Dom Zdrojowy w Brzeźnie czeka na pomysły architektów

13 marca 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Katarzyna Moritz
Najnowszy artukuł na ten temat

Trwa modernizacja Domu Zdrojowego w Brzeźnie

Zaniedbany Dom Zdrojowy zobacz na mapie Gdańska w Brzeźnie, którym będzie zarządzać Centrum Hewelianum, czeka na pomysły architektów na zagospodarowanie. W zabytku docelowo ma powstać centrum edukacji ekologicznej, ale też hostel, kawiarnia lub restauracja.W październiku informowaliśmy, że XIX-wieczny, zabytkowy Dom Zdrojowy w Brzeźnie, w którym jeszcze do niedawna mieszkali lokatorzy mieszkań komunalnych, doczeka się remontu i nowych funkcji. Ma on trafić pod skrzydła Centrum Hewelianum, które do tej pory było znane głównie z zagospodarowania i zarządzania terenami i obiektami dawnych fortyfikacji na Grodzisku.

Czytaj więcej: Drugie życie Domu Zdrojowego w Brzeźnie

Nowy zarządca ma ożywić obiekt, przywrócić go dzielnicy i mieszkańcom Gdańska, głównie poprzez wprowadzenia do niego funkcji edukacyjnych.

W związku z tym ogłoszono konkurs na koncepcję architektoniczną dla Domu Zdrojowego. Termin nasyłania prac upływa 31 maja, a wyniki konkursu poznamy 8 czerwca.

Dla zwycięzcy przewidziano nagrodę w wysokości 7 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki, na opracowanie dokumentacji dla przyszłej inwestycji.

Dom Zdrojowy w swej nowej funkcji miałby przyjąć pierwszych gości w 2019 roku. Jego remont szacuje się na kwotę 15 mln zł.

- Chcemy stworzyć zupełnie nową jakość, która będzie współgrała z potencjałem tego miejsca. Nowa funkcja i zagospodarowanie Domu Zdrojowego przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności przestrzeni publicznej, poprzez przywrócenie ładu przestrzennego i architektonicznego samego obiektu i jego otoczenia. To niezwykle istotne dla mieszkańców dzielnicy, ale także turystów odwiedzających Brzeźno - podkreśla Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.
Co właściwie ma tam powstać?

Dom Zdrojowy ma być obiektem wielofunkcyjnym, pełniącym rolę ponadlokalnego centrum edukacyjnego o profilu ekologicznym. Zajęcia będą realizowane w formie wykładów oraz warsztatów jednodniowych lub w formie pakietów edukacyjnych, w zaadaptowanych na ten cel pomieszczeniach. Program zajęć oparty będzie w dużej mierze o multimedia z wykorzystaniem najnowszych technologii.

Hewelianum zakłada także prowadzenie tematycznych zajęć manualnych, jak warsztaty czerpania papieru, tworzenia drewnianej biżuterii czy konstruowania wiklinowych mebelków. Oferta będzie połączona z odwiedzinami Centrum Hewelianum oraz innych atrakcyjnych miejsc w Gdańsku. Centrum edukacji ekologicznej ma towarzyszyć hostel i kawiarnia lub restauracja. Takie rozwiązanie pozwoli na zmniejszenie kosztów utrzymania obiektu.

Dom Zdrojowy i kąpielisko w Brzeźnie

Kąpielisko brzeźnieńskie powstało jako pierwsze na całym Pomorzu Gdańskim. Przy nim w latach 1840-1842 Wilhelm Pistorius zbudował park kuracyjny, znany dzisiaj jako Park Brzeźnieński im. Jana Jerzego Haffnera.

Obecny Dom Zdrojowy zaczęto budować w roku 1892, kiedy to Brzeźno odwiedziła rekordowa liczba 39 tysięcy gości. Powstał na miejscu dawnego Domu Zdrojowego, który w tym samym roku spłonął. Już wcześniej, obok Domu Zdrojowego, w budynku z nr 3 mieściły się łazienki z gorącą wodą, w których kuracjusze mogli zażywać wybornych kąpieli.

Kurhaus spełniał swoją funkcję do 1945 roku. Po wojnie znajdowała się w nim m.in. szkoła pielęgniarska. Od 1959 roku znajdowały się w nim mieszkania komunalne. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków woj. pomorskiego.
Często jeździsz na plażę w Brzeźnie?
42%

tak, to moja ulubiona plaża

32%

czasami

11%

nie, nie jest mi po drodze

15%

nie, wolę inne miejsca

zakończona

łącznie głosów: 814