Dominikanie szukają archiwalnych zdjęć, bo chcą odtworzyć zabytek

30 września 2020, 7:00
Ewelina Oleksy
artykuł historyczny

Masz zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat z bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku? Zgłoś się do dominikanów. Zakonnicy poszukują archiwalnych fotografii, by odtworzyć brakujące elementy zabytkowego pulpitu mszalnego z 1764 roku z orłem trzymającym herb Gdańska.Pulpit na kancjonały, czyli cenny zabytek, wrócił ostatnio do kościoła św. Mikołaja po ok. 70 latach nieobecności.

Został wykonany jako pamiątka elekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego na króla Polski. Do czasów II wojny światowej był symbolem Rzeczypospolitej, ozdabianym kwiatami przez Polaków. Po wojnie, ze względu na przedstawienie stanisławowskiego orła w koronie, został schowany za ołtarz główny, a przez ostatnie lata był przechowywany w kilku elementach w krypcie i w zakrystii. To jedyny taki obiekt w Polsce.

Od ostatniej soboty odnowiony jest ponownie eksponowany w prezbiterium. Prace konserwatorskie pochłonęły 12,3 tys. zł. Sfinansowała je spółka GIWK.

Archiwalne zdjęcia, np. ze ślubu, poszukiwaneJak się teraz okazuje, dominikanie chcą jeszcze odtworzyć brakujące elementy pulpitu, ale by to zrobić, potrzebują archiwalnych zdjęć z kościoła, najlepiej z lat 70-80. ubiegłego wieku, na których widać, jak te elementy dokładnie wyglądały.

Kościoły i parafie w TrójmieścieMogą to być np. stare zdjęcia ślubne. Każdy, kto takimi dysponuje, proszony jest o kontakt z zakonnikami.

- Do rekonstrukcji jest jeszcze miecz oraz berło, które pierwotnie orzeł z pulpitu trzymał w swoich szponach. Miecz i berło wychodziły zza tarczy z herbem Gdańska. I to wiemy z naszej archiwalnej dokumentacji fotograficznej. Natomiast wydaje się, że jest szansa, żeby jeszcze dokładniej określić, jak to wyglądało. I tu właśnie potrzebujemy pomocy osób, które gdzieś na pamiątkowych zdjęciach mają uwiecznione te dwa elementy, bo orzeł dawniej przez jakiś czas stał w prezbiterium. Wydaje się więc, że można to odszukać w archiwach rodzinnych - mówi nam o. Michał Osek, przeor gdańskiego klasztoru Dominikanów.
Czytaj też: Kościół św. Mikołaja ponownie otwarty

Poszukiwane są zdjęcia z lat 70. ubiegłego wieku, ale nie tylko.

- Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, gdzie stał pulpit w danym okresie. Na pewno wiemy, że nasze ostatnie zdjęcie, na którym znajdowały się dwa elementy, które chcemy odtworzyć, pochodzi z lat 70., ale być może także późniejsze zdjęcia to mają - wskazuje o. Osek.
Od ostatniej soboty pulpit jest wyeksponowany w prezbiterium i można go tam oglądać.

- W święta państwowe będzie taki jak przed wiekami, ozdabiany kwiatami. Następna okazja ku temu nadarzy się w święto, 11 listopada - zapowiada przeor.
Masz w swoim domowym archiwum zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat?
30%

tak, sporo, bo zbieram takie stare fotografie

44%

tak, ale tylko kilka, głównie z dzieciństwa rodziców lub dziadków

3%

miałe(a)m, ale zgubiłe(a)m lub wyrzuciłe(a)m

23%

nie, nie mam żadnych

zakończona

łącznie głosów: 236