stat

Dom Towarowy "Chylonia" zmienia kolor elewacji

12 listopada 2017 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba
Prace przy zmianie koloru elewacji Domu Towarowego "Chylonia" postępują

Biel zamiast brązu, żółci i błękitu na elewacji Domu Towarowego "Chylonia" przy ul. Gniewskiej zobacz na mapie Gdyni. Powstały w latach 90. obiekt był przez lata unikatem w Gdyni. Czasy świetności minęły wraz z pojawieniem się galerii i sieci dyskontów, ale klientów wciąż nie brakuje.16-kondygnacyjny budynek mieszkaniowo-usługowy został zbudowany przez Gdyńską Spółdzielnię Mieszkaniową. Powstał w 1993 roku i natychmiast przyciągnął klientów w epoce, gdy handel wielkopowierzchniowy w mieście dopiero się zaczynał.

Jedyny taki obiekt

Wkrótce na Dąbrowie powstał Euromarket, na miejscu którego stoi obecnie Tesco, w Orłowie zaś zbudowano Centrum Klif, jeszcze później - CH Batory w Śródmieściu. W międzyczasie modernizowano również Hale Targowe.

Choć Dom Towarowy "Chylonia" tracił na znaczeniu, mieszkańcy dzielnicy nie odwrócili się od najemców.

Mimo upływu lat, obiekt nadal budzi emocje. Jedni nie wyobrażają sobie dzielnicy bez charakterystycznego blaszaka. Inni przekonują, że nadgryziony przez ząb czasu budynek powinien zostać już tylko wyburzony.

Wbrew nieprzyjaznym dla kupców czasom Dom Towarowy "Chylonia" funkcjonuje do teraz, będąc jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w dzielnicy.

Kilka lat temu właściciel budynku - Gdyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa - postanowił ożywić go z zewnątrz, wprowadzając na fasadę m.in. żółć i błękit.

Od kilku dni trwa kolejne przemalowywanie budynku.

- Zdecydowaliśmy się na odświeżenie, bo upływ czasu zrobił z elewacją swoje. W porozumieniu z plastykiem miasta postawiliśmy na biel - informuje kierownictwo obiektu.
Do odmalowania jest ok. 2 tys. m kw. powierzchni. Prace powinny zakończyć się w listopadzie. Lifting kolorystyczny przejdzie również szyld.

Na razie w okolicy brak konkurencji

Co ciekawe, Domowi Towarowemu "Chylonia" miała w tym roku wyrosnąć konkurencja. Latem 2016 roku informowaliśmy, że przy ul. Chylońskiej powstanie park handlowy Stop Shop, należący do ogólnopolskiej sieci handlowej.

Czytaj więcej o założeniach nowego parku handlowego w Chyloni

W parterowym obiekcie o powierzchni 3,4 tys. m kw. miało znaleźć się od siedmiu do dziewięciu sklepów. Przedstawiciele inwestora - firmy Immofinanz - informowali nawet o podpisanych umowach najmu.

Obecnie wiadomo, że inwestycja została zawieszona mimo wydania prawomocnego pozwolenia na budowę.

- Działka jest nasza, ale zmieniła się strategia zarządu firmy. Teraz jesteśmy nakierowani na budowę dużych obiektów, gdzie nie tylko można zrobić zakupy, ale też spędzić czas. Na to potrzeba przestrzeni, a tej w zakładanej lokalizacji nie ma - opowiada Przemysław Wardęga z firmy Immofinanz.
Czy mniejszym obiektom handlowym będzie przybywało klientów?
22%

tak, widać, że dużo osób zwraca się w stronę mniejszych bazarów i ryneczków

43%

możliwe, ale wiele zależy od właścicieli, którzy muszą zacząć walczyć o klienta

35%

nie, przewiduję coraz większe kolejki w dużych marketach, dyskontach i galeriach

łącznie głosów: 667