"Dom szpiega" we Wrzeszczu stanie się biurowcem

5 sierpnia 2020, 20:00
Michał Brancewicz
artykuł historyczny

Budynek przy al. Grunwaldzkiej 117Mapka, w którym mieszkał najsłynniejszy polski szpieg w przedwojennym Gdańsku, przejdzie gruntowny remont. Prace powinny zakończyć się do końca 2022 roku. Przy tej okazji zmieni się funkcja budynku z mieszkaniowej na biurową.Trzykondygnacyjny budynek z poddaszem nieużytkowym i piwnicą został wybudowany w 1895 roku. Kilka lat temu okazało się, że z pozoru zwyczajny obiekt kryje w sobie ciekawą historię. Przed drugą wojną światową mieszkał w nim bowiem mjr Jan Henryk Żychoń - as polskiego wywiadu na Pomorzu. Dlatego potocznie nazywa się go "Domem szpiega".

Teraz planowany jest remont budynku.

- Przewidywane prace remontowe mają charakter kompleksowy i obejmują m.in. docieplenie budynku, wymianę stropów, remont dachu, piwnic, klatki schodowej, wymianę instalacji sanitarnych, elektrycznych, teletechnicznych i przystosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych - wylicza Aleksandra Strug, rzecznik prasowy Gdańskich Nieruchomości. - Wykonane zostaną również prace konserwatorskie, tj. odtworzenie elementów i detali architektonicznych oraz wykonanie tablicy pamiątkowej poświęconej majorowi.
Czytaj też: Odnalezione mieszkanie polskiego asa wywiadu

Zanim to jednak nastąpi, opracowana musi zostać wielobranżowa dokumentacja projektowo-kosztorysowa remontu. Oferty można składać do 7 września. Wybrany wykonawca będzie miał pół roku na uporanie się z tym zadaniem.

- W zależności od terminu przygotowania dokumentacji i pozyskania uzgodnień, zakończenie modernizacji nieruchomości planowane jest do końca 2022 - zapowiada Aleksandra Strug.
Po remoncie budynek zmieni też swoją funkcję z mieszkaniowej na biurową.

Będzie się to wiązało z wykwaterowaniem żyjących tam rodzin. W budynku znajduje się osiem lokali mieszkalnych, a obecnie cztery z nich są wciąż użytkowane.
Słyszałe(a)ś wcześniej o "Domu szpiega"?
13%

tak

2%

znałem tę nazwę, ale myślałem, że dotyczy innego miejsca

85%

nie

zakończona

łącznie głosów: 3420