stat

Dom Zarazy przejdzie remont za ponad 800 tys. zł

10 sierpnia 2017, 7:00
Katarzyna Moritz

Do końca listopada tego roku mają być wykonane niezbędne prace remontowe we wnętrzu Domu Zarazy w Oliwie zobacz na mapie Gdańska. To kolejny i długo wyczekiwany etap prac przy tym wyjątkowym gotyckim zabytku będącym siedzibą Stowarzyszenia Stara Oliwa.Rewaloryzacja w budynku Domu Zarazy ma zakończyć się zgodnie z założeniami do 27 listopada tego roku. Część prac przy zabytku zapowiadano i zrealizowano już dwa lata temu. Teraz Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska rozstrzygnęła kolejny przetarg w spawie uświetnienia tego miejsca. Wykonawcą prac, na kwotę 825 tys. zł, zostało przedsiębiorstwo Elbud z Gdańska.

Jaki zakres prac zaplanowano obecnie?

Zostanie wykonany niezbędny remont wnętrza, w tym wykonanie nowych podłóg na gruncie wraz z izolacją, ustawienie nowych ścian działowych, a ponadto nastąpi też poważna przebudowa instalacji sanitarnych, centralnego ogrzewania, elektrycznej.

Ponadto zostanie uzupełniona i skorygowana instalacja grzewcza poprzez wymianę grzejników w toaletach i budowę ogrzewania podłogowego w pozostałych pomieszczeniach w poziomie parteru oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.

Wyjątkowy dom dla wyjątkowych ludzi

Zbudowany w XIV wieku budynek z gotyckiej cegły jest piętrowym obiektem pokrytym dwuspadowym dachem. Przez zachodnią jego część prowadzi przejazd na teren cysterskiego opactwa, a od strony północno-zachodniej do budynku przylega zabytkowy mur z cegły.

Ten unikatowy obiekt jest najstarszym świeckim budynkiem mieszczącym się w Oliwie. Dawniej stanowił on główną bramę klasztoru oliwskiego i siedzibę klasztornego wójta, stąd nazwa Domu Bramnego.

Ale na początku XVIII wieku, kiedy Gdańsk zaatakowała dżuma, w tym miejscu zlokalizowano szpital dla mieszkańców Oliwy. Ponieważ zaraza wybiła prawie co czwartego mieszkańca okolicy, od tej pory budynek nosi także nazwę Domu Zarazy.

Od 2004 roku Dom Zarazy to miejsce spotkań i aktywności społecznej mieszkańców Oliwy. Swoją siedzibę ma tu Stowarzyszenie Stara Oliwa, któremu przewodzi charyzmatyczna Danuta Rolke-Poczman. Odbywają się w nim regularnie wydarzenia kulturalne czy warsztaty.

Izolacja murów i ogrzewanie gazowe dzięki mieszkańcom

Mieszkańcy dzielnicy dwa lata temu jeden z projektów do budżetu obywatelskiego poświęcili właśnie na zdobycie dofinansowania remontu budynku. Projekt zdobył uznanie mieszkańców, jednak w budżecie obywatelskim na 2015 r. przewidziano na ten cel jedynie 400 tys. zł.

Kwota ta nie pokrywała kosztów prac nawet w połowie. Miasto wtedy znalazło brakujące 800 tys. zł w swoim budżecie i je zaoferowało.

Dzięki temu w 2015 roku nastąpiło zabezpieczenie przyziemia budynku przed wilgocią dzięki wykonanej izolacji w murach, docieplenie stropu przejazdu oraz wykonanie instalacji gazu i montażu kotła gazowego.
Czy byłeś kiedykolwiek w Domu Zarazy?
19%

tak

45%

nie wiedziałem, że jest taki obiekt

36%

nie

łącznie głosów: 1595