Dowództwo Marynarki Wojennej przeniesione do Warszawy

30 grudnia 2013 (artykuł sprzed 6 lat)
Michał Sielski

W poniedziałek w Porcie Wojennym w Gdyni przekazana została decyzja o rozformowaniu znajdującego się dotąd w Gdyni zobacz na mapie Gdyni Dowództwa Marynarki Wojennej. Flota morska oraz lotnictwo morskie dowodzone będą teraz z Warszawy, ale część ośrodka decyzyjnego i tak zostaje w Gdyni.- W Gdyni funkcjonować będzie Centrum Operacji Morskich, które będzie odpowiadać za planowanie i nadzór działań Marynarki Wojennej na morzu, w powietrzu i na lądzie. Przygotowywać też będzie okręty wraz z załogami - mówi kpt. marynarki Piotr Wojtas z 3. Flotylli Okrętów.

Od 1 stycznia siłami morskimi kierować będzie Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie. Powołany też zostanie Inspektorat Marynarki Wojennej, który będzie przygotowywał zespoły okrętów i ich załogi do działań koordynowanych przez Centrum Operacji Morskich w Gdyni.

Według Ministerstwa Obrony Narodowej uprości to strukturę i pozwoli zredukować zasoby kadrowe potrzebne do działań nie tylko podczas pokoju, ale i wojny. Podobną reformę przechodzą też ośrodki dowodzące Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi i Wojska Specjalne.

Na dziś polska flota to prawie 40 okrętów bojowych, 40 pomocniczych jednostek i kilkadziesiąt wojskowych śmigłowców oraz samolotów. Mamy m.in. dwie fregaty rakietowe, pięć okrętów podwodnych, tyle samo rakietowych i transportowo-minowych.

Marynarka Wojenna zajmuje się m.in. odminowaniem podejść do portów, gdzie spoczywają tony powojennych niewybuchów.

Przeniesienie dowództwa Marynarki Wojennej do Warszawy to dobry pomysł?
9%

tak, nie będzie niepotrzebnych etatów

12%

zobaczymy, jak sprawdzi się w praktyce

79%

nie, przecież ze stolicy nie da się efektywnie zarządzać morską flotą

zakończona

łącznie głosów: 1260