Dom Zdrojowy w Brzeźnie odzyska dawny blask

24 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Katarzyna Moritz
Najnowszy artukuł na ten temat

Trwa modernizacja Domu Zdrojowego w Brzeźnie


Zrujnowany Dom Zdrojowy zobacz na mapie Gdańska znów stanie się prawdziwą perełką Brzeźna. W budynku zlokalizowanym niedaleko plaży do 2020 roku ma powstać centrum edukacji ekologicznej. Inwestycja pochłonie ok. 14 mln zł.O tym, że XIX-wieczny, zabytkowy Dom Zdrojowy w Brzeźnie doczeka się odbudowy i nowych funkcji informowaliśmy już w 2016 roku. Zaniedbany obiekt trafił pod skrzydła Centrum Hewelianum, które do tej pory było znane głównie z zagospodarowania i zarządzania terenami i obiektami dawnych fortyfikacji na Grodzisku.

W zeszłym roku rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną Domu Zdrojowego. Najlepszy projekt przygotowało konsorcjum firm Adam Specht Architekt i Arkon Atelier sp. z o.o. Obecnie powstały już ostateczne projekty, a wizualizacje zaprezentował prezydent Gdańska.

- Dom Zdrojowy w Brzeźnie zmieni się nie do poznania. Kilkanaście miesięcy zajmą prace nad przystosowaniem obiektu do funkcji centrum edukacji ekologicznej. Jestem przekonany, że gdańszczanki i gdańszczanie pokochają to miejsce - podkreśla Paweł Adamowicz na swoim profilu na Facebooku.
Budynek na nowych wizualizacjach wygląda efektownie, jak w latach swojej dawnej świetności. Projektanci dużą wagę przywiązali do podkreślenia historycznej architektury budynku, m.in. chcą wyeksponować przy użyciu szkła i światła drewniane balustrady na werandach. Wszystkie prace będą prowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

W jego wnętrzu znajdzie się nie tylko centrum edukacyjne dla dzieci z Gdańska, ale też i z całego Pomorza. Obiekt ma zarabiać na siebie, dlatego poza całoroczną restauracją będzie też 60 miejsc noclegowych (pokoje 2-, 3- i 4-osobowe). W pierwszej kolejności będą one przeznaczone dla dzieci i młodzieży oraz grup zorganizowanych przyjeżdżających do Brzeźna na zajęcia, warsztaty, konferencje i lekcje w zielonej szkole. A pozostałe wolne pokoje będą mogły być wynajęte komercyjnie dla turystów.

Zagospodarowany zostanie także teren wokół Domu Zdrojowego. Przed wejściem odtworzony zostanie ogród w jego historycznym kształcie, powstanie też niewielki parking i zadaszona klasa plenerowa. W altanie topolowej zawisną hamaki, a obok stanie herbarium i leżaki.

W ramach inwestycji, po drugiej stronie torów tramwajowych, wyburzone zostaną byłe komórki gospodarcze dawnych lokatorów, a w ich miejscu powstanie dodatkowy parking na ok. 40 miejsc postojowych. Od strony morza znajdzie się miejsce na ścieżkę edukacyjną, hotel dla owadów, meble parkowe czy modułowe skrzynki na uprawy.


Wkrótce ruszy przetarg na wyłonienie wykonawcy prac budowlanych, które, jak dobrze pójdzie, rozpoczną się w ostatnim kwartale 2018 r. i mają potrwać maksymalnie dwa lata. Otwarcie placówki już w nowym kształcie planowane jest na 2020 r. Koszty remontu i adaptacji budynku oszacowano na ok. 14 mln zł. Inwestycja otrzymała wsparcie z funduszy europejskich w kwocie 1 mln zł na dofinansowanie termomodernizacji.

Dom Zdrojowy zaczęto budować w roku 1892, kiedy to Brzeźno odwiedziła rekordowa liczba 39 tysięcy gości. Powstał na miejscu dawnego Domu Zdrojowego, który to w tym samym roku spłonął. Już wcześniej, obok Domu Zdrojowego, w budynku nr 3 mieściły się łazienki z gorącą wodą, w których kuracjusze mogli zażywać wybornych kąpieli. Kurhaus spełniał swoją funkcję do 1945 roku. Po wojnie znajdowała się w nim m.in. szkoła pielęgniarska. Od 1959 roku znajdowały się w nim mieszkania komunalne. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków woj. pomorskiego.
Podoba ci się nowy wygląd Domu Zdrojowego?
97%

tak

3%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1483