Dom Zdrojowy w Brzeźnie. W lipcu ruszy przebudowa

12 czerwca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Maciej Korolczuk
Najnowszy artukuł na ten temat

Trwa modernizacja Domu Zdrojowego w Brzeźnie


Dom Zdrojowy w Brzeźnie zobacz na mapie Gdańska doczeka się remontu. Pochłonie on blisko 23 mln zł. Remont zabytkowego budynku rozpocznie się prawdopodobnie na początku lipca i potrwa 18 miesięcy. Tymczasem w parku Brzeźnieńskim zakończyły się prace przy renowacji drewnianej altany, pergoli i kolumnady.Przypomnijmy:

  • Domem Zdrojowym w Brzeźnie zarządza Hevelianum.
  • W majowym przetargu na jego remont wszystkie oferty przekroczyły budżet modernizacji wynoszący ok. 13 mln zł.
  • Najniższą ofertę złożyła spółka Poleko Budownictwo, która zażądała prawie 23 mln zł.


Gdańsk dołoży 10 mln zł do remontu Domu ZdrojowegoRemont nie zostanie jednak odłożony. Prace zostaną zrealizowane, ponieważ miasto dołoży brakujące miliony.

- Dostaliśmy zgodę od miasta na wyłonienie wykonawcy w ramach tego przetargu, bo znalazły się dodatkowe fundusze na pokrycie różnicy w budżecie, jaki sobie założyliśmy a ostateczną ofertą - mówi Joanna Bieganowska, p.o. kierownika działu promocji i komunikacji Hevelianum. - To ważna inwestycja nie tylko dla mieszkańców Brzeźna, ale też całego miasta. Przekazanie środków zatwierdziła już Rada Miasta.
Początkowo inwestycja miała zostać wsparta funduszami unijnymi - w kwocie 1 mln zł - z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Ostatecznie, przebudowa zostanie sfinansowana wyłącznie ze środków własnych gminy.

Prace ruszą w Domu Zdrojowym na początku lipca 2019 r.Jeśli drugi z oferentów nie złoży odwołania, na co ma czas do 18 czerwca, to w drugiej połowie miesiąca zostanie podpisana umowa na remont. Następnie miasto będzie miało kilka dni na przekazanie terenu budowy, co oznacza, że "pierwsza łopata" prawdopodobnie zostanie wbita na początku lipca.

Budowa ma trwać 18 miesięcy, co oznacza, że budynek będzie gotowy na przełomie 2020 i 2021 r.

Porównanie Domu Zdrojowego w Brzeźnie przed i po remoncie.


Rozpoczęcie prac przy Domu Zdrojowym może oznaczać uciążliwości dla okolicznych mieszkańców i turystów, bowiem dotychczas teren wokół zdegradowanego Domu Zdrojowego służył latem jako dziki parking. Teraz teren zostanie ogrodzony, bo cała działka od torów tramwajowych do ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż "dziury wstydu" jest objęta rewitalizacją. Dla kierowców oznacza to znaczne ograniczenie dotychczasowych miejsc postojowych.

Nowe życie Domu Zdrojowego w BrzeźnieW budynku dawnego Domu Zdrojowego oraz w przyległym parku powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej. Goście - uczniowie gdańskich szkół i indywidualni zwiedzający - będą mogli korzystać z wykładów, szkoleń, paneli dyskusyjnych i warsztatów ekologicznych. Do dyspozycji gości będą miejsca noclegowe i restauracja.

W ramach inwestycji odtworzone zostaną fragmenty ogrodu z trawnikami i zielenią ozdobną. Od strony morza znajdzie się miejsce na ścieżkę edukacyjną, hotel dla owadów i meble parkowe. Powstaną również miejsca parkingowe.

Ostatnia wizyta w Domu Zdrojowym przed remontem


Wybrany wykonawca remontu Domu Zdrojowego, firma Poleko Budownictwo, dotychczas realizował projekty hydrotechniczne, kubaturowe i zabytkowe. Ma również doświadczenie przy remontach budynków zabytkowych: adaptował m.in. budynek "Stara Apteka" na nową scenę Teatru Wybrzeże.


Park Brzeźnieński zyskał nową architekturę drewnianąTuż obok Domu Zdrojowego w Brzeźnie zakończyły się właśnie prace związane z odnowieniem architektury drewnianej w parku Brzeźnieńskim. Wymieniono drewnianą bramę wejściową i pergolę przy pętli tramwajowej, odnowiona została też kolumnada i altana w samym parku.

Prace w parku Brzeźnieńskim rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku i podzielone zostały na dwa etapy. W pierwszym zajęto się bramą wejściową i pergolą. Ze względu na fakt, że obie konstrukcje znajdowały się w złym stanie technicznym, ich częściowy remont lub wymiana niektórych elementów były nieopłacalne. Dlatego zastąpiono je w całości nowymi obiektami. Wykonane zostały one z drewna modrzewiowego, które charakteryzuje się większą odpornością na działanie czynników atmosferycznych czy biologicznych niż drewno sosnowe, zastosowane w poprzednich konstrukcjach. Dodatkowo przy budowie pergoli oraz bramy wejściowej użyto wysokiej jakości klejów, impregnatów i farb, które mają zapewnić im długą żywotność.


Drugi etap prac rozpoczął się wiosną. Tym razem na nową wymieniona została konstrukcja niszczejącej kolumnady, zaś altana, która znajdowała się w dość dobrym stanie technicznym, została poddana renowacji. Także w przypadku tych obiektów wykorzystane zostało drewno modrzewiowe, a do zakonserwowania użyto specjalnych powłok impregnacyjnych i malarskich. Z kolei przed wejściem do parku stanęła odświeżona tablica informacyjna. Oba obiekty były gotowe na przełomie maja i czerwca.

Nowe elementy drewnianej architektury będzie można zobaczyć w pełnej krasie w sobotę 15 czerwca podczas uroczystego otwarcia XIV miejsca widokowego w projekcie "Spojrzenie na Gdańsk". Inauguracji widoku towarzyszyć będzie spektakl muzyczny zatytułowany "Dawnych wspomnień czar" z udziałem trójmiejskich artystów. Początek wydarzenia zaplanowano na godz. 11 przy altanie na terenie parku.
Koncepcja Domu Zdrojowego jako Centrum Edukacji Ekologicznej:
61%

to dobry pomysł, nie mogę sie doczekać otwarcia

24%

na razie jest za wcześnie, by to ocenić

15%

to zły wybór, powinno tam powstać co innego

zakończona

łącznie głosów: 685