Dostała mandat za opłacone parkowanie

5 września 2021, 13:00
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat Łatwiej znajdziesz miejsce parkingowe
Po wprowadzeniu opłat na pl. Górnośląskim łatwo o miejsce do parkowania. Równie łatwo - jak przekonała się nasza czytelniczka - o kłopoty. Więcej zdjęć (4)

Po wprowadzeniu opłat na pl. Górnośląskim łatwo o miejsce do parkowania. Równie łatwo - jak przekonała się nasza czytelniczka - o kłopoty.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Po wprowadzeniu opłat na pl. Górnośląskim łatwo o miejsce do parkowania. Równie łatwo - jak przekonała się nasza czytelniczka - o kłopoty.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Pani Dorota dostała mandat za nieopłacone parkowanie w OrłowieMapka, choć uiściła stosowną kwotę przez aplikację. Kontroler - według danych systemu - wystawił mandat... 25 sekund po opłaceniu przez nią postoju, a wydrukował 3 minuty później. - To jest polowanie na ofiary, zwłaszcza tych, którzy np. nie są z Gdyni i chwilę zajmuje im zrozumienie, jaka to strefa i ile mają zapłacić - denerwuje się nasza czytelniczka. - Takie sytuacje się zdarzają - przyznają władze miasta.Pani Dorota zaparkowała samochód przy pl. GórnośląskimMapka w Gdyni. Od niedawna obowiązują tam opłaty za parkowanie, ale dla naszej czytelniczki to nie nowość. Jest gdynianką, często tam bywa i często parkuje. Za postój płaci poprzez aplikacją Skycash - to szybka i wygodna forma, pozwalająca na zapłacenie za dokładny czas parkowania. Nie trzeba też szukać parkomatu itd. Okazało się jednak, że nie zawsze jest to takie bezproblemowe.

- Za parkowanie auta zapłaciłam przez aplikację Skycash zaraz po zaparkowaniu w strefie zielonej. Pomimo tego otrzymałam mandat, wystawiony przez kontrolera. Sprawdzałam telefonicznie w SPP w Gdyni, że moja płatność dotarła do gminy. Nie popełniłam żadnego błędu, nie czuję się winna. Zostałam po prostu naciągnięta. Jestem oburzona zachowaniem kontrolera, który najprawdopodobniej obserwując moją płatność przez komórkę i tak naliczył karę! To jest polowanie na ofiary, bo mandat dostałam zaraz po zaparkowaniu, a co z tymi, którzy nie są z Gdyni i stoją chwilę przy parkomacie, bo doczytać, ile mają zapłacić? Oni nie mają szans na to, by zdążyć przed kimś, kto tylko czyha, by wypisać im mandat - oburza się pani Dorota.

Urzędnicy: płatności z aplikacji czasem pojawiają się późniejUrzędnicy przyznają, że zdarzają się przypadki, że system nie zaksięguje prawidłowo opłaty dokonywanej przez aplikacje mobilne lub generowanie danych trwa dłuższą chwilę.

- Możliwe, że w tym przypadku tak właśnie się stało, a kontroler podjął decyzję o nałożeniu opłaty dodatkowej. Reklamacja ta będzie szczegółowo sprawdzona. Warto też przypomnieć, że zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdyni, płatności mobilne muszą być zrealizowane po zaparkowaniu, ale przed opuszczeniem pojazdu. Jeśli kierowca jest w pojeździe, kontrolerzy nie wystawiają zawiadomienia - a przynajmniej nie powinni, to też oczywiście sprawdzimy - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.
Od momentu rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania i podniesienia opłat za płatności w Śródmieściu, wpływy z parkowania zasilają miejską kasę coraz szerszym strumieniem. Widać to na podsumowaniu przygotowanym przez urzędników:


Więcej osób płaci za parkowanieRosną też - choć nieznacznie - wpływy z tzw. opłat dodatkowych, czyli mandatów za nieopłacone parkowanie. Od lipca 2021 roku kwota ta została podniesiona do 150 zł przy opłaceniu do siedmiu dni i 200 zł po opłaceniu jej po siedmiu dniach. Z danych wynika więc, że coraz więcej osób płaci za parkowanie, by uniknąć wysokiej opłaty dodatkowej. Wcześniej kara wynosiła 20-50 zł.

Wpływy z opłat dodatkowych (dane za opłaty uiszczone):

  • Czerwiec 2020: 56 400 zł
  • Lipiec 2020: 246 400 zł
  • 1-15 Sierpnia 2020: 108 000 zł
  • Czerwiec 2021: 172 200 zł
  • Lipiec 2021: 272 800 zł
  • 1-15 Sierpnia 2021: 107 900 zł
Jak najczęściej płacisz za parkowanie?
43%

w parkomacie

3%

mam abonament

31%

przez aplikację

23%

szukam darmowych miejsc albo nie płacę

zakończona

łącznie głosów: 4290

Opinie wybrane


wszystkie opinie (624)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.