Dom Wałmistrza w Hevelianum czeka generalny remont

8 października 2019, 15:00
Rafał Borowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Hevelianum zaadaptuje dawny Zespół Szpitala Bożego Ciała w Gdańsku

Kapitalny remont całej konstrukcji oraz adaptacja na funkcję biurową - w poniedziałek podpisano umowę na wykonanie prac budowlanych w Domu Wałmistrza. Pochodzący z końca XIX stulecia budynek będzie wykorzystywany na potrzeby centrum edukacyjno-kulturalnego Hevelianum w Gdańsku, na terenie którego się zresztą znajduje. Prace budowlane rozpoczną się lada moment i powinny zakończyć się do czerwca 2020 roku.Na pierwszy rzut oka Dom Wałmistrza to niepozorny, piętrowy gmach, kryty spadzistym dachem. Został wzniesiony z cegły ok. 1880 roku. Znajduje się w południowej części zespołu budynków przy ul. Reduta Miejska 1 na Grodzisku.

Wspomniany teren pokrywają dawne fortyfikacje Gdańska, zaadaptowane obecnie w większości na potrzeby miejskiego centrum edukacyjno-kulturalnego Hevelianum. Dom Wałmistrza był jednym z elementów fortyfikacji, a właściwie - jak sama nazwa wskazuje - mieszkaniem urzędnika odpowiedzialnego za ich doglądanie.

- Wałmistrz był odpowiedzialny za doglądanie stanu wyznaczonego odcinka fortyfikacji miejskich. Do jego zadań należało m.in. sprawdzanie, czy nie dochodzi do jakichś zniszczeń, czy fosa ma odpowiednią głębokość, dbał o roślinność, która miała wzmacniać fortyfikacje oraz czuwał, by nie kręciły się po nich przypadkowe osoby. To było jego codziennie zadanie, podobnie do dróżnika na przejeździe kolejowym. Wskazany dom znajduje się na bastionie Neubauera. Pamiętajmy, że w XIX wieku fortyfikacje miały charakter stricte wojskowy, a w Gdańsku - który przeszedł tak wiele oblężeń - przywiązywano do ich stanu szczególną wagę - tłumaczy Krzysztof Kucharski, animator kultury i edukator w Muzeum Gdańska, rekonstruktor, prezes stowarzyszenia Garnizon Gdańsk.

Biura HevelianumDom Wałmistrza znajduje się na terenie Hevelianum. I to właśnie dzięki zaadaptowaniu go na potrzeby tegoż centrum, ceglany obiekt zyska "drugie życie". Od połowy przyszłego roku będą znajdować się tutaj biura Hevelianum.

Jednak zanim to nastąpi, Dom Wałmistrza musi przejść kapitalny remont, który obejmuje nie tylko roboty budowlane, ale także prace konserwatorskie. Warto wspomnieć, że zarówno dawne mieszkanie opiekuna fortyfikacji, jak i cały teren Hevelianum są wpisane do rejestru zabytków.

Pracownie architektoniczne w TrójmieścieUmowa na ten cel została podpisana w poniedziałek. Jej sygnatariuszami są dyrektor Hevelianum Paweł Golak, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji Alan Aleksandrowicz oraz właściciel firmy ZW ze Stężycy Jan Rekowski, wykonawca inwestycji. Natomiast jej projekt został opracowany przez projektantów z biura architektonicznego Kremer Graf z Gdańska.

Dom Wałmistrza będzie jak nowy w czerwcu 2020 r.- Zakres prac jest kompleksowy. Będzie to m.in. wzmocnienie fundamentów, ścian konstrukcyjnych i stropów, remont elewacji, wykonanie nowej klatki schodowej, prace elektryczne i sanitarne, budowa linii kablowej światłowodowej, jak również zagospodarowanie otaczającego terenu - wylicza Joanna Tabor, specjalista ds. komunikacji i mediów w Hevelianum.
Kapitalny remont 130-letniego Domu Wałmistrza rozpocznie się lada dzień, a - zgodnie z umową - jego zakończenie zostało przewidziane na czerwiec przyszłego roku. Całkowity koszt inwestycji wynosi 1 mln 476 tys. zł. W zakresie termoizolacji została ona dofinansowana ze środków unijnych w ramach projektu "Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych i użytkowych zlokalizowanych na terenie Gminy Miasta Gdańska - w latach 2017-2020". Wartość dofinansowania wynosi ok. 90 tys. zł, zaś wartość robót termomodernizacyjnych to ok. 320 tys. zł.

Na koniec warto wspomnieć, że w Domu Wałmistrza mieściły się niegdyś mieszkania komunalne. Od ponad dekady budynek pozostawał niezamieszkany, gdyż ostatni lokatorzy opuścili go w 2008 roku. Natomiast Hevelianum posiada ten budynek w zarządzie trwałym od początku roku 2013.
Kiedy ostatnio odwiedziłeś Hevelianum?
24%

nie dalej niż kilka miesięcy temu

17%

najwyżej rok, dwa lata temu

23%

na przestrzeni ostatnich kilku lat

36%

nigdy nie byłem w Hevelianum

zakończona

łącznie głosów: 569