budowa Podwala Przedmiejskiego. Trasa odcięła Dolne Miasto od Długich Ogrodów, stała się barierą i przyczyną degradacji tej części miasta. Z pięknej, dynamicznej dzielnicy szybko uchodziło życie.

Początek zmianW 2015 r. zakończył się pierwszy etap rewitalizacji Dolnego Miasta, który objął ulice Łąkową zobacz na mapie Gdańska, Wróblą zobacz na mapie Gdańska, Dolną zobacz na mapie Gdańska, Śluzy zobacz na mapie Gdańska, Kieturakisa zobacz na mapie Gdańska, Kurzą zobacz na mapie Gdańska i fragmenty ulicy Toruńskiej zobacz na mapie Gdańska i Radnej zobacz na mapie Gdańska.

Nowe otwarcieWkrótce rozpocznie się następny projekt: prywatni inwestorzy zainwestują tu 500 mln zł, z czego 70 mln zł przeznaczone będzie na cele publiczne. W dzielnicy pojawią się nowe budynki, część istniejących zostanie wyremontowana, nową jakość zyskają tereny zielone i przestrzenie publiczne.